نرم افزار حسابداری خوب | اهمیت استفاده از یک نرم افزار حسابداری خوب

زمان مطالعه این مقاله: 6 دقیقه

نرم افزارهای خوب حسابداری

کارشناسان امور مالی، نرم افزار حسابداری را از ارزشمندترین دارایی‌های یک شرکت می‌دانند که در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری کسب و کار، وظیفه مهمی برعهده دارد. در واقع یک نرم افزار حسابداری خوب می‌تواند یک سیستم مناسب و ایده‌آل برای انجام امور حسابداری به طور خودکار در اختیار شما قرار دهد. مدیران کسب و کارهای مختلف این امکان را دارند که با توجه به نیازها و اولویت‌های خود یک نرم افزار حسابداری خوب را انتخاب و برای انجام امور مالی از آن استفاده کنند.

فهرست مطالب

نرم افزار حسابداری  ابزاری کاربردی در کسب و کارهای مختلف محسوب می‌شود و خطاهای احتمالی حسابداری سنتی و دستی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. با استفاده از نرم افزار حسابداری به آسانی و تنها با چند کلیک می‌توان به اطلاعات مهم مالی دسترسی پیدا کرد. در حال حاضر نرم افزارهای حسابداری زیادی در بازار وجود دارند که انتخاب یک نرم افزار حسابداری خوب را قدری دشوار کرده است. در این مطلب ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری خوب را بیان می‌کنیم.

اهمیت استفاده از یک نرم افزار حسابداری خوب

اهمیت استفاده از یک نرم افزار حسابداری خوب

با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از نرم افزارهای حسابداری در کسب و کارهای مختلف بسیار رایج شده است و افراد با استفاده از این نرم افزارها به سادگی به مسائل مالی خود رسیدگی می‌کنند. کارشناسان حسابداری و تیم‌های آن‌ها با استفاده از این نرم افزارها به مدیریت حساب‌ها و انجام خودکار عملیات حسابداری می‌پردازند. ثبت داده‌های حسابداری، گزارش فعالیت‌های مالی شرکت و اندازه‌گیری شاخص‌ها از کاربردهای دیگر نرم افزار حسابداری خوب برای پیشرفت و موفقیت در کسب و کار محسوب می‌شود.

نرم افزار حسابداری خوب  یک ابزار کاربردی در کسب و کارها است که با استفاده از آن به سادگی می‌توان برای مشتریان خود صورت حساب تهیه کرد. معمولا نصب و استفاده از این نرم افزارها بسیار ساده است و با توجه به نیاز هر کسب و کار، قابلیت تنظیم یا ارتقا دارد. به این ترتیب می‌توان از نرم افزار حسابداری در مشاغل گوناگون استفاده کرد و تنظیمات مورد نیاز را برای افزایش بهره وری از آن انجام داد. علاوه بر این با استفاده از نرم افزار حسابداری می‌توان در زمان و هزینه به میزان قابل توجهی صرفه جویی کرد و به رونق کسب و کار خود سرعت ببخشید. ورود و ثبت داده‌ها در نرم افزار حسابداری ساده و سرعت پردازش آن نیز بسیار زیاد است.

مشخصات یک نرم افزار حسابداری خوب

مشخصات یک نرم افزار حسابداری خوب

نرم‌افزار حسابداری خوب شامل مجموعه‌ای از قابلیت‌های فنی برای تسهیل مدیریت مالی است و صاحبان مشاغل به راحتی می‌توانند متناسب با کسب و کار خود از نرم‌افزار حسابداری استفاده کنند. نرم‌افزارهای حسابداری بسیار متنوع هستند که انتخاب آن‌ها به اندازه و نوع کسب و کار بستگی دارد. اگرچه بسیاری از صاحبان کسب و کار، ساده بودن و صرفه جویی در زمان را به عنوان دو شاخص مهم برای یک نرم افزار خوب حسابداری بیان می‌کنند، اما باید دید که نوع و اندازه کار مورد نظر چگونه است و انتظار شما از یک نرم افزار حسابداری خوب چیست. با این حال، در ادامه  مهمترین ویژگی‌های یک نرم افزار خوب را بیان می‌کنیم.

 ارائه گزارش‌های تحلیلی و کاربردی

 ارائه گزارش‌های تحلیلی و کاربردی

اطلاعات، مهم‌ترین ابزار دنیای کسب ‌و کار هستند زیرا مدیران با تکیه ‌بر داده‌ها و تحلیل اطلاعات می‌توانند آگاهانه‌ و دقیق‌تر تصمیم بگیرند. بنا بر تحقیقات انجام شده، بیش از نیمی از کسب‌ و کارها در دو سال اول فعالیت خود ورشکسته می‌شوند و علت اصلی آن عدم‌ دسترسی به اطلاعات دقیق و کافی و همچنین عدم تحلیل صحیح آن‌ها است. استفاده از یک نرم افزار حسابداری خوب به شما کمک می‌کند گزارش‌های مورد نیاز خود را در نهایت دقت در اختیار داشته باشید و از آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها استفاده کنید.

علاوه بر این سازمان‌ها باید به طور مرتب گزارش‌های قانونی مانند گزارش‌های ارزش‌افزوده، خرید و فروش فصلی و اظهارنامه مالیاتی به مراجع ذی ربط ارائه دهند که اغلب حسابداران زمان بسیار زیادی را صرف تنظیم آن‌ها می‌کنند. اما یک نرم‌ افزار حسابداری خوب کمک می‌کند تا گزارش‌های مورد نیاز حسابداران و مدیران مالی در کم‌ترین زمان ممکن و با دقت بیشتر آماده شوند.

  ویژگی‎های گرافیکی مناسب

حسابداری را می‌توان فعالیتی متمرکز بر آمار و ارقام دانست که تحلیل آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از ویژگی‌های گرافیکی مناسب مانند نمودارها و گزارش‌های جذاب از بصری، به تحلیل درست و دقیق‌تر حسابداران کمک می‌کند. گزارش‌هایی که از قالب گرافیکی مناسبی برخوردار هستند، به حسابداران، مدیران مالی و مدیران عالی یک سازمان کمک می‌کند تا درک بهتری از وضعیت کسب ‌و کار خود داشته باشند.

 یکپارچگی

ثبت سند حسابداری در یک نرم افزار را نمی‌توان برای یک سازمان کافی دانست. کنترل حساب‌های بانکی، کنترل عملیات چک، انبارداری، مدیریت فروش، محاسبه دستمزد کارمندان، خرید از تامین‌کنندگان و…  تنها برخی از فعالیت‌های یک‌ سازمان‌ها است که همگی بر وضعیت مالی آن تاثیر می‌گذارد و باید در سیستم حسابداری ثبت شود. تمامی این اطلاعات در نهایت به موجودی‌های مالی سازمان تبدیل می‌شوند و از این رو یکپارچگی نرم‌ افزار حسابداری خوب این امکان را فراهم می‌کند تا اطلاعات به صورت منسجم ثبت شوند. با این کار، تجمیع اطلاعات به طور سازمان‌یافته‌ دردسترس خواهد بود و دوباره‌ کاری پیش نخواهد آمد.

قابلیت به روزرسانی

قابلیت به روزرسانی

یک ویژگی نرم افزار حسابداری خوب سازگاری آن با استانداردهای حسابداری با قابلیت تطبیق با تغییرات قانونی حسابداری و مالی است. اگر قوانین مالیاتی و استانداردهای حسابداری دچار تغییر شود، شرکت تولیدکننده و توسعه‌دهنده نرم‌ افزار حسابداری باید بتواند در کم‌ترین زمان تغییرات لازم را در نرم‌ افزار ایجاد و دغدغه‌ کاربران را از این جهت برطرف کند. این کار نیازمند تیمی مجرب و متخصص در حوزه‌‌های مختلف برنامه‌نویسی، حسابداری و مدیریت مالی است.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  تیپ های شخصیتی MBTI برای واحد مالی و حسابداری

سازگاری با کسب‌وکار

هر کسب ‌و‌کاری از شرایط و ویژگی‌های مالی مخصوص به خود برخوردار است و با توجه به زمینه فعالیت خود به یک راه ‌حل مخصوص نیاز دارد؛ یک نرم‌ افزار حسابداری خوب باید به گونه‌ای طراحی شده باشد تا بتواند نیازهای یک کسب و کار را با توجه به موقعیت همان کسب و کار برطرف کند. به عنوان مثال انتظارات از نرم افزار حسابداری فروشگاهی متمایز از حسابداری تولیدی است.

  گسترش‌پذیری

کسب‌ و کارها با هدف رشد و توسعه شکل می‌گیرند؛ رشد یک بنگاه اقتصادی می‌تواند افزایش گردش مالی، تعداد پرسنل یا میزان فروش باشد. ممکن است یک کسب و کار با پیشرفت در زمینه کاری خود نیازمند یک سیستم حسابداری با قابلیت‌های بیشتری باشد تا بتواند فعالیت‌های مالی‌ خود را به بهترین شکل مدیریت کند. نرم‌ افزار حسابداری خوب به گونه‌ای طراحی شده است که تنها پاسخ‌گوی وضعیت فعلی نباشد و بتواند  نیاز سازمان را با توجه به رشد و پیشرفت آن در گذر زمان پاسخ دهد.

  تضمین امنیت اطلاعات مالی

اطلاعات بخش مالی از مهم‌ترین اطلاعات یک سازمان به شمار می‌رود؛ سوء استفاده از این اطلاعات و یا عدم ثبت اطلاعات مالی می‌تواند خسارت‌های جدی برای سازمان به دنبال داشته باشد. بنابراین لازم است هنگام انتخاب یک نرم افزار حسابداری، نسبت به امنیت اطلاعات آن دقیق باشید؛ تعداد مشتریان، رضایت‌مندی آن‌ها و اعتبار شرکت تولیدکننده نرم افزار در بازار می‌تواند این اطمینان را به کاربران بدهد که نرم افزار از امنیت بالایی برخوردار است.

پشتیبانی فنی و خدمات پس از فروش

پشتیبانی و خدمات پس از فروش از مهمترین مشخصات یک نرم افزار حسابداری خوب است که باعث می‌شود کاربران این محصول را با اطمینان خاطر خریداری کنند. خدمات پس از فروش قطعا فراتر از نصب نرم‌ افزار برای مشتری است و کارشناس پشتیبانی یک نرم‌ افزار، باید بتواند پاسخ‌گوی سوالات مشتری باشند  و مسائل کاربران را به درستی رفع کنند. پشتیبانی و خدمات پس از فروش شامل خدماتی همچون پاسخ‌گویی تلفنی، تلفن پاسخگوی گویا، پاسخ‌گویی آنلاین، ابزار مناسب آموزشی، مراجعه‌ی حضوری و… است که توسط شرکت تولیدکننده نرم‌ افزار ارائه می‌شود.

سادگی و کاربرپسند بودن

سادگی و کاربرپسند بودن

ارائه نرم‌ افزاری کاربرپسند و ساده از بزرگ‌ترین عوامل موفقیت تولیدکننده‌های بزرگ نرم افزار در سطح دنیا است. نرم‌ افزارهای حسابداری و مالی نیز باید از چنین ویژگی‌هایی برخوردار باشد. یک نرم افزار خوب حسابداری باید به گونه‌ای باشد که حسابدار بتواند به‌راحتی بر آن مسلط شود و کار خود را به سرعت شروع کند. سادگی در کنار کاربردی بودن نرم‌ افزار، از ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری خوب است که موجب  بهره‌وری بیشتر حسابداران و مدیران  وکاهش تنش‌های کاری آن‌ها می‌شود.

با کیفیت اما مقرون به صرفه

کاربران نرم افزار حسابداری باید به این نکته توجه داشته باشند که قیمت محصول خریداری شده، تنها بابت تهیه نرم‌ افزار نیست و تمامی مشخصات بیان شده در هزینه‌های آینده کسب و کار تاثیر می‌گذارد. نرم‌ افزاری که قابلیت گزارش‌دهی و گسترش مطابق با رشد کسب و کار، قدرت تحلیل و کیفیت پشتیبانی فنی‌ ندارد و یادگیری آن دشوار است، قطعا به کسب‌ و‌ کار یک مجموعه آسیب می‌زند. بنابراین درست است که نرم افزار حسابداری خوب و ارزان می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل باشد اما مهمتر از آن کیفیت و کاربرد محصول است که در بلند مدت به صرفه‌تر خواهد بود.

نرم افزار حسابداری محک (طعم جدیدی از حسابداری)

نرم افزار حسابداری محک

نرم افزار‌های حسابداری محک در زمینه‌های مختلف توسط گروه نرم افزاری محک تولید و وارد عرصه نرم افزارهای حسابداری می‌شوند. محصولات  حسابداری محک در سری های عمومی، تجاری و صنفی به ترتیب برای کسب ‌وکارهای کوچک، کسب‌وکارهای بزرگ و ویژه اصناف عرضه می‌شود. نرم افزارهای حسابداری این مجموعه شامل نرم افزار فروشگاهی، شرکتی، تولیدی و غیره برای سطوح و نیازهای مختلف ارائه می‌شود تا از نظر هزینه برای کاربران مقرون ‌به ‌صرفه باشد.

گروه نرم افزاری محک برای محصولات خود پشتیبانی یک‌ساله رایگان و برای برخی صنف‌ها امکانات اختصاصی در نظر گرفته است. این نرم افزار بسته به نوع و سطح انتخابی مشتری مجهز به زیرسیستم‌هایی از جمله بازرگانی، انبارداری، مالی، حقوق و دستمزد، پروژه، تولید و دارایی خواهد بود. علاوه بر آن رابط کاربری جذابی دارد و نسخه دموی همه محصولات در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. نرم افزار صندوق فروشگاهی محک و اپلیکیشن حسابداری شخصی آن نیز از محصولات پرکاربر و محبوب این شرکت است.

از مزایای دیگر نرم افزارهای محک، قیمت‌گذاری متنوع بر اساس نیاز کاربر است. از این رو کاربر می‌تواند به ‌اندازه نیاز خود از نرم افزار هزینه کند و متحمل هزینه اضافی نشود. محیط نرم افزار این محصولات به ‌روز بوده و قابلیت ارتقا و گسترش‌پذیری دارد.

 ویژگی‌ نرم افزارهای حسابداری خوب محک

 ویژگی‌ نرم افزارهای حسابداری خوب محک

  • طبقه‌بندی دقیق
  • ارائه گزارش‌های استاندارد مدیریتی و تکمیلی
  • تعیین میزان سود بر اساس دوره‌های زمانی مشخص
  • ثبت ‌اسناد مالی و شماره‌گذاری خودکار
  • انسجام و یکپارچگی در مدیریت ااسناد و فاکتورها
  • ثبت و کنترل تمامی عملیات‌ها
  • دقت بالا در انجام محاسبات
  • ثبت انواع فاکتور
  • مدیریت عملیات مربوط به گردش حساب
  • عملیات بازرگانی و خزانه‌داری تکمیلی

سخن پایانی

نرم افزارهای حسابداری پیشرفته در تجزیه و تحلیل امور مالی مرتبط با کسب و کار، کاربرد زیادی دارند و با استفاده از آن‌ها به سادگی می‌توانید تمام عملیات‌های مالی خود را مدیریت کنید. با استفاده از یک نرم افزار حسابداری خوب می‌توانید امور مالی را به دقت محاسبه و پیگیری کنید. در این مطلب به ویژگی‌های مهم و ضروری نرم افزارهای حسابداری خوب پرداختیم و در ادامه نرم افزار حسابداری محک را از زوایای مختلف بررسی کردیم. نکته مهم این است که کاربران می‌توانند با توجه به نیاز خود، از امکانات نرم افزار حسابداری بهره ببرند و متحمل هزینه‌های اضافی نخواهند شد.

منبع: https://www.softwareadvisoryservice.com/

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

مهرداد توکلی
مهرداد توکلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید