مزایای نرم افزار حسابداری در کسب و کار

فهرست مطالب

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه

حسابداری همیشه چندین قانون کلی را دنبال می‌کند. یکی از اصلی‌ترین قوانین حسابداری، بهینه‌سازی و بهبود عملیات مالی است. طبعا این دیدگاه باعث شده که شاهد پیشرفت مداوم این دانش باشیم. در این میان قوانین، نیاز به تبادل فیزیکی و محدودیت‌های تکنولوژی باعث شده که این پیشرفت سرعت دلخواه را نداشته باشد. اما همچنان نباید از پیشرفت‌هایی که حاصل شده غافل شویم. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های چندین سال اخیر، استفاده از نرم افزارهای حسابداری است. بحث فراوانی در مورد مزایای نرم افزار حسابداری شکل گرفته و این نرم افزارها نوید انقلابی در آینده را می‌دهند.

در کنار پیشرفت حسابداری، تجار و تیم‌های حسابداری هم باید به روز باشند. باید از آخرین تحولات باخبر باشید و در این راستا بتوانید بهترین نرم افزار حسابداری ممکن را برای امورات خود انتخاب کنید.

مزایای نرم افزار حسابداری

مزایای نرم افزار حسابداری

اما چرا استفاده از نرم افزار حسابداری را به شما توصیه می‌کنیم؟ مزایای نرم افزار حسابداری چیست؟ برای اندازه‌گیری و مشخص کردن سلامت مالی یک شرکت، نیازمند نرم افزار حسابداری هستید. نرم افزارها گردش مالی را ثبت می‌کنند و در زمان لازم به شما در حسابرسی کمک خواهند کرد. مزایای نرم افزار حسابداری عبارتند از:

دید وسیع

نرم افزار حسابداری تمامی پرداخت‌ها و روند گردش مالی را ثبت و ضبط می‌کند. از این طریق داده کافی برای اندازه‌گیری سلامت مالی شرکت را ارائه خواهد داد. اگر تیم حسابداری قصد داشته باشد تا به صورت دستی تمامی تراکنش‌ها را بررسی کند، دچار مشکلات مختلفی می‌شوید. می‌توان تغییرات در فصول و ماه‌های مختلف را مشاهده کرد و با یک الگوی مناسب، آینده را پیش‌بینی کرد.

سرعت و کارایی

با استفاده از نرم افزار حسابداری در امورات روزمره، سرعت کاری به شدت بالا می‌رود. بسیاری از وظایف اتوماسیون خواهد شد و همین باعث می‌شود که در مجموع بهره‌وری شما افزایش چشمگیری داشته باشد.

امنیت چشمگیر

تراکنش‌های مالی در هسته یک شرکت قرار دارند. اگر یک شرکت رقیب یا اشخاص اشتباهی، به تراکنش‌های مالی یک شرکت دست پیدا کنند، کل شرکت با خطر مواجه خواهد شد. نرم افزارهای تحت دسکتاپ حسابداری با حذف کردن نیاز به اسناد کاغذی تا حدودی امنیت مضاعفی اضافه می‌کنند. اما اگر از نرم افزارهای حسابداری ابری بهره بگیرید، این امنیت چندین برابر خواهد شد. همیشه برای دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات نیازمند نام کاربری و رمز عبور خواهید بود.

پیش‌بینی

در تمامی امور زندگی ما یک سری الگو و روند وجود دارد. مثلا دما یک الگو ثابت دارد. ترافیک یک الگوی نسبتا ثابت دارد. تغییرات مالی هم الگوی ثابت خواهد داشت. تنها لازم است که داده چندین ماه یا حتی یک سال شما در نرم افزار حسابداری وارد شود. نرم افزار می‌تواند به شما پیش‌بینی از اوضاع مالی در ماه‌های آینده بدهد. یکی از مهم‌ترین مزایای نرم افزار حسابداری همین است. می‌توانید با کمک این محصولات، نقطه قوت و ضعف خود را پیدا کنید و بر روی جاهایی که باید سرمایه‌گذاری کنید.

انواع وظایف نرم افزار حسابداری

انواع وظایف نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری که شما تهیه می‌کنید، توانایی‌های مختلفی خواهد داشت. میزان این توانایی‌ها را هزینه شما و همچنین برندی که خریداری می‌کنید تعیین می‌کند. اما ما سه نوع وظیفه کلی را برای یک نرم افزار حسابداری مشخص کردیم. محصولاتی که پیدا می‌کنید، احتمالا قادر به انجام چنین وظایفی هستند.

سیستم پرداخت قبوض

در پایه‌ترین حالت یک نرم افزار باید توانایی پرداخت قبوضی که شما برای آن مشخص می‌کنید را داشته باشد. دسته‌بندی پرداخت‌ها، اولویت‌بندی آن‌ها، مشخص کردن تاریخ پرداخت و کمک در روند پرداخت، همگی از وظایف محصول است. همچنین پیش‌بینی زمانی پرداخت قبوض و پیش‌بینی هزینه‌های آینده هم قابلیتی است که برخی نرم افزارها در اختیار دارند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  مراحل راه اندازی پت شاپ + صفر تا صد (درآمد +هزینه ها)

سیستم پرداخت حقوق

از مهم‌ترین وظایف و مزایای نرم افزار حسابداری مدیریت سیستم پرداخت حقوق است. با داده‌ای که محصول دریافت می‌کند، باید حقوق کارمند را محاسبه کند. سپس پرداخت را انجام دهد. در برخی موارد رسید پرداخت را برای کارمند هم ارسال کند.

سیستم مدیریت منابع

یک تجارت از منابع مختلفی برای تولید و عرضه محصولات خود استفاده می‌کند. مهم نیست که محصول فیزیکی یا مجازی باشد. شما نیازمند یک سری منابع برای تولید این محصول هستید. نرم افزار حسابداری به شما در بررسی و محاسبه این منابع کمک شگرفی خواهد کرد.

نرم افزار حسابداری برای کسب و کارها

نرم افزار حسابداری محک

برای جذب بهترین مزایای نرم افزار حسابداری بهتر است که از نرم افزار حسابداری محک استفاده کنید. محصولات محک، در چندین دسته‌بندی مختلف عرضه خواهند شد و هر کدام برای اصناف و شرایط خاص طراحی شدند.

  • نرم افزار صندوق فروشگاهی: این محصول به دنبال اتوماسیون و مکانیزه کردن روند فروش محصولات فروشگاهی شما است. اگر مراجعه‌کننده زیادی به فروشگاه دارید یا اینکه قصد همکاری با سرویس‌های آنلاین را دارید، این نرم افزار کمک شگرفی به مدیریت منابع شما خواهد کرد.
  • نرم افزار صنفی: نرم افزارهای صنفی مربوط به هر صنف متفاوت هستند. از داروخانه‌های ساده و رستوران‌ها گرفته تا یک مجموعه اقامتی. بسته به صنف خود می‌توانید با کارشناسان محک تماس بگیرید تا یک نرم فزار مناسب برای شما تهیه شود و به شما ارائه شود.
  • نرم افزار حسابداری تولیدی: در دو دسته‌بندی تجاری و عمومی این نرم افزار ارائه می‌شود. این محصول عملیات بازرگانی، انبارداری، حسابداری مالی و حتی چاپ بارکد شما را مدیریت خواهد کرد.
  • نرم افزار حسابداری شرکتی: استارتاپ‌ها و شرکت‌ها بهتر است از این محصول استفاده کنند. این محصول هم در سطوح تجاری و عمومی عرضه می شود. سیستم حقوق، حسابداری مالی، انبارداری، سیستم دارایی و اداری همگی توسط این محصول مدیریت خواهند شد.

نرم افزارهای آینده چه شکلی خواهند بود؟

تا به اینجا از مزایای نرم افزار حسابداری برای شرکت‌ها، کارگاه‌های تولیدی، فروشگاه‌های زنجیره و سوپرمارکتی و اصناف صحبت کردیم. طبعا نسبت به نیاز شما محصولات مختلفی وجود دارد. مخصوصا که شرکت محک توانسته محصولات بسیار جذاب و کارآمدی را برای هر نیازی طراحی کند. اما پس از اینجا به کجا خواهیم رسید؟ در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

در مورد آینده نرم افزارهای حسابداری باید به بلاکچین و گسترش پردازش ابری اشاره کرد. بلاکچین حرکتی تازه در نرم افزارهای حسابداری ایجاد خواهد کرد و به دنبال افزایش امنیت، کارآمدی و کاهش هزینه خواهد بود. با ورود بلاکچین مطمئنا مزایای نرم افزار حسابداری به مراتب بیشتر و بیشتر خواهد شد و به هیچ‌وجه نمی‌توان آن را با شیوه‌های سنتی مقایسه کرد.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد باقریان

محمد باقریان

باقریان هستم از سال 1386 در حوزه تجارت الکترونیک و طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت خودم را با مدیریت چند وب سایت آموزشی شروع کردم، اکنون به صورت تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم ، اوقات فراغتم را بیشتر با ورزش و مطالعه سپری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید