معرفی انواع نرم افزار حسابداری کاربردی | خرید + قیمت

زمان مطالعه این مقاله: 17 دقیقه

امروزه انواع نرم‌ افزار حسابداری مختلفی تولید و به بازار عرضه شده اند. استفاده از سیستم‌های حسابداری شفاف که مطابق رویه‌ها و عرف‌های داخلی طراحی شده باشند حالا دیگر اختیاری نیست و مطابق دستورالعمل‌های اداره دارایی، تمام کسب و کارها ملزم به استفاده از این سیستم‌ها هستند. بدیهی است که وظایف حسابداری در یک شرکت ساختمانی با چندین پروژه فعال وجوه اشتراک بسیار کمی با وظایف حسابداری یک فروشگاه داشته باشد. بنابراین از آنجایی که کسب و کارهای مختلف حجم تراکنش، طرف حساب‌ها، و اجزای نرم‌افزاری حسابداری متفاوتی می‌خواهند، شرکت نرم افزاری محک انواع برنامه حسابداری با اجزای متفاوت را توسعه داده است.

فهرست مطالب

انواع نرم افزارهای حسابداری کاربردی در محک

در این مطلب از گروه نرم افزاری محک، انواع نرم افزار های حسابداری تولید شده در این شرکت را به شما معرفی خواهیم کرد. در مجموع شش نوع نرم‌افزار حسابداری توسط گروه نرم‌افزاری محک به بازار عرضه شده است که هر دسته به تنهایی سطح‌ها و اجزای مختلفی را در بر می گیرد . طبیعی است که این تعدد محصولات ممکن است مشتریان را گیج کند.به همین منظور در این مطلب با ذکر تفاوت این سطح‌ها و کاربردهای آنها ،شما در انتخاب بهترین نوع نرم افزار حسابداری یاری خواهیم کرد. پس اگر به دنبال نرم‌افزار حسابداری مناسب برای کسب و کار خود هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

از انواع سیستم حسابداری چه می‌ دانید؟

انواع نرم افزار حسابداری بر اساس نوع فعالیت کسب و کارها و سازمان‌های مختلف طراحی می‌شوند. نکته قابل توجه آن است که نوع کسب و کار با اندازه آن متفاوت است. برای مثال نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی شامل مجموعه‌ای از امکانات و عملیات اجرایی است که عمدتا برای فروشگاه‌ها کاربردی است. این نرم‌افزار از پایه با نرم افزار حسابداری تولیدی متفاوت است و این تفاوت ربطی به اندازه این کسب و کارها ندارد. گروه نرم‌افزاری محک سری‌ها و سطح‌های مختلف برنامه های حسابداری را با هدف تفکیک این سطح‌ها از هم تولید کرده است. برای مثال نرم ‌افزار حسابداری فروشگاهی سری عمومی بیشتر به کار فروشگاه‌های متوسط رو به کوچک می‌آید در حالی که سری تجاری آن برای فروشگاه‌های بزرگ‌تر مناسب است.

انواع نرم افزار حسابداری محک

انواع نرم افزار حسابداری شرکت محک

انواع نرم افزار حسابداری شرکت محک که تقریبا تمام کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی را پوشش می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • حسابداری فروشگاهی
 • حسابداری شرکتی
 • حسابداری تولیدی
 • صنفی و مشاغل
 • صندوق فروشگاهی
 • حسابداری شخصی یا کیف پول موبایل

همان طور که قبل تر اشاره شد، هر یک از این نوع‌ها شامل سری‌ها و سطح‌های مختلفی می‌شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

مجموعه حسابداری فروشگاهی

مجموعه حسابداری فروشگاهی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مجموعه حسابداری فروشگاهی از دو سری عمومی و تجاری تشکیل شده است. سری عمومی شامل سه سطح و سری تجاری شامل چهار سطح می‌شود که هر کدام از آنها برای انواع خاصی از فروشگاه‌ها مناسب هستند.

برای مثال فروشگاه‌هایی که به امکانات چاپ بارکد قیمت کالا نیاز دارند لازم است سطح سه یا سطح چهار از سری تجاری را انتخاب کنند. در صورتی که این فروشگاه‌ها به بارکدهایی که حاوی اطلاعات وزنی کالا و مواردی مانند این نیاز داشته باشند، آن وقت فقط سطح چهار می‌تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد. در ادامه ابتدا سری تجاری و سپس انواع برنامه حسابداری فروشگاهی سری عمومی معرفی می‌شود.

انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی سری تجاری

نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی سری تجاری به شکلی به نسبت تخصصی‌تر از نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی سری عمومی طراحی شده‌اند. برای همین ابتدایی‌ترین سطح از سری تجاری کارکردهای گسترده‌تری از بالاترین سطح سری عمومی در اختیار فروشگاه‌ها می‌گذارد. این موضوع به نوعی در قیمت این محصولات نیز منعکس شده است. در ادامه به بررسی سطح‌های مختلف این محصول می‌پردازیم:.

 • حسابداری فروشگاهی سری تجاری سطح 1

سطح یک ابتدایی‌ترین نرم‌افزار از انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی سری تجاری محسوب می‌شود. این نرم‌افزار شامل کارکردهای پایه‌ای تجاری مثل مجموعه امکانات عملیات بازرگانی، عملیات حسابداری مالی و مجموعه‌ای از امکانات جانبی مانند امکان عرضه تخفیف و ثبت تاریخ انقضا و مواردی مانند این می‌شود. به جز این اجزا، کلیه امکانات نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی سری عمومی نیز در این مجموعه قرار گرفته است.

نرم‌افزار سطح یک سری تجاری حسابداری فروشگاهی محک بیشتر برای فروشگاه‌های به نسبت کوچک که نیازی به حسابداری انبار، بخش حقوق و دستمزد، و یا ایجاد بارکد برای کالاها ندارند مناسب است. برای همین این نرم‌افزار برای فروشگاه‌هایی که توسط مالک اداره می‌شوند مناسب است.

 • حسابداری فروشگاهی سری تجاری سطح 2

نرم‌افزار حسابداری سطح دو از سری تجاری نرم‌افزارهای فروشگاهی محک شامل تمام اجزای سطح یک، به علاوه یک بخش بسیار کلیدی، یعنی انبارداری تکمیلی است. در حقیقت این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که وجه تمایز بین فروشگاه‌های کوچک و متوسط محسوب می‌شود. فروشگاه‌هایی که انبار دارند می‌توانند مجموعه عملیات مرتبط با آن یعنی حواله و رسید انبار، سیستم سفارشات، انبارگردانی، دریافت خلاصه کاردکس کالاها و همچنین گزارش موجودی کالا به تفکیک انبار را به راحتی اجرا کنند. دیگر نیازی به گفتن نیست که داشتن انبار یکی از اصلی‌ترین وجوه تمایز بین فروشگاه‌ها با اندازه‌های مختلف است. با این حال نباید از یاد برد که نرم‌افزار سطح دو فاقد سیستم حقوق و دستمزد است. در نتیجه، این نرم‌افزار نمی‌تواند وظایف حسابداری فروشگاه‌های بزرگی که تعدادی کارمند دارند را انجام دهد.

 • حسابداری فروشگاهی سری تجاری سطح 3

نرم‌افزار سطح سه از سری تجاری با دو امکانات بیشتر از سطح دو ارائه می‌شود که باعث می‌شود بیشتر برای فروشگاه‌های بزرگ مناسب باشد. این امکانات شامل سیستم حقوق و دستمزد، و چاپ و تولید بارکد می‌شوند. حسابداری حقوق و دستمزد یکی از فعالیت‌های به نسبت پیچیده حسابداری است که با محاسبه چندین عامل از جمله بیمه، مالیات، و مواردی مانند این امکان‌پذیر می‌شود. برای همین این سیستم معمولا در انواع برنامه های حسابداری عمومی یا ابتدایی یا اصلا وجود ندارد، یا با امکانات بسیار محدودی ارائه می‌شود.

این در حالی است که نرم افزار حسابداری فروشگاهی سری تجاری سطح سه از یک سیستم پیشرفته حقوق و دستمزد استفاده می‌کند. به کمک این سیستم، مدیران فروشگاه می‌توانند مستقیما خروجی فایل‌های مورد نیاز برای ارائه به اداره دارایی و مالیات کارکنان و همچنین محاسبات بیمه را دریافت کنند. علاوه بر این، نرم‌افزار فروشگاهی سطح سه به یک سیستم پیشرفته ایجاد و چاپ بارکد مجهز است که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

 • حسابداری فروشگاهی سری تجاری سطح 4

نرم افزار حسابداری فروشگاهی سطح چهار از دو بخش تکمیلی بیشتر از سطح سه برخوردار است. اولین بخش افزوده شده در این سطح حسابداری مالی تکمیلی است. این ویژگی به فروشگاه‌ها کمک می‌کند تا حسابداری کسب و کار خود را با جزئیات بسیار بیشتری انجام دهند. در این نرم‌افزار از سیستم کدینگ تفصیلی یکتا یا کدینگ منحصر به فرد برای جزئی‌ترین حساب‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب عملیات حسابداری این نرم‌افزار می‌تواند حجم بسیار بیشتری از حساب‌ها و کالاها را پوشش دهد.

بخش دیگری که در نرم‌افزار سطح چهار قرار گرفته امکان اضافه کردن یک شرکت مضاعف به سیستم حسابداری است. این شرکت مضاعف می‌تواند شرکت مادر فروشگاه، یا شرکت سرمایه‌گذاری آن باشد. به این ترتیب نرم‌افزار سطح چهار هم از نظر پوشش دقیق جزئیات حساب‌ها و هم از نظر پوشش دادن کلیت یک مجموعه فروشگاهی کامل‌ترین نرم‌افزار در بین انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی سری تجاری و عمومی محک محسوب می‌شود.

انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی سری عمومی

نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی سری عمومی گروه نرم‌افزاری محک از امکانات پایه‌ای لازم برای حسابداری فروشگاه‌ها برخوردار هستند. هیچ یک از مواردی که پیشتر مورد اشاره قرار گرفتند، در نرم‌افزارهای این سری قرار نگرفته‌اند. این در حالی است که تمام امکانات سری عمومی در سری تجاری نیز قرار گرفته است.

 • حسابداری فروشگاهی سری عمومی سطح 1

نرم‌افزار سطح یک از سری عمومی انواع برنامه های حسابداری فروشگاهی محک شامل ابتدایی‌ترین امکانات حسابداری مورد نیاز در فروشگاه‌های کوچک می‌شود. امکاناتی مثل عملیات بازرگانی، عملیات خزانه‌داری، گزارشات مالی پایه‌ای، مجموعه‌ای از امکانات جانبی مانند دفترچه تلفن، بخشی برای اخبار لحظه‌ای و مواردی مانند این می‌شود.

علاوه بر این موارد، این نرم‌افزار توانایی تولید کلیه خروجی‌های مورد تائید اداره دارایی را دارد. همان طور که می‌بینید با وجود ابتدایی بودن و قیمت بسیار پایین، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی سری عمومی سطح یک از امکانات قابل توجهی برخوردار است. نرم‌افزار سطح یک سری عمومی فروشگاهی محک ساده‌ترین سیستمی است که فروشگاه‌های کوچک می‌توانند از آن استفاده کنند تا گزارشات مورد نیاز دارایی را تولید کنند.

 • حسابداری فروشگاهی سری عمومی سطح 2

نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی سطح دو از سری عمومی انواع نرم افزار حسابداری محک شامل تمامی امکانات سطح یک به علاوه دو بخش تکمیلی دیگر است. گزارشات تکمیلی و عملیات تکمیلی بخش‌های افزوده شده به این نرم‌افزار هستند. گزارشات تکمیلی شامل مجموعه‌ای از گزارش‌های خرید، فروش، موجودی ریالی، سود کالا، اشخاص، فاکتورها و مواردی مانند این می‌شود. عملیات تکمیلی نیز امکانات به نسبت گسترده‌ای مثل استفاده از دستگاه بارکدخوان، منوی فروش، امکاناتی برای حسابداری پیک‌ها و اشخاص در سیستم فروش و پخش، اتصال به ترازو، و مواردی مانند این را در اختیار فروشگاه‌ها می‌گذارد. این نرم‌افزار یک سیستم بسیار ساده و کاربردی برای شرکت‌های پخش کوچک و فروشگاه‌هایی است که محصولات خود را از طریق پیک عرضه می‌کنند.محک پرکاربردترین نرم افزار حسابداری است.

 • حسابداری فروشگاهی سری عمومی سطح 3

نرم‌افزار سطح سه از سری عمومی انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی عمومی محک پیشرفته‌ترین سیستم در این سری محسوب می‌شود. این سیستم علاوه بر تمامی امکانات سطح دو، شامل دو بخش اضافی است که باعث می‌شود کارکردهای به مراتب گسترده‌تری داشته باشد. این دو بخش شامل عملیات تکمیلی صندوق و امکانات صنفی می‌شود. عملیات تکمیلی صندوق به فروشگاه‌ها اجازه می‌دهد چندین عامل فروش را در سیستم حسابداری خود با امکانات لازم برای آنها، مثل تعریف سطوح قیمتی متفاوت تا حداکثر ده سطح، تعریف چندین صندوق، تعیین سطح دسترسی برای کاربران مختلف، و همچنین عملیات فاکتور و فروش وارد کنند.

بخش دیگری که در نرم‌افزار سطح سه سری عمومی حسابداری فروشگاهی محک قرار گرفته بخش امکانات صنفی است. همان طور که می‌دانید بعضی از فروشگاه‌ها، از جمله فروشگاه‌های پوشاک، کفش، پارچه و مانند این محصولات خود را بر اساس جزئیات ظاهری مثل رنگ، مدل، و سایز عرضه می‌کنند. این در حالی است که بعضی از فروشگاه‌های دیگر، مثل قنادی‌ها، خوار و بار فروشی‌ها، و میوه‌فروشی، و فروشگاه‌های مواد پروتئین بیشتر با وزن سر و کار دارند و برای همین به فاکتورها و بارکدهای وزنی نیاز دارند.

علاوه بر این موارد، دسته دیگری از اصناف مثل سنگ‌فروشی‌ها، شیشه‌بری‌ها، فروشگاه‌های دکوراسیون داخلی، و امثال این با ابعاد طولی و متراژ بیشتر سر و کار دارند. امکانات صنفی در نرم‌افزار سطح سه حسابداری فروشگاهی عمومی محک کلیه این احتیاجات را برآورده می‌کند.

مجموعه حسابداری شرکتی و خدماتی

مجموعه حسابداری شرکتی و خدماتی

انواع نرم افزار حسابداری شرکتی و خدماتی محک نیز از ساختاری مشابه مجموعه فروشگاهی برخوردار است. این مجموعه هم دارای دو سری تجاری و عمومی می‌شود که سری تجاری شامل چهار سطح و سری عمومی آن شامل سه سطح می‌شود. در ادامه نیز مانند بخش قبل، ابتدا نرم‌افزارهای سری تجاری و سپس سری عمومی معرفی می‌شود.

انواع نرم‌ افزار حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری

نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری محک با توجه به نیاز شرکت‌ها به نوع متفاوتی از حسابداری به نسبت فروشگاه‌ها یا ساختارهای تجاری دیگر طراحی و توسعه یافته‌اند. تمام نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی سری تجاری واجد کلیه امکانات سری عمومی نیز هستند. این دسته از نرم‌افزارهای حسابداری تجاری با امکانات گسترده برای پوشش دادن کلیه جنبه‌های حسابداری شرکت‌های خدماتی طراحی شده‌اند.

همان طور که تا به حال احتمالا متوجه شده باشید، نرم‌افزارهای حسابداری مختلف معمولا بخش‌ها یا ماژول‌های مشترکی نیز با هم دارند. از آنجا که بعضی از این بخش‌ها پیشتر توضیح داده شده‌اند، در این بخش از مطلب سعی می‌کنیم از توضیح مجدد آنها خودداری کرده و بیشتر روی تفاوت‌های انواع نرم‌افزارهای حسابداری بپردازیم.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری سطح 1

نرم‌افزار حسابداری شرکتی سطح یک محک شامل چهار بخش می‌شود که نیازهای اولیه حسابداری تجاری شرکت‌ها و کسب و کارهای خدماتی را تامین می‌کند. این بخش‌ها شامل عملیات بازرگانی، عملیات حسابداری مالی، انواع امکانات جانبی، و همچنین حسابداری مالی تکمیلی می‌شود. این بخش آخر را می‌توان وجه تمایز نرم‌افزار سطح یک از سری تجاری نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی و خدماتی با نرم‌افزار سطح یک از سری تجاری نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی در نظر گرفت.

همان طور که در بخش قبل توضیح داده شد، بخش حسابداری مالی تکمیلی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد حساب‌ها را با جزئیات بسیار بیشتری حسابداری کرده و از کدینگ تفصیلی یکتا برخوردار شوند. نرم‌افزار حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری سطح یک برای شرکت‌های تازه تاسیس در زمینه‌های مختلف مناسب است.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری سطح 2

نرم‌افزار حسابداری سطح دو از سری تجاری مجموعه شرکتی و خدماتی محک شامل کلیه امکانات نرم‌افزار سطح یک این سری، به علاوه دو بخش انبارداری تکمیلی، و سیستم پروژه‌ها می‌شود. امکانات بخش انبارداری تکمیلی در بخش نرم‌افزارهای مجموعه فروشگاهی معرفی شد. سیستم پروژه‌ها اما شامل مجموعه امکاناتی می‌شود که برای مدل درآمدی پروژه‌ای شرکت‌های خدماتی طراحی شده و هزینه‌های شرکت را به تفکیک پروژه‌ها بررسی می‌کند.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری سطح 3

نرم‌افزار حسابداری سطح سه از سری تجاری انواع نرم افزار حسابداری شرکتی و خدماتی محک هم شامل امکانات سطح دو و مواردی بیشتر از آن می‌شود. امکانات اضافه شده به سطح سه شامل سیستم حقوق و دستمزد، و همچنین امکان تعریف یک شرکت مضاعف در سیستم حسابداری شرکتی و خدماتی می‌شود.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود این نرم‌افزار برای شرکت‌های متوسط رو به بزرگ مناسب باشد. با این حال از آنجا که سیستم پروژه‌ها در نرم‌افزار حسابداری شرکتی سری تجاری سطح سه قرار گرفته، سیستم حقوق و دستمزد در این نرم‌افزار به صورت پروژه‌ای محاسبه می‌شود تا پاسخگوی نیاز شرکت‌هایی باشد که خدمات خود را به صورت پروژه‌ای عرضه می‌کنند.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری تجاری سطح 4

پیشرفته‌ترین نرم‌افزار حسابداری شرکتی و خدماتی گروه نرم‌افزاری محک نرم‌افزار سطح چهار سری تجاری است. این نرم‌افزار نیز شامل امکانات بیشتری از سطح سه می‌شود که باعث می‌شوند این نرم‌افزار برای شرکت‌هایی با نیازهای سازمانی بیشتر مناسب باشد. این امکانات شامل سیستم دارایی ثابت، و همچنین اتوماسیون اداری که شامل بخش‌های بایگانی اسناد و سیستم دبیرخانه می‌شود. همان طور که می‌بینید این امکانات بیشتر برای شرکت‌هایی که ساختار سازمانی دارند مناسب است. به هر ترتیب این دسته از شرکت‌ها به پیشرفته‌ترین نرم‌افزار حسابداری که پاسخگوی ساختار آنها باشد احتیاج دارند.

انواع نرم‌افزار حسابداری شرکتی و خدماتی سری عمومی

سری عمومی مجموعه حسابداری شرکتی و خدماتی شامل نرم‌افزارهایی ابتدایی‌تر است که بیشتر برای شرکت‌های نوپا و متوسطی مناسب است که لازم است به یک سیستم استاندارد حسابداری مورد تائید اداره دارایی مجهز باشند.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری عمومی سطح 1

نرم‌افزار سطح یک ساده‌ترین سیستم در بین انواع نرم افزار حسابداری شرکتی و خدماتی محسوب می‌شود. این سیستم از شش بخش تشکیل شده و به خوبی می‌تواند پاسخگوی نیازهای شرکت‌های کوچک باشد. این شش بخش شامل عملیات بازرگانی، عملیات خزانه‌داری، گزارشات پایه‌ای، امکانات جانبی، عملیات حسابداری مالی پایه‌ای، و همچنین ارائه خروجی‌های مورد تائید اداره دارایی می‌شود. شرکت‌های کوچک یا نوپا با خرید نرم‌افزار حسابداری شرکتی و خدمات سری عمومی سطح یک می‌توانند با کمترین هزینه یک سیستم حسابداری قابل قبول داشته باشند.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری عمومی سطح 2

نرم‌افزار سطح دو از سری عمومی مجموعه حسابداری شرکتی و خدماتی محک نیز مطابق قاعده پیشروی سطح‌ها در مجموعه‌های نرم‌افزاری این شرکت، شامل کلیه امکانات سطح یک به علاوه دو بخش بیشتر می‌شود. در این مورد بخش‌های اضافه شده در سطح دو شامل گزارشات تکمیلی و عملیات تکمیلی کاربردی می‌شود. هر دو این موارد در نرم‌افزارهای فروشگاهی مورد بررسی قرار گرفتند.

 • حسابداری شرکتی و خدماتی سری عمومی سطح 3

درست مثل نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی سری عمومی سطح سه، بخش‌های اضافه شده به سطح سه شامل عملیات تکمیلی (صندوق) و همچنین امکانات صنفی می‌شود. به این ترتیب شرکت‌های کوچک تا متوسط می‌توانند کلیه محاسبات حسابداری خود که شامل جزئیات مختلفی می‌شوند را از طریق این نرم‌افزار انجام دهند. عملیات تکمیلی صندوق به آنها اجازه می‌دهد از بارکدخوان و انواع امکانات به نسبت پیشرفته صندوق و فروش برخوردار شوند. امکانات صنفی هم به آنها کمک می‌کند تا خدمات و محصولات را بر اساس معیارهای ویژه‌ای که دارند ثبت و حسابداری کنند.

مجموعه حسابداری تولیدی

مجموعه حسابداری تولیدی

تولیدی‌ها دسته دیگری از کسب و کارها هستند که از مدل درآمدی و همچنین نیازهای حسابداری متفاوتی برخوردار هستند. این موضوع باعث شده گروه نرم‌افزاری محک مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای حسابداری خود را برای این کسب و کارها با اندازه‌ها و انواع مختلفی که دارند طراحی کند. این مجموعه نرم‌افزارهای حسابداری محک نیز مانند مجموعه‌های قبلی از دو سری تجاری و عمومی تشکیل شده است. اگر چه سری عمومی این مجموعه نیز از سه سطح تشکیل شده است، سری تجاری آن ساختار متفاوتی دارد و پنج سطح دارد.

انواع نرم‌افزار حسابداری تولیدی سری تجاری

تولیدی‌ها با حساب‌های متفاوتی از کسب و کارهای دیگر سر و کار دارند. فرایند کار آنها بر روی مواد اولیه یا قطعات تولیدی انجام می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود نرم‌افزارهای حسابداری تخصصی که برای تولیدی‌ها ساخته می‌شود از امکانات نسبتا متفاوتی برخوردار باشد.

 • حسابداری تولیدی سری تجاری سطح 1

نرم‌افزار سطح یک از سری تجاری حسابداری تولیدی شامل مجموعه‌ای از امکانات مناسب برای تولیدی‌های کوچک است. این امکانات در چهار بخش قرار گرفته‌اند که شامل عملیات بازرگانی، عملیات حسابداری مالی، امکانات جانبی، و در نهایت عملیات تولید می‌شوند. اگر چه سه بخش اول در بعضی از انواع نرم‌ افزار حسابداری دیگر محک نیز دیده می‌شوند، عملیات تولید شامل مجموعه امکاناتی است که انحصارا برای کسب و کارهای تولیدی طراحی شده‌اند.

عملیات تولید فرایندی است که از حسابداری و مدیریت بسیار پیچیده و متفاوتی برخوردار است. دلیل آن هم تعدد عوامل تاثیرگذار در آن مثل قیمت و مشخصات مواد اولیه، هزینه تجهیزات و ماشین‌آلات، هزینه نیروی انسانی و همچنین هزینه‌های سربار است. بخش عملیات تولید در نرم‌افزارهای حسابداری تولیدی محک با توجه به این پیچیدگی‌ها به نحوی طراحی شده که به خوبی پاسخگوی نیازهای تولیدی‌ها و اهالی صنعت باشد.

 • حسابداری تولیدی سری تجاری سطح 2

منطق افزایش سطح انواع برنامه حسابداری تولیدی نیز مانند مجموعه‌های قبل از گروه نرم‌افزارهای حسابداری محک با اضافه شدن بعضی امکانات در نسخه‌های پیشرفته‌تر درک می‌شود. نرم‌افزار حسابداری سطح دو از سری تجاری مجموعه نرم‌افزارهای حسابداری تولیدی نیز با همین منطق شامل کلیه بخش‌ها و امکانات سطح یک به علاوه بخش‌هایی است که باعث می‌شوند پیشرفته‌تر از سطح یک باشد. بخش‌های اضافه شده به سطح دو نرم‌افزار حسابداری تولیدی سری تجاری شامل امکان ایجاد یک شرکت مضاعف در سیستم حسابداری و همچنین بخش انبارداری تکمیلی است. اگر چه هر دو این بخش‌ها در مجموعه‌های دیگر نرم‌افزارهای حسابداری محک دیده می‌شوند، کاربرد آنها در حسابداری تولیدی به نظر می‌رسد از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. معمولا کارخانه‌ها و تولیدی‌ها توسط یک شرکت مهندسی یا مدیریتی نظارت می‌شوند، برای همین امکان ثبت یک شرکت مضاعف در سیستم حسابداری آنها بسیار مفید به نظر می‌رسد. انبارداری نیز از جمله فعالیت‌هایی است که در تولیدی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این ترتیب نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح دو از سری تجاری از امکانات مناسبی برای حسابداری فرایندهای تولیدی برخوردار شده است.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  مشاغل خانگی پردرآمد سال 1401 | کسب و کارهای اینترنتی پول ساز
 • حسابداری تولیدی سری تجاری سطح 3

نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح سه از سری تجاری با اضافه شدن دو بخش دیگر به سطح دو ایجاد می‌شود. این بخش‌ها شامل حسابداری مالی تکمیلی با کدینگ تفصیلی یکتا و همچنین سیستم پروژه‌ها می‌شوند که هر دو پیشتر توضیح داده شده‌اند.

حسابداری مالی تکمیلی به تولیدی‌ها اجازه می‌دهد کلیه هزینه‌های تولید و فرآوری محصولات را تا جزئی‌ترین موارد محاسبه کنند. سیستم پروژه‌ها نیز با توجه به دوره‌های کاری تولید در تولیدی‌ها به این نرم‌افزار حسابداری اضافه شده است. به این ترتیب شرکت‌های تولیدی در اندازه متوسط می‌توانند کلیه امور حسابداری خود را با نرم‌افزار حسابداری تولیدی سری تجاری سطح سه انجام دهند.

 • حسابداری تولیدی سری تجاری سطح 4

نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح چهار از سری تجاری سه بخش بیشتر به نسبت سطح سه دارد. این نرم‌افزار که می‌توان آن را یک سیستم قابل قبول برای تولیدی‌ها در اندازه متوسط در نظر گرفت، شامل بخش‌های اضافه شده‌ای مثل سیستم حقوق و دستمزد، چاپ و تولید بارکد، و همچنین بخش تولیدی چند مرحله‌ای است.

این ویژگی‌های نرم‌افزاری به تولیدی‌ها امکان می‌دهد کلیه امور محاسباتی و حسابداری خود را به شکلی یکپارچه در یک سیستم منفرد انجام دهند. کاربرد دو بخش اول تا حد زیادی از پیش روشن است. اما بخش تولیدی چندمرحله‌ای از جمله امکانات پیشرفته‌ای است که از سطح چهار در سری تجاری انواع نرم افزار حسابداری تولیدی محک قرار گرفته است. به کمک این بخش، انواع فرمول‌های تولید چند مرحله‌ای، و هزینه‌های مختلف در مراحل مختلف محاسبه شده، و همچنین امکان گزارش برآورد تولید میسر می‌شود.

 • حسابداری تولیدی سری تجاری سطح 5

پیشرفته‌ترین نرم‌افزار حسابداری تولیدی که توسط گروه نرم‌افزاری محک عرضه شده است نرم‌افزار سطح پنج از سری تجاری است. بخش‌های اضافه شده به این سطح از برنامه‌های حسابداری تولیدی شامل سیستم دارایی ثابت و همچنین اتوماسیون اداری است. این بخش‌ها بیشتر در کارخانه‌های تولیدی و تولیدی‌های بزرگ کاربرد دارند. نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح پنج یکی از پر امکانات‌ترین سیستم‌های حسابداری محسوب می‌شود که اجزای آن به خوبی یکپارچه شده‌اند.

انواع نرم‌‌افزار حسابداری تولیدی سری عمومی

نرم‌افزارهای تولیدی عمومی شامل مجموعه‌ای از امکانات اولیه برای حسابداری واحدهای تولیدی می‌شوند. البته این نرم‌افزارها نیز از سه سطح متفاوت برخوردار هستند که سطح سه یا پیشرفته آنها از امکانات مناسبی برای حسابداری تولیدی‌های متوسط برخوردار است.

 • حسابداری تولیدی سری عمومی سطح 1

نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح یک از سری عمومی شامل مجموعه‌ای از امکانات لازم و اولیه در حسابداری تولیدی‌ است. این نرم‌افزار حسابداری از شش بخش یا ماژول تشکیل شده است که آنها را با بسیاری از نرم‌افزارهای حسابداری عمومی دیگر به اشتراک دارد. این بخش‌ها شامل بخش عملیات بازرگانی، عملیات خزانه‌داری، گزارشات پایه‌ای، امکانات جانبی پایه‌ای، عملیات تولید، و همچنین خروجی فایل‌های مورد تائید اداره دارایی می‌شود. این نرم‌افزار یک سیستم حسابداری تولیدی ابتدایی محسوب می‌شود که می‌تواند نیازهای اولیه حسابداری تولیدی‌ها را برآورده کند.

 • حسابداری تولیدی سری عمومی سطح 2

نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح دو از سری عمومی دو بخش بیشتر از سطح یک دارد که شامل بخش‌های گزارشات تکمیلی و عملیات تکمیلی می‌شود که هر دو پیشتر مورد بررسی قرار گرفت. اضافه شدن این دو بخش در نرم‌افزار حسابداری تولیدی سطح دو به معنای توجه بیشتر به جنبه‌های تکمیلی در حسابداری  تولیدی در این نسخه است. این نرم‌افزار مناسب تولیدی‌های کوچکی است که از ساختار تحلیلی و مدیریتی بهتری برخوردار هستند.

 • حسابداری تولیدی سری عمومی سطح 3

نرم‌افزار حسابداری سطح سه از سری عمومی انواع نرم افزار حسابداری تولیدی عمومی دو بخش آشنای دیگر را به بخش‌های سطح‌های دیگر این مجموعه اضافه کرده است. این بخش‌ها شامل عملیات تکمیلی (فروش) و همچنین امکانات صنفی می‌شوند. عملیات تکمیلی فروش به تولیدی‌ها اجازه می‌دهد سطوح قیمتی متفاوتی را تا ده سطح تعریف کرده و چندین صندوق فروش ایجاد کنند. امکانات صنفی هم بخشی است که به کمک آن تولیدی‌های کوچک می‌توانند محاسبات حسابداری خود را تا حد زیادی خصوصی‌سازی کرده و آنها را با ویژگی‌های محصولات تولیدی خود هماهنگ سازند.

مجموعه حسابداری صنفی و مشاغل

مجموعه حسابداری صنفی و مشاغل

شرکت نرم‌افزارهای حسابداری محک با توجه به نیاز اصناف و مشاغل مختلف در سطح کشور مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای حسابداری اختصاصی برای آنها ایجاد کرده است. این نرم‌افزارهای اختصاصی با توجه به سطح محدود فعالیت‌های هر صنف و شغل طراحی شده‌اند و در طراحی رابط کاربری آنها سعی شده سادگی استفاده تا حد امکان مورد توجه قرار بگیرد. برای مثال در بررسی انواع نرم افزار حسابداری قبلی دیدیم که بخش یا ماژول امکانات صنفی به کاربران اجازه می‌دهد جزئیات و معیارهای اندازه‌گیری و شناسایی محصولات در صنف خود را در نرم‌افزارهای تخصصی مشخص سازند. این در حالی است که در مجموعه حسابداری صنفی و مشاغل، این معیارها از پیش تنظیم شده‌اند.

این مجموعه از نرم‌افزارهای حسابداری به اصناف و مشاغل کوچکی که توسط یک نفر اداره می‌شوند اجازه می‌دهد از امکانات سیستم‌های نرم‌افزاری پیشرفته و تخصصی برخوردار شوند. امکانات و بخش‌های هر یک از این نرم‌افزارهای حسابداری تخصصی بر اساس ویژگی‌های محاسباتی هر شغل کنار هم قرار گرفته‌اند. برای مثال نرم‌افزار حسابداری تخصصی صنف پوشاک امکان تولید و چاپ بارکد و فروش از طریق دستگاه بارکدخوان را به کاربران می‌دهد اما نرم‌افزار حسابداری ویژه صنف میوه و تره بار امکان اتصال به ترازو و همچنین تعریف سبد میوه با فرمول‌های جدید را به میوه‌فروش‌ها می‌دهد.

انواع نرم‌افزار حسابداری صنفی و مشاغل

این مجموعه در حال حاضر شامل شش نرم‌افزار حسابداری تخصصی برای اصناف اصلی و عمده است. این نرم‌افزارهای صنفی به نحوی طراحی شده‌اند که کاربر اصلی آنها را فروشندگان و افرادی که با حسابداری آشنایی ندارند تشکیل بدهند. به عبارت دیگر مجموعه گزینه‌ها و امکانات مختلف حسابداری با نیازهای هر صنف مطابقت داده شده است تا یک نرم‌افزار تخصصی ساده و قابل اعتماد ایجاد شود.

نرم‌افزار حسابداری لوازم آرایشی و بهداشتی

علاوه بر مواردی که در بالا مطرح شد، نرم‌افزار حسابداری لوازم آرایشی و بهداشتی امکان دریافت ارزهای مختلف، امکان فروش آنلاین، اعمال طرح‌های تشویقی و اشانتیون به مشتریان، و بسیاری از امکانات دیگر که در صنف لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار هستند را به صاحبان این مشاغل می‌دهند. این نرم‌افزار علاوه بر این که به صورت اختصاصی برای این صنف طراحی شده است، از قابلیت یکپارچه شدن با انواع نرم افزار حسابداری و دستگاه‌های فروش نیز برخوردار است.

صنف لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از اصناف فعال کشور محسوب می‌شود که حجم معاملات روزانه به نسبت بالایی نیز دارد. محصولات و نوع معاملات آنها در این صنف با بسیاری از مشاغل دیگر متفاوت است. نرم‌افزار حسابداری لوازم آرایشی و بهداشتی محک با توجه به این ویژگی‌ها طراحی شده است و صاحبان مشاغل می‌توانند از طریق آن به راحتی جزئیات مختلف محصولات را وارد کرده و همچنین از بارکد خوان برای فروش بارکدی آنها استفاده کنند. همچنین با توجه به شلوغی فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی، این نرم‌افزار با امکان فروش سریع ارائه شده است.

نرم‌افزار حسابداری لوازم‌التحریر

صنف لوازم‌التحریر یکی دیگر از مشاغلی است که با خرده فروشی و تعداد بسیار بالای فروش‌های روزانه شناخته می‌شود. به همین دلیل در طراحی نرم‌افزار تخصصی برای این صنف تلاش شده امکان فروش سریع با استفاده از بارکد و ثبت اسناد به صورت خودکار ایجاد شود. فروشندگان لوازم‌التحریر با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند از تجربه فروش خودکار و سیستم حسابداری یکپارچه برخوردار باشند. به این ترتیب آنها دیگر لازم نیست پس از فروش یک محصول به بخش موجودی کالاها رفته و آن را از موجود مغازه حذف کنند.

این نرم‌افزار تخصصی صنف لوازم‌التحریر دارای مجموعه‌ای از امکانات گزارشی پیشرفته هم هست تا جایی که در پایان روز گزارش فروش روزانه را به صورت پیامک برای کاربر ارسال می‌کند. علاوه بر ارسال گزارش فروش روزانه از طریق پیامک، امکان گزارش‌های دقیق هفتگی و ماهانه نیز در این نرم‌افزار حسابداری صنفی گنجانده شده است. علاوه بر این موارد، مجموعه قابل توجهی از امکانات در این نرم‌افزار قرار گرفته که باعث می‌شود بهترین و در عین حال ساده‌ترین گزینه برای حسابداری فروشگاه‌های صنف لوازم‌التحریر باشد.

نرم‌افزار حسابداری میوه و تره‌بار

نرم‌افزار حسابداری میوه و تره‌بار محک مجموعه گسترده‌ای از امکانات حسابداری و فروش را در اختیار فروشندگان این فروشگاه‌ها می‌گذارد. امکان رند کردن فاکتور بر اساس قواعدی که کاربر تعیین می‌کند، امکان تعریف کاربران با سطوح مختلف دسترسی، ارائه کلیه گزارش‌های حسابداری و مالیاتی در بازه‌های زمانی مختلف، و حتی امکان فروش اقساطی محصولات، در کنار موارد دیگر از جمله امکانات قابل توجه این سیستم حسابداری محسوب می‌شوند.

همان طور که پیشتر اشاره شد، انواع نرم افزار حسابداری صنفی و مشاغل محک با تحقیق گسترده روی نیازها و ضروریات مشاغل مختلف طراحی شده و توسعه یافته است. نرم‌افزار حسابداری میوه و تره‌بار نیز با توجه به این اصل به نحوی طراحی شده که بیشترین کارایی را در این فروشگاه‌ها داشته باشد. امکان اتصال به ترازو هم به صورت وایرلس و هم به صورت کابلی، اتصال مستقیم به دستگاه کارتخوان، و همچنین امکان تعریف سبد میوه و محصولات ترکیبی با فرمول تولید از جمله امکانات ویژه این نرم‌افزار صنف میوه و تره‌بار محسوب می‌شود.

نرم‌افزار حسابداری موبایل و لوازم جانبی

صنف موبایل و لوازم جانبی آن یکی از اصنافی است که در سال‌های اخیر رونق قابل توجهی گرفته است. این صنف از ویژگی‌های خاص خودش برخوردار است که در طراحی نرم‌افزار حسابداری آن به این ویژگی‌ها توجه شده است. برای مثال ثبت و دسته‌بندی کالاها بر اساس فیلترهای گوناگونی مثل رنگ، اندازه، جزئیات فنی، مدل و فیلترهای دیگر در آن امکان‌پذیر شده است. علاوه بر مواردی که در بالا اشاره شد، نرم‌افزار حسابداری موبایل و لوازم جانبی امکانات تحلیلی و گزارش‌دهی بسیار پیشرفته‌ای هم دارد. از جمله این امکانات می‌توان به محاسبه قیمت تمام شده کالا با توجه عوامل گوناگون، امکان محاسبه سود بر اساس دسته‌بندی کالاها، و امکان تهیه انواع گزارشات مالی، حسابداری، و مالیاتی اشاره کرد. این نرم‌افزار از امکانات مناسبی برای ارتباط و تعامل با مشتری نیز برخوردار است. سامانه خدمات و تعمیراتی که در این سیستم قرار گرفته فرایند مدیریت این خدمات را تا حد زیادی خودکار می‌سازد.

نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت/هایپرمارکت

سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی از جمله اصنافی هستند که با مجموعه گسترده‌ای از محصولات و همچنین مشتریان در طول روز سر و کار دارند. در نتیجه سرعت عملیات فروش در نرم‌افزار حسابداری تخصصی این صنف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت محک مجموعه‌ای از راه‌کارهای فروش و انبارداری را برای افزایش سرعت فروش در اختیار سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها قرار می‌دهد. نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت با تمرکز بر ویژگی‌های مختلف این صنف به نحوی طراحی شده که سرعت و شفافیت در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این نرم‌افزار امکان اتصال به مانیتور دوم برای نمایش عملیات فروش به صورت زنده برای مشتری، اتصال به ترازوهای وزنی، استفاده از بارکدخوان، ثبت سریع مشتری، و همچنین اعمال طرح‌های تشویقی را به فروشندگان سوپرمارکت‌ها می‌دهد.

نرم‌افزار حسابداری پوشاک

همان طور که در ابتدای این بخش اشاره شد، صنف پوشاک از جمله مشاغلی است که در آن طبقه‌بندی و ثبت محصولات، ایجاد بارکد برای آنها، و همچنین فروش بارکدی آنها از جمله مهم‌ترین موارد محسوب می‌شود. نرم‌افزار حسابداری پوشاک محک با آگاهی از این موضوع یک سیستم حسابداری با کاربری بسیار راحت ایجاد کرده که فروشندگان پوشاک از کار با آن لذت می‌برند. انواع امکانات تخفیف گروهی و موردی، امکان ارسال پیامک و تعامل با مشتریان، و همین طور صدور انواع فاکتور و پیش‌فاکتور از جمله موارد دیگری است که در آن لحاظ شده است.

صندوق مکانیزه فروش

صندوق مکانیزه فروش

یکی دیگر از محصولات شرکت محک که از جهاتی یکی از انواع نرم افزار های حسابداری محسوب می‌شود صندوق مکانیزه فروش است. این صندوق یک سامانه الکترونیکی سخت افزاری-نرم‌افزاری است که از دو بخش اصلی انبار یا موجودی کالایی و عملیات فروش و فاکتوردهی تشکیل شده است. این سامانه یکی از سیستم‌های مورد تائید اداره دارایی محسوب می‌شود که مطابق قوانین مالیاتی جدید، تمامی فروشگاه‌ها لازم است از آنها استفاده کنند. صندوق مکانیزه فروش سامانه‌ای است که در طراحی آن تمرکز اصلی روی سادگی، سرعت، و شفافیت بوده است.

صندوق مکانیزه فروش به نحوی طراحی شده و عرضه می‌شود که عملیات فروش و حسابداری آن را در اصناف و مشاغل گوناگون به ساده‌ترین، سریع‌ترین، و شفاف‌ترین شکل اجرا کند. همان طور که پیشتر اشاره شد، این سیستم فروش و حسابداری به خاطر شفافیت بالایی که ارائه می‌دهد توسط اداره دارایی به عنوان یکی از سامانه‌های مورد تائید معرفی شده است که بسیاری از مشاغل ملزم به استفاده از آن هستند. از جمله مشاغلی که در حال حاضر مطابق دستورالعمل‌های دارایی ملزم به استفاده از صندوق فروشگاهی شده‌اند می‌توان به فروشندگان رایانه و قطعات سخت‌افزاری، فروشندگان ماشین‌آلات و تجهیزات اداری، فروشندگان لوازم خانگی، فروشندگان لوازم صوتی و تصویری، فروشندگان طلا و جواهر، آهن‌آلات، و همچنین هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها اشاره کرد.

مراحل دریافت صندوق مکانیزه فروش

صندوق مکانیزه فروش محک فقط یک محصول از انواع نرم افزار حسابداری محسوب نمی‌شود، بلکه یک سامانه جامع الکترونیکی پردازش فروش است که مورد تائید اداره دارایی برای استفاده در مشاغلی قرار گرفته است که نیاز به شفافیت بالایی دارند. با توجه به نقش مهم این صندوق در افزایش شفافیت در معاملات مالی و کالایی مختلف، فروش آن در حال حاضر منوط به تائیدیه اداره دارایی است. در مجموع مشاغلی که ملزم به استفاده از صندوق مکانیزه هستند می‌توانند برای خرید و دریافت آن مراحل زیر را طی کنند.

1. دریافت فاکتور و تائیدیه دارایی

اولین قدم برای خرید صندوق مکانیزه فروش دریافت فاکتور اولیه آن از شرکت محک و ارائه آن به اداره دارایی برای دریافت تائیدیه از این اداره است. اصنافی که ملزم به استفاده از سیستم‌های مکانیزه و شفاف فروش هستند با دریافت این تائیدیه اطمینان حاصل می‌کنند که محصولی را خریداری می‌کنند که باعث می‌شود فعالیت کسب و کارشان بدون هیچ مشکل قانونی و مالیاتی ادامه بیابد.

2. مهر زدن توسط اتحادیه

پس از دریافت تائیدیه دارایی، خریداران صندوق مکانیزه فروش لازم است فاکتور خود را به اتحادیه تحویل داده و مهر اتحادیه را روی آن بزنند. به این ترتیب آنها می‌توانند وارد مرحله بعدی از دریافت صندوق مکانیزه فروش شوند.

3. ثبت در سامانه مالیات

این سامانه یک سامانه الکترونیکی و دیجیتال است که برای فعال شدن لازم است در سامانه مالیات اداره دارایی ثبت شود. این کار به صورت آنلاین انجام می‌شود و خریداران مشخصات خود و کسب و کار خود را در آن به سامانه مالیات تسلیم می‌کنند.

4. تحویل فاکتور و تائیدیه نهایی به ممیز مالیاتی

در نهایت برای این که مشاغل ملزم به استفاده از این صندوق مکانیزه هیچ نوع مشکل مالیاتی نداشته باشند لازم است که فاکتور نهایی را به ممیز مالیاتی تحویل بدهند تا تائیدیه نهایی را دریافت کنند. در این مرحله آنها می‌توانند صندوق مکانیزه فروش خود را دریافت کرده و در فروشگاه یا محل کسب خود قرار دهند.

پول محک برای حسابداری شخصی محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

کیف پول محک برای حسابداری شخصی

آخرین دسته از محصولاتی که می‌توان آن را از انواع نرم افزار حسابداری محک در نظر گرفت، اپلیکیشن موبایل کیف پول محک است. کیف پول‌های موبایلی یکی از دسته‌های محبوب اپلیکیشن‌های مالی در سراسر جهان محسوب می‌شوند که به افراد در مدیریت بهتر هزینه‌ها و حسابداری شخصی کمک قابل توجهی می‌کنند. کیف پول محک یک ابزار مالی کاربردی است که به شکلی بسیار ساده طراحی شده و مجموعه‌ای از عملیات‌های حسابداری و مالی شخصی را به کاربر عرضه می‌کند.

کیف پول محک چه کاربردی دارد؟

اصلی‌ترین کاربرد اپلیکیشن کیف پول محک مدیریت بودجه و هزینه‌های شخصی محسوب می‌شود. کاربران کیف پول محک برای استفاده مناسب از این گزینه در بین انواع نرم افزار حسابداری محک لازم است که بودجه‌بندی هزینه‌های ماهانه خود را بر اساس دسته‌بندی‌ هزینه‌هایی که در این کیف پول تعریف شده انجام دهند. این کار باعث می‌شود ویژگی پیگیری هزینه‌های این کیف پول فعال شود که به کاربر اجازه نمی‌دهد بیشتر از بودجه تعیین شده برای هر موضوع هزینه کند.

علاوه بر بودجه‌بندی، کیف پول محک در پیگیری موعدهای سررسید پرداخت مختلف از جمله اقساط، تاریخ چک، و موارد پرداختی دیگر نیز بسیار خوب عمل می‌کند. کاربران با وارد کردن تاریخ‌های سررسید پرداخت خود در کیف پول شخصی محک می‌توانند از نزدیک شدن این تاریخ‌ها آگاه شده و برنامه‌ریزی مناسب برای تامین هزینه‌هایی که متعهد به پرداخت آنها هستند را داشته باشند. به این ترتیب این اپلیکیشن حسابداری شخصی به کاربران در دو زمینه‌ای که پیگیری در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است خدمت می‌رساند.

سخن آخر

در این مطلب تلاش شد به شکلی ساده و کامل انواع نرم افزار های حسابداری و محصولات مرتبطی که توسط شرکت محک ارائه شده‌اند معرفی شود. در ابتدا انواع بسته‌های حسابداری که برای به کار بردن در زمینه‌ها، صنایع، و کسب و کارهای گوناگون طراحی و ساخته شده‌اند مورد معرفی قرار گرفت. اگر چه این بسته‌های جامع نرم‌افزارهای حسابداری فقط برای سه نوع فعالیت اقتصادی، یعنی فروشگاه‌ها، شرکت‌های خدماتی، و شرکت‌های تولیدی طراحی شده‌اند، در نظر گرفتن سری‌ها و سطح‌های گوناگون برای این سه دسته باعث شده چیزی حدود بیست و دو بسته نرم‌افزار حسابداری در دسترس کسب و کارها در اندازه‌های گوناگون باشد.

این اما تمام انواع نرم افزار حسابداری شرکت محک نیست، و یک مجموعه کامل دیگر از این نرم‌افزارها به اصناف و مشاغل گوناگون از موبایل گرفته تا میوه و تره‌بار اختصاص یافته است. این نوع از محصولات نرم‌افزاری محک در حال حاضر 6 صنف یا شغل عمده و به نسبت ضروری را پوشش می‌دهد. محصول بعدی این شرکت که استفاده از آن برای بسیاری از مشاغل در جهت ایجاد شفافیت مالی از نظر قانونی ضروری شده است صندوق مکانیزه فروش است. در نهایت اپلیکیشن کیف پول محک که برای پیگیری بعضی از مهم‌ترین معیارهای حسابداری شخصی مناسب است معرفی شد. به این ترتیب انواع نرم افزار های حسابداری و محصولات مالی شرکت محک برای انواع کسب و کارها و فعالیت‌های تجاری و شخصی معرفی شده و مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: https://smallbusiness.chron.com

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

مهرداد توکلی
مهرداد توکلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید