نرم افزار حسابداری رایگان – چرا استفاده از برنامه های حسابداری رایگان اشتباه است؟

زمان مطالعه این مقاله: 15 دقیقه

نرم افزار حسابداری رایگان بدون ارائه کارکردهای تخصصی و محاسبات بومی حسابداری، از مدل‌ درآمدی غیرقابل اعتمادی استفاده می‌کند که باعث می‌شود استفاده از آن یک کسب و کار را به خطر بیاندازد. نرم افزار حسابداری شامل یک سیستم محاسباتی برای ثبت و پردازش اسناد مالی و حسابداری کسب و کارهای مختلف می‌شود. از آنجا که انواع کسب و کارها از مدل‌های درآمدی و همچنین اندازه‌های مختلفی برخوردار هستند، یک نرم افزار حسابداری منفرد که برای تمام کاربردها مناسب باشد، وجود ندارد. هر نرم افزار حسابداری از امکانات و بخش‌هایی تشکیل می‌شود که برای کسب و کار خاصی کارایی دارند. با توجه به این کارایی‌ها و امکانات، نرم افزارهای حسابداری قیمت‌های مختلفی دارند.

فهرست مطالب

می‌توانید فایل صوتی «نرم افزار حسابداری رایکان» را گوش کنید

اگر چیزی به نام نرم افزار حسابداری رایگان وجود داشته باشد، قابل اعتماد نیست و محاسبات شفافی را ارائه نمی‌دهد. نرم افزار حسابداری رایگان شاید برای برخی از کسبه و مشاغل کوچک مناسب باشد ولی نرم افزار حسابداری رایگان برای بسیاری از شرکتها، سازمانها، کسب و کارهای تولیدی، تجاری و صنفی وحتی فروشگاه های اینترنتی و آنلاین گزینه درستی نیست و باید از نرم افزارهای مالی و حسابداری حرفه ای با کیفیت بالا استفاده شود تا فرایند حسابداری آسیب نبیند. نرم افزار حسابداری محک قادر است تا خدمات شایسته ای را با قیمت مناسب و مطلوب به کاربران خود ارائه نماید. در ادامه با برخی از خصوصیات یک نرم افزار حسابداری رایگان آشنا خواهیم شد و آنها را با ویژگی های نرم افزار حسابداری محک مقایسه خواهیم نمود.

نرم افزار حسابداری رایگان

نرم افزار مالی رایگان و فعالیت‌های حسابداری

نرم افزارهای حسابداری بر اساس بخش‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهند ارزش‌گذاری و ارائه می‌شوند. طراحی و توسعه این بخش‌ها و خدمات برای شرکت‌های نرم‌افزاری هزینه قابل توجهی دارد، برای همین آنها معمولا این هزینه را مانند هر کسب و کار دیگری از طریق قیمت‌گذاری خود جبران می‌کنند. اما نرم افزارهایی که به صورت رایگان ارائه می‌شوند اغلب منبع درآمدی خود را روی تبلیغات و همکاری با شرکت‌های دیگر قرار می‌دهند. از آنجا که نرم افزارهای حسابداری با حیاتی‌ترین و محرمانه‌ترین اطلاعات کسب و کارها سر و کار دارند، استفاده از این مدل درآمدی در نرم افزار مالی رایگان ممکن است هزینه اولیه‌ای نداشته باشد، اما بدون شک در ادامه هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت.

هر کسب و کاری به نرم افزاری حسابداری متناسب با فعالیت و مدل درآمدی خود نیاز دارد. برای مثال با داشتن یک نرم افزار حسابداری مناسب شرکت‌های صنعتی نمی‌توان فعالیت‌های مالی و حسابداری یک فروشگاه را انجام داد. در حالی که نرم‌افزارهای حسابداری معتبر و ارزشمند اغلب با یک قیمت مشخص برای هر بخش و خدمات ارائه می‌شوند، نرم افزارهای حسابداری رایگان اغلب شامل مجموعه‌ای از کارکردهای عمومی می‌شوند. علاوه بر این، یکی از نکات بسیار کلیدی در انتخاب یک نرم افزار حسابداری مناسب ارائه خدمات پشتیبانی و آموزشی است. راه‌کارهای رایگان البته که تضمینی هم ندارند و توقع دریافت پشتیبانی از آنها تا حد زیادی بیراه است. در ادامه این مطلب از وبسایت محک، انواع نرم افزار حسابداری رایگان مورد بررسی قرار گرفته و نقاط قوت و ضعف آنها توضیح داده می‌شود.

انواع نرم افزار حسابداری رایگان

انواع برنامه های حسابداری رایگان

مدل‌های درآمدی مختلفی برای این که یک نرم افزار به صورت رایگان به مخاطبان و کاربران ارائه شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از نرم افزارها به صورت دمو یا نسخه محدود رایگان ارائه می‌شوند. به این ترتیب کاربران می‌توانند برای مدت مشخصی از آنها استفاده کرده و بعد از آشنایی با کارکردها و امکانات این نرم‌افزارها می‌توانند آنها را خریداری کنند. در غیر این صورت یا لازم است کار را با نسخه‌ای با امکانات محدود ادامه دهند یا به کلی دسترسی خود را از دست می‌دهند.

راه‌کارهای درآمدی نرم‌افزارهای منبع باز (Open Source) شامل انواعی از راه‌کارهای تجاری و بازاریابی پیشرفته می‌شود که بیشتر در زمینه‌های ارائه خدمات فنی و برنامه‌نویسی کاربرد دارند. در بسیاری از موارد این نرم‌افزارها نسخه‌ای کلی و عمومی از کد خود را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهند. آنها با جذب انبوه کاربران اعتبار قابل توجهی کسب می‌کنند که به موفقیت برنامه‌های بازاریابی آنها منجر می‌شود. اما برای کسب درآمد واقعی، معمولا نسخه «کامل» این نرم‌افزارها با قیمت‌گذاری‌ها و شرایط خاصی به کاربران تجاری ارائه می‌شود. در حالی که مدل‌های درآمدی برای بعضی از خدمات و اپلیکیشن‌ها به خوبی جواب می‌دهند، در زمینه حسابداری در بیشتر موارد قابل اعتماد نیستند. به هر حال کمتر کسب و کاری ممکن است مایل باشد تمام اطلاعات مالی خود را در نرم‌افزاری وارد کند که معلوم نیست هزینه و درآمد آن از کجا تامین می‌شود. ممکن است تصور کنید این موضوع بیشتر در مورد شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ صدق می‌کند. و مثلا برای حسابداری یک مغازه استفاده از نرم افزار حسابداری رایگان بهتر است. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه بررسی می‌شوند.

نرم افزار حسابداری رایگان فارسی

نرم افزار حسابداری رایگان فارسی

بیشتر نرم‌افزارهای رایگانی که ما از آنها استفاده می‌کنیم، نسخه‌های کرک شده و غیرقانونی نرم‌افزارهای تجاری هستند که اتفاقا قیمت قابل توجهی هم دارند. بسیاری از کاربران ایرانی اما از آنجا که هزینه چندانی بابت این نرم‌افزارهای ارزشمند نمی‌پردازند، تصور می‌کنند تمام نرم‌افزارها به همین شکل می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما این نوع استفاده غیرقانونی در مورد بعضی از فعالیت‌ها، از جمله حسابداری چندان کاربرد ندارد.

دلیل این موضوع به سادگی محلی بودن فعالیت‌های حسابداری است. حسابداری فرایند پیچیده‌ای است که محاسبات آن بر اساس معیارهای محلی انجام می‌شود. یکی از ویژگی‌هایی که ارزش و قیمت نرم‌افزارهای حسابداری را مشخص می‌کند میزان خودکارسازی محاسبات در آنها است. کسب و کارها در سراسر جهان ترجیح می‌دهند از یک نرم افزار حسابداری که با نرخ‌های مالیاتی محلی، انواع قوانین حقوق و دستمزد، و همچنین زبان و امکانات ارتباطی آنها مطابقت یافته باشد استفاده کنند. برای همین استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری خارجی هر چقدر هم که پیشرفته باشند منجر به محاسبات حسابداری غیرقابل اطمینان می‌شود. بر خلاف نرم‌افزارهای ادیت عکس و ویدئو، نرم‌افزارهای حسابداری با ضریب‌ها و اعدادی سر و کار دارند که به صورت محلی تعیین می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود یافتن نرم افزار حسابداری رایگان فارسی که کارایی قابل قبولی داشته باشد به مراتب سخت‌تر شود.

نرم افزار حسابداری رایگان برای موبایل

نرم افزار حسابداری رایگان برای موبایل

در سال‌های اخیر با گسترش استفاده از موبایل انواع نرم افزار حسابداری شخصی برای این دستگاه‌ها طراحی شده است. کاربران به کمک این نرم‌افزارها می‌توانند فعالیت‌های مرتبط با حسابداری شخصی خود را مدیریت کنند. امکاناتی مثل بودجه‌بندی، کیف پول، مدیریت حساب‌های بانکی و چک‌ها، و مواردی مانند این در نرم‌افزارهای حسابداری موبایل ارائه می‌شود.

در اینجا نیز ارزش و قیمت نرم‌ افزارهای حسابداری بر اساس عملکردها و انواع عملیات حسابداری که ارائه می‌دهند مشخص می‌شود. در حالی که بعضی از نرم‌افزارهای حسابداری موبایل فقط کارکردهای ابتدایی و اولیه حسابداری شخصی را ارائه می‌دهند، در مواردی مثل کیف پول محک انواع پیشرفته‌ای از عملکردهای حسابداری به کاربران ارائه می‌شود. کیف پول محک یک نرم افزار حسابداری رایگان برای موبایل نیست، اما از قیمت بسیار ارزانی برخوردار است که با توجه به کارکردهای آن و نقش مستقیمی که در بهینه‌سازی عملکرد مالی شخصی دارد، از بازده بسیار بالایی برخوردار است.

بعضی از نرم‌ افزارهای حسابداری موبایل که به زبان فارسی ارائه می‌شوند بازاریابی خود را به شکل عمده روی مزیت رایگان بودن استوار می‌کنند. این در حالی است که کاربران پس از استفاده معمولا برای «باز کردن» بسیاری از امکانات لازم است هزینه‌هایی بپردازند که در نهایت باعث می‌شود یک بسته نرم‌افزاری را به قیمت قابل توجهی دریافت کنند. خط مشی گروه نرم افزاری محک همواره بر ارائه اطلاعات دقیق و صادقانه به مخاطبان تاکید داشته و دارد.

نرم افزار حسابداری رایگان برای مغازه

نرم افزار حسابداری رایگان برای مغازه

ممکن است بسیاری از افراد، به ویژه مغازه‌دارها و مالکان فروشگاه‌های کوچک تصور کنند اطلاعات مالی کسب و کار آنها چندان محرمانه نیست. این دسته از افراد به دنبال یک راه‌کار نرم‌افزاری رایگان یا کم هزینه برای پوشش دادن اطلاعات حسابداری و مالی خود که چندان هم گسترده نیستند می‌گردند. اما همان طور که پیشتر اشاره شد، هیچ یک از نرم افزارهای حسابداری تخصصی به رایگان ارائه نمی‌شود چرا که مدل‌های درآمدی ارائه نرم افزار رایگان برای فعالیت‌های حسابداری مناسب نیستند.

گروه نرم‌افزاری محک با توجه به نیازهای متفاوت فروشگاه‌ها و مغازه‌ها مجموعه گسترده‌ای از راه‌کارهای نرم‌افزاری با قیمت‌های مختلف ارائه داده که بعضی از آنها در حدی ارزان هستند که می‌توان آنها را رایگان در نظر گرفت.

نکته‌ای که باعث می‌شود استفاده از آنها به مراتب مقرون به صرفه تر از استفاده از نرم افزار حسابداری رایگان مغازه (اگر وجود داشته باشد) شود امکان توسعه آنها به نسخه‌های پیشرفته‌تر است. این در حالی است که بسیاری از فروشگاه‌ها در صورت موفقیت کسب و کار و رسیدن به سطحی از رشد، به خرید نرم‌افزارهای حسابداری اختصاصی و راه‌اندازی مجدد سیستم حسابداری محتاج می‌شوند. آنها در این مرحله مجبور می‌شوند هزینه بیشتری نیز، چه از نظر پولی و چه از نظر زمانی بپردازند. با توجه به این موارد مالکان مغازه‌ها بهتر است در هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری هشیارانه عمل کنند و از گزینه‌هایی که در آینده ممکن است برای آنها دردسرساز شوند دوری کنند. مجموعه نرم افزاری محک مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای حسابداری تخصصی فروشگاهی ارائه می‌دهد که بسیاری از آنها از نازل‌ترین قیمت منطقی برخوردار هستند. با این حال تمام فرایندهای حسابداری مغازه را به سادگی پوشش می‌دهند.

نرم افزار حسابداری رایگان اکسل

یکی از راه‌کارهای جایگزینی که برای کاهش هزینه‌ها و رایگان تمام شدن عملیات حسابداری می‌توان از آن بهره گرفت استفاده از اکسل برای حسابداری است. همان طور که می‌دانید عملیات حسابداری شامل محاسبات طبقه‌بندی شده و منطقی حساب‌ها و فرایندهای مالی می‌شود. نرم افزار صفحه گسترده اکسل یکی از نرم‌افزارهای مجموعه آفیس مایکروسافت است که در ایران اغلب به صورت رایگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار به کاربران اجازه می‌دهد جدول‌های اطلاعاتی منظم و طبقه‌بندی شده‌ای ایجاد کنند تا اسناد حسابداری خود را از طریق آنها سازماندهی و مستند کنند.

نرم افزار حسابداری رایگان اکسل به این ترتیب چیزی جز استفاده از اکسل برای مقاصد حسابداری نیست. این کار اگر چه برای کاربران ایرانی رایگان تمام می‌شود، اما نیاز به شناخت قابل قبولی از فرایندهای حسابداری نیز دارد. در غیر این صورت نه فقط فرایند حسابداری به درستی انجام نشده و قابل استناد نخواهد بود، بلکه مشکلات متعددی نیز ایجاد می‌کند. برای همین درک درست کارکردهای اکسل و استفاده مناسب از آنها در حسابداری کسب و کارهای کوچک نکته‌ای کلیدی است.

یکی از مزایای استفاده از اکسل برای حسابداری کسب و کارهای کوچک، امکان یکپارچه‌سازی جداول و اطلاعات آن با نرم‌افزارهای حسابداری تخصصی است. مجموعه نرم‌افزارهای حسابداری محک با قابلیت راه‌اندازی از طریق فایل‌ها و جداول داده اکسل ارائه می‌شوند. به این ترتیب افراد و کسب و کارهایی که از اکسل برای حسابداری استفاده می‌کنند، در صورت رشد و نیاز به عملکردهای پیشرفته‌تر حسابداری می‌توانند یکی از محصولات نرم افزاری حسابداری محک را انتخاب کنند. این کار نه فقط هزینه آنها را در مراحل اولیه کاهش می‌دهد، بلکه به آنها اجازه می‌دهد افق مناسبی از رشد کسب و کار خود نیز داشته باشند.

آموزش نرم افزار حسابداری رایگان اکسل

نرم افزار مایکروسافت اکسل برای پشتیبانی از بعضی عملکردهای حسابداری مانند بودجه‌بندی، آماده سازی صورت‌های مالی، و همچنین ایجاد طرازنامه پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار همراه عملکردهای صفحه گسترده ابتدایی و بسیاری از محاسبات به نسبت پیچیده ریاضیاتی ارائه می‌شود. این نرم‌افزار همچنین از بسیاری از افزونه‌ها برای فعالیت‌هایی مانند مدل‌سازی و پیشبینی مالی نیز پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این به خوبی با داده‌های خارجی می‌تواند یکپارچه شود و به کاربران اجازه می‌دهد به سادگی اطلاعات را در آن وارد کرده و از آنها خروجی مناسب برای نرم‌افزارهای دیگر را بگیرند.

بودجه‌بندی

نرم افزار مایکروسافت اکسل با قالب‌های از پیش آماده‌ای برای ایجاد بودجه، محاسبه گردش مالی، و طرازنامه سود و ضرر ارائه می‌شود که همه از جمله اسناد ابتدایی مورد استفاده در حسابداری هستند. علاوه بر این کاربران می‌توانند بسیاری از قالب‌های اختصاصی دیگر را که توسط توسعه دهندگان ثالث ارائه شده‌اند در آن مورد استفاده قرار دهند.

برای همین اگر قصد دارید از اکسل برای حسابداری کسب و کار خود استفاده کنید می‌توانید این قالب‌های از پیش آماده را مورد استفاده قرار داده و آنها را مطابق نیازهای خود شخصی‌سازی کنید. این کار از جهات مختلف ساده‌تر و سریع‌تر از ایجاد قالب‌های مخصوص این فعالیت‌های حسابداری در اکسل از صفر است. به این ترتیب می‌توانید بدون این که نیازی به پیدا کردن نرم افزار حسابداری رایگان قابل اعتماد داشته باشید، فعالیت‌های حسابداری مرتبط با بودجه بندی را به صورت رایگان انجام دهید.

صفحات گسترده

انجام محاسبات خطی یکی از وظایف ابتدایی حسابداری محسوب می‌شود و صفحات گسترده (spreadsheets) اکسل برای این طراحی شده‌اند که اطلاعات را در فرمتی ذخیره کنند که هم اجازه مرتب‌سازی و هم محاسبات ساده ریاضی را می‌دهند. به این ترتیب می‌توان از آنها برای انجام محاسبات خاص حسابداری نیز استفاده کرد. داده‌ها در صفحات گسترده هم قابل ذخیره و هم بازیابی هستند، که باعث می‌شود اکسل منعطف‌تر از یک ماشین حساب برای انجام محاسبات ساده و عملیات‌ها باشد.

علاوه بر این، به کمک اکسل می‌توان انواع نمودارها و گراف‌ها را از طریق صفحات گسترده ایجاد کرد. به این ترتیب کسب و کارها می‌توانند گزارش‌ها و انواع اطلاعات مالی خود را به شکلی قابل قبول و خوانا درآورند. آنها همچنین می‌توانند از افزونه‌های مختلف برای استخراج داده استفاده کرده و مدل‌ها و پیشبینی‌های مالی را از طریق آن ایجاد کنند. به این ترتیب اگر چه اکسل یک نرم افزار حسابداری رایگان به معنای دقیق کلمه نیست، اما می‌توان از آن برای این هدف استفاده کرد.

داده‌های خارجی

کاربران اکسل می‌توانند اطلاعات و داده‌ها را از منابع بسیار متفاوتی وارد اکسل کنند. این قابلیت به ویژه در حسابداری کاربرد دارد چرا که از طریق آن می‌توان اطلاعات فروش، اطلاعات بانکی، و فاکتورها را از منابع مختلف وارد یک نرم افزار کرده و فعالیت‌های حسابداری را پشتیبانی کرد.

داده‌ها و اطلاعات می‌توانند قبل از وارد کردن به اکسل در پایگاه‌های داده و فرمت‌های فایل مختلفی ذخیره شوند، که به کاربر اجازه می‌دهد داده‌ها و اطلاعاتی که از بخش‌های مختلف کسب و کار به دست می‌آیند را در یک فضای منفرد و واحد مدیریت و حسابداری کنند.

یکپارچه‌سازی

اکسل با بسیاری از نرم‌افزارهای محبوب و پیشرفته حسابداری مانند محصولات نرم‌افزاری محک یکپارچه می‌شود. نرم افزارهای محک به راحتی می‌توانند داده‌ها و اطلاعات حسابداری ذخیره در فایل‌های صفحه گسترده اکسل را استخراج کرده و سیستم حسابداری کسب و کار را از طریق آنها راه‌اندازی کنند.

به این ترتیب کاربران می‌توانند بدون این که نیازی به نرم افزار حسابداری رایگان داشته باشند، کلیه فعالیت‌های اولیه حسابداری کسب و کار خود را تا زمانی که به یک نرم افزار حسابداری پیشرفته و تخصصی داشته باشند از طریق اکسل عملیاتی کنند. این کار می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های کسب و کارها به ویژه در مراحل اولیه تاسیس آنها شود.

نرم افزار حسابداری رایگان تحت اکسل

همان طور که در بخش قبل بحث شد، نرم افزار اکسل یک نرم افزار ایجاد فایل‌های صفحه گسترده است که به کاربران امکان می‌دهد کارکردهای حسابداری اولیه خود را از طریق آن انجام دهند. علاوه بر امکاناتی که در قالب‌های پیش‌فرض اکسل عرضه شده و می‌توانند برای مقاصد حسابداری مورد استفاده قرار بگیرند، مجموعه قابل توجهی از قالب‌های حسابداری تحت اکسل که توسط افراد و شرکت‌های توسعه دهنده ثالث طراحی شده‌اند نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است. در حقیقت این دسته از قالب‌ها و امکانات حسابداری را نمی‌توان نرم افزار حسابداری رایگان در نظر گرفت اما می‌توان از آنها برای پیش بردن عملیات حسابداری در مراحل اولیه کسب و کارهای مختلف استفاده کرد. همان طور که می‌دانید در مجموع عملیات حسابداری شامل ثبت و پردازش اسناد مالی دریافتی و پرداختی می‌شود که تا قبل از توسعه و گسترش سیستم‌های کامپیوتری، به صورت دفتری هم انجام می‌شد. کاری که قالب‌های حسابداری اکسل انجام می‌دهند به سادگی ایجاد دفاتر حسابداری ویژه برای عملیات‌های مختلف حسابداری است. به این ترتیب کسب و کارهای کوچک و فروشگاه‌هایی که نمی‌خواهند برای نرم‌افزار حسابداری هزینه کنند می‌توانند در مراحل اولیه کسب و کار خود از آنها استفاده کنند.

نرم افزار حسابداری رایگان برای ویندوز

ویندوز محبوب‌ترین سیستم عامل در کشور و جهان محسوب می‌شود. کاربران ایرانی معمولا از نسخه کرک شده و غیرقانونی این سیستم‌ عامل استفاده می‌کنند که باعث می‌شود هزینه آن را نپردازند. این کار تا حد زیادی با توجه به قیمت بالای این سیستم عامل در اقتصاد داخلی موجه به نظر می‌رسد. در نتیجه، تا زمانی که قیمت‌گذاری این سیستم عامل به صورت محلی و با توجه به قدرت پرداخت کاربران انجام نشود، بعید است تغییری در این وضعیت ایجاد شود.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  مشاور مالیاتی کیست؟ چرا نیاز به مشاوره مالیاتی داریم؟

به هر ترتیب، با توجه به محبوبیت این سیستم عامل، نرم‌افزارهای حسابداری لازم است برای کاربرد در آن طراحی و ساخته شوند. مجموعه نرم‌افزار حسابداری محک با توجه به این موضوع برای استفاده در ویندوز مورد بهینه‌سازی قرار گرفته است. این نرم‌افزارها از قیمت‌های متنوعی برخوردار هستند که بعضی از آنها به قدری نازل هستند که می‌توان آنها را دست کم به نسبت هزینه‌های دیگر کسب و کارها، نرم افزار حسابداری رایگان محسوب کرد. این نرم افزارها به خوبی با ابزارهای ویندوز از جمله مایکروسافت آفیس یکپارچه می‌شوند. از آنجا که در بسیاری از موارد در کسب و کارها از جمله فروشگاه‌ها کاربرانی که از نرم افزار حسابداری استفاده می‌کنند کاربر متخصص نیستند، گروه نرم افزاری محک نرم افزارهای حسابداری خود را به نحوی طراحی می‌کند که کاربرانی که با ویندوز آشنا هستند به راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند. به عبارت دیگر، گروه نرم افزاری محک تلاش کرده محصولاتی ایجاد کند که هر فردی که کار کردن با کامپیوتر و ویندوز را بلد باشد بتواند از آنها برای انجام انواع عملیات حسابداری استفاده کند.

نرم افزار حسابداری رایگان برای لپ تاپ

بسیاری از افرادی که آشنایی چندانی با نرم‌افزارهای حسابداری ندارند تصور می‌کنند سیستم‌های کامپیوتری حسابداری با لپ تاپ فرق دارند. این تصور شاید تا حدی به واسطه مشاهده سیستم‌های یکپارچه سخت افزاری و نرم افزاری حسابداری مانند صندوق مکانیزه فروش محک ایجاد شده باشد. این نوع از سیستم‌های حسابداری از سخت‌افزارهای ویژه و تخصصی استفاده کرده و یک مانیتور لمسی پیشرفته دارند. آنها همچنین از قابلیت نصب مانیتور برای مشتری نیز برخوردار هستند که باعث می‌شود ظاهر متفاوتی با سیستم‌های کامپیوتری خانگی و لپ تاپ‌های شخصی داشته باشند.

اما در مجموع نرم افزارهای حسابداری نیز مانند بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر امکان نصب بر روی لپ تاپ را دارند. در حقیقت این نرم افزارها روی ویندوز نصب می‌شوند که لپ تاپ‌های تولیدی بیشتر برندهای بین‌المللی نیز از آن به عنوان سیستم عامل استفاده می‌کنند. با تمام اینها نرم افزار حسابداری رایگان برای لپ تاپ نیز مانند دیگر نرم‌افزارهای حسابداری نمی‌تواند قابل اعتماد باشد چرا که تولید آنها با هزینه‌های قابل توجهی همراه است. در مقابل، انواع محصولات نرم افزاری محک با قیمت منطقی و انواع امکانات پیشرفته حسابداری در دسترس کاربران قرار دارند.

این نرم افزارها به سادگی روی لپ تاپ هم نصب می‌شوند و خدمات پیشرفته حسابداری را به شکلی ساده و قابل فهم برای کاربران غیرمتخصص ارائه می‌دهند. اگر چه هیچ یک از نرم افزارهای حسابداری محک رایگان نیست، قیمت‌گذاری آنها کاملا بومی است و با توجه به معیارهای اقتصادی داخلی انجام شده است. به عبارت دیگر آنها فقط بابت ارزشی که ارائه می‌دهند قیمت‌گذاری می‌شوند و استفاده از آنها برای کسب و کارهای مختلف با توجه به بازدهی که دارند بسیار مقرون به صرفه است.

نرم افزار حسابداری رایگان برای تولیدی

تولیدی‌ها از جمله کسب و کارهایی هستند که از مدل درآمدی ویژه‌ای استفاده می‌کنند که متفاوت از کسب و کارهای دیگر از جمله فروشگاه‌ها یا شرکت‌های خدماتی و پیمانکاری است. تولیدی‌ها با مواد اولیه، فرایند تولید و هزینه‌های مختلف تولید و تامین محصولات سر و کار دارند که باعث می‌شود استفاده از نرم افزارهای حسابداری معمول فروشگاهی در آنها امکان پذیر نباشد. با توجه به این موضوع و نیاز تولیدی‌ها به داشتن نرم افزارهای حسابداری بومی پیشرفته، گروه نرم افزاری محک مجموعه ای از محصولات خود را در دو سری عمومی و تجاری به تولیدی‌ها اختصاص داده است.

سری عمومی این نرم افزارها مجموعه‌ای از امکانات پیشرفته حسابداری را در اختیار تولیدی‌ها قرار می‌دهد که از طریق آن می‌توانند انواع مختلف محاسبات حسابداری خود را به شکلی ساده و دقیق عملیاتی کنند. نکته شگفت انگیز در مورد این سری قیمت بسیار ارزان آنها است که باعث می‌شود استفاده از آنها برای تولیدی‌ها به ویژه در مراحل ابتدایی کار آنها بسیار مقرون به صرفه باشد. به این ترتیب تولیدی‌ها می‌توانند انواع عملیات حسابداری بسیار پیشرفته‌ای که به آنها نیاز دارند، از جمله فرمول‌های تولید، هزینه‌ تمام شده محصولات، و مواردی مانند این که برای آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند را با هزینه‌ای اندک در اختیار داشته باشند.

سری عمومی نرم افزارهای حسابداری تولیدی محک

سری عمومی نرم افزارهای حسابداری تولیدی محک مجموعه‌ای از امکانات مورد نیاز برای حسابداری تولیدی‌های کوچک و تازه تاسیس را در اختیار آنها می‌گذارند. اگر چه این محصولات از قیمت بسیار کم و نازلی برخوردار هستند، قابلیت‌ها و عملکردهای حسابداری اولیه تولیدی‌ها را به خوبی پوشش می‌دهند. یکی از مهم‌ترین عملیاتی که در حسابداری تولیدی‌ها مورد نیاز است با عنوان عملیات تولید شناخته می‌شود. تمام محصولات سری عمومی نرم افزارهای حسابداری تولیدی محک با ارائه این ماژول پر کاربرد برای این کسب و کارها عرضه می‌شود.

راه‌کار نرم‌افزاری عملیات تولید محک

در این بخش از محصولات نرم افزاری محک مجموعه‌ای از امکانات پیشرفته حسابداری تولید در اختیار شرکت‌های تولیدی قرار گرفته است. همان طور که پیشتر اشاره شد، تولیدی‌ها از فرمول‌های تولید برای اطمینان از بازدهی فرایند تولید خود استفاده می‌کنند که باعث می‌شود نرم‌افزارهای حسابداری مناسب آنها از قیمت بیشتری برخوردار باشد. برای همین پیدا کردن نرم افزار حسابداری رایگان تولیدی که کارایی قابل قبولی ارائه دهد اگر بعید نباشد، باید خیلی سخت باشد. گروه نرم افزاری محک با توجه به نیاز تولیدی‌های تازه تاسیس و کوچک به داشتن سیستم حسابداری تخصصی مناسب، ماژول عملیات تولید خود را در سری عمومی این نرم‌افزارها با قیمتی بسیار ارزان در اختیار تولیدی‌ها قرار داده است. در این بخش گزینه‌هایی مثل استفاده از فرمول‌های تولید، ثبت تولید با فرمول‌های ثابت و متغیر، ثبت انواع هزینه‌‌های تولید اعم از مستقیم، دستمزد، و سربار، محاسبه بهای تمام شده کالا، و همچنین ثبت تولید همزمان با ثبت فروش در اختیار کسب و کارهای تولیدی کشور قرار گرفته است. این مجموعه پیشرفته از امکانات حسابداری در حالی با قیمتی ارزان ارائه می‌شود که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

به کمک امکانات حسابداری تولید شرکت‌های تولیدی می‌توانند کلیه مسائل مرتبط با تولید خود را به شکلی دقیق و قابل استناد انجام دهند. این موضوع بدون تردید نقش بسیار مهمی در بازدهی این شرکت‌ها و کسب و کارها دارد. نکته‌ای که حتی باعث جذابیت بیشتر سری عمومی نرم‌افزارهای حسابداری تولیدی محک می‌شود امکان یکپارچگی آنها با انواع محصولات پیشرفته‌تر حسابداری تولیدی محک است. به این ترتیب با رشد کسب و کارهای تولیدی و به وجود آمدن نیاز به انواع پیشرفته‌تر محاسبات حسابداری، آنها می‌توانند در کمترین زمان و با حداقل هزینه سیستم حسابداری خود را ارتقا دهند.

نرم افزار جامع حسابداری رایگان

نرم افزار جامع حسابداری شامل بسته نرم افزاری حسابداری پیشرفته‌ای می‌شود که تمام امکانات حسابداری موجود را در اختیار یک کسب و کار قرار می‌دهد. این نوع از نرم‌افزارهای حسابداری در شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، و تولیدی‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند که به کلیه بخش‌ها و امکانات حسابداری نیاز دارند. برای مثال، نرم‌افزارهای حسابداری که به خوبی فرایندهای مختلفی مانند عملیات بازرگانی، تولید، حسابداری مالی، انواع امکانات یکپارچه‌سازی با دستگاه‌های مختلف فروش و انبار را داشته باشند، از سیستم حقوق و دستمزد برخوردار باشند و بتوانند کاربران مختلفی را با سطوح مختلف دسترسی تعریف کنند در دسته نرم افزارهای جامع حسابداری طبقه بندی می‌شوند.

توسعه یک نرم افزار جامع حسابداری فرایند پر هزینه و زمان‌بری است که از توان بیشتر شرکت‌های نرم افزاری و حسابداری خارج است. این بسته‌های نرم افزاری با امکانات جامع حسابداری بیشتر مناسب کسب و کارهای بزرگی هستند که برای امنیت اطلاعات خود اهمیت زیادی قائل هستند. برای همین، نرم افزار جامع حسابداری رایگان، اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، به هیچ وجه مورد استفاده کسب و کارهایی که به آن نیاز دارند قرار نمی‌گیرد.

دلیل این موضوع هم بدون شک غیر قابل اعتماد بودن این محصولات حسابداری است. اگر آنها درآمدی از طرف کاربر نداشته باشند، خدماتی که ارائه می‌دهند نیز نمی‌تواند با هدف پشتیبانی از کاربر عرضه شود. خوشبختانه کسب و کارهای بزرگ بدون آگاهی از امکانات و هزینه‌های منطقی سیستم‌های حسابداری اصلا نمی‌توانند بزرگ شوند، برای همین به خوبی ارزش نرم‌افزارهای حسابداری جامع مانند محصولات سری تجاری محک را درک می‌کنند.

نرم افزار رایگان حسابداری حقوق و دستمزد

نرم افزار رایگان حسابداری حقوق و دستمزد

یکی از امکانات پیشرفته نرم افزارهای حسابداری که بسیاری از کسب و کارها فقط برای تهیه آن هم که شده نیاز به خرید آنها دارند حسابداری حقوق و دستمزد است. مطابق قوانین مالیاتی داخلی، تمام کارآفرینان ملزم به حسابداری حقوق و دستمزد بر پایه معیارها و ضریب‌های تعیین شده از سوی اداره دارایی هستند. علاوه بر این، آنها لازم است مالیات مستقیم کارکنان و همچنین حق بیمه آنها را محاسبه کرده و با کم کردن از حقوق کارکنان، به سازمان‌های مربوطه ارجاع دهند.

فرایند حسابداری حقوق و دستمزد بر پایه ضریب‌ها و محاسباتی انجام می‌شود که باعث می‌شود یکی از سخت‌‌ترین انواع عملیات حسابداری محسوب شود. برای همین تصور پیدا کردن یک نرم افزار رایگان حسابداری که این امکانات و کارکردهای پیشرفته را در اختیار کسب و کارها قرار دهد اگر خوش‌خیالی نباشد، تا حد زیادی غیرمنطقی است. شرکت نرم افزاری محک با توجه به نیاز کسب و کارها متوسط تا بزرگ به حسابداری حقوق و دستمزد، این عملیات را در بعضی از نرم افزارهای تجاری خود پوشش می‌دهد. به کمک این قابلیت شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و انواع کسب و کارهای تولیدی می‌توانند اطلاعات مالی و حسابداری مربوطه را به شکلی ساده انجام دهند. علاوه بر این نرم افزارهای حسابداری محک از قابلیت تولید گزارش‌های مورد تائید اداره دارایی نیز برخوردار هستند. در نتیجه استفاده از آنها به این کسب و کارها امکان می‌دهد بدون پرداخت هزینه‌های اضافه کلیه امور حسابداری، حسابرسی، و مالیاتی خود را با استفاده از یک راه‌کار نرم افزاری جامع عملیاتی کنند.

عوامل موثر در تعیین قیمت نرم افزار حسابداری

چه عواملی باعث می‌شوند انواع مناسب نرم افزار حسابداری، رایگان نباشد؟

عوامل مختلفی در تعیین ارزش و قیمت یک نرم افزار حسابداری نقش دارند که توجه به آنها باعث انتخاب آگاهانه مشتریان این نرم‌افزارها می‌شود. هر نرم افزار حسابداری بر اساس مجموعه امکاناتی که به کاربران خود ارائه می‌دهد قیمت‌گذاری می‌شود و محصولات نرم افزاری محک نیز از همین منطق پیروی می‌کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت و ارزش یک نرم افزار حسابداری مهم تلقی می‌شوند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار کاربرپسند

عملیات حسابداری به خودی خود از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است. وقتی نرم‌افزارهای حسابداری به شکلی پیچیده طراحی شوند که کاربر مجبور باشد برای انجام فرایندهای حسابداری تقلای زیادی کند، فرایند حسابداری کسب و کار تبدیل به کاری فرساینده و آزارنده می‌شود که بیشتر کاربران سعی می‌کنند از آن دوری کنند. این در نهایت می‌تواند کلیت کسب و کار را به خطر بیاندازد. علاوه بر این، در بسیاری از موارد فرایند حسابداری کسب و کارهای کوچک توسط کاربران غیرمتخصص، فروشندگان و یا مالکان فروشگاه‌ها انجام می‌شود. برای همین کاربر پسند بودن نرم افزار به این کسب و کارها امکان می‌دهد بدون دانش حسابداری قابل توجه انواع عملیات حسابداری را اجرایی کنند.

یکپارچگی با سیستم‌های دیگر

یکی از نکات بسیار مهم در تعیین قیمت نرم افزارهای حسابداری امکان یکپارچگی آنها با انواع نرم‌افزارها و سیستم‌های دیگری است که در کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ویژگی باعث می‌شود کسب و کارها بتوانند از یک سیستم حسابداری واحد برای گردآوری داده‌ها و اطلاعات از بخش‌های متفاوتی مانند انبار، منابع انسانی، واحد فروش، و بسیاری موارد دیگر استفاده کنند.

نرم افزارهای حسابداری مجموعه نرم افزاری محک از قابلیت یکپارچگی با انواع سیستم‌ها و نرم‌افزارهای مرتبط با کسب و کار برخوردار هستند که باعث می‌شود ارزش بسیار بیشتری از انواع نرم افزار حسابداری رایگان بدون قابلیت یکپارچگی داشته باشند.

امنیت اطلاعات

اغراق نیست اگر بگوییم حیاتی‌ترین بخش اطلاعات کسب و کارها اطلاعات مالی و حسابداری آنها است. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت بسته های نرم افزاری حسابداری امنیت اطلاعات کاربران محسوب می‌شود. ایجاد سیستم‌های نرم افزاری پیشرفته امن کار پر هزینه‌ای است که باعث می‌شود ارائه چنین سیستم‌هایی به صورت رایگان غیرمنطقی باشد.

محصولات گروه نرم افزاری محک با تمرکز روی امنیت اطلاعات طراحی شده و توسعه یافته‌اند. بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ از این نرم‌افزارهای حسابداری استفاده می‌کنند که قابل اعتماد بودن این محصولات را نشان می‌دهد. این در حالی است که محصولات رایگان، اگر کارایی مناسبی داشته باشند هم، از نظر امنیت اطلاعات به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

خدمات پشتیبانی

نرم افزارهای حسابداری پیشرفته مجموعه گسترده و قابل توجهی از امکانات حسابداری را در اختیار کاربران می‌گذارند. این امکانات گسترده باعث می‌شود در موارد زیادی کاربران، به ویژه کاربران غیرمتخصص با مشکل در انجام عملکردهای خود مواجه شوند. کسب و کاری را تصور کنید که در چنین شرایطی از یک نرم افزار حسابداری رایگان استفاده کند که بدیهی است خدمات پشتیبانی ندارد چرا که قادر به تامین هزینه‌های آن، حداقل به شکلی شفاف و منطقی نیست.

گروه نرم افزاری محک تمام محصولات نرم افزاری حسابداری خود را همراه با خدمات پشتیبانی و آموزشی ارائه می‌دهد. به این ترتیب هر جا که کاربران با مشکلی در انجام عملکردهای حسابداری مواجه شوند، با یک تماس می‌توانند مشکل را بر طرف کنند.

قابلیت ارتقا

یکی دیگر از نکاتی که نقش مهمی در تعیین قیمت بسته های نرم افزاری حسابداری دارد قابلیت ارتقا آنها است. راه‌اندازی نرم افزارها و سیستم‌های حسابداری فرایندی است که با تعیین کدهای حسابداری و سازماندهی انواع مختلفی از حساب‌ها سر و کار دارد. بسیاری از کسب و کارها ممکن است در مراحل اولیه توسعه خود به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان باشند تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. این در حالی است که همین موضوع بعدتر، هنگامی که نیاز به یک نرم افزار حسابداری قابل اتکا داشته باشند باعث افزایش هزینه‌های آنها در راه‌اندازی و تعریف سیستم حسابداری می‌شود.

محصولات گروه نرم افزاری محک از بخش‌ها و امکانات حسابداری مختلفی تشکیل شده‌اند و امکان ارتقای آنها به سطح‌های بالاتر بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم حسابداری وجود داشته باشد. به این ترتیب کسب و کارها می‌توانند با حداقل هزینه به یک نرم افزار حسابداری قابل اعتماد و ایمن دست یابند که در آینده نیز نه فقط هزینه‌ای برای آنها ایجاد نمی‌کند، که باعث کاهش بسیاری از هزینه‌ها نیز می‌شود.

قیمت گذاری متنوع

عامل دیگری که نقش بسیار مهمی در ارزش یک نرم افزار حسابداری ایفا می‌کند قیمت‌گذاری متنوع محصولات حسابداری و تنوع آنها است. گروه نرم افزاری محک مجموعه قابل توجهی از محصولات حسابداری را طراحی کرده که مناسب کسب و کارهای مختلف در اندازه‌های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ هستند. این موضوع باعث می‌شود هر کسب و کاری بتواند با توجه به امکانات حسابداری مورد نیاز خود از نرم افزار حسابداری مناسب بهره ببرد.

آیا استفاده از نرم افزار حسابداری کرک شده یا قفل شکسته منطقی است؟

استفاده از نرم افزارهای کرک شده یا قفل شکسته بسیار رایج است. افراد زیادی هستند که حاضرند هزینه‌ای برای یک نرم افزار پرداخت نکنند اما از حداقل امکانات موجود در آن نرم افزار استفاده کنند. خب شاید این روش در برخی موارد و برای بعضی نرم افزارها به صرفه باشد، اما در مورد نرم افزار حسابداری واقعا اشتباه بزرگی است.

همان طور که گفتیم، نرم افزار حسابداری خوب باید امنیت اطلاعات کاربر را تضمین کند. ضمن اینکه پشتیبانی مستمرو قوی یکی از معیارهای مهم برای انتخاب نرم افزار حسابداری است. صرفنظر از موارد دیگر، همین دو ویژگی اساسی را قطعا نمی‌توانید در نرم افزار حسابداری کرک شده یا قفل شکسته بیابید. آیا حاضرید تمام حساب و کتاب و داده‌های مالی خود را در جایی ذخیره کنید که هیچ تضمینی برای حفظ امنیت اطلاعات آن وجود ندارد؟ یا در صورت بروز مشکل به هیچ وجه نتوانید اطلاعات مالی خود را بازیابی کنید؟

حالا دیگر همه چیز را درباره نرم افزار حسابداری رایگان می دانید

نرم افزارهای حسابداری از بخش‌ها و امکانات متنوعی تشکیل می‌شوند و بر پایه قابلیت‌هایی که دارند قیمت‌گذاری می‌شوند. هر چه یک نرم افزار امکانات حسابداری گسترده‌تری ارائه دهد قیمت بالاتری نیز پیدا می‌کند. نکته بسیار مهم در قابل اعتماد بودن یک نرم افزار حسابداری تشخیص منبع درآمدی شرکت ارائه دهنده آن است. در حقیقت با توجه به هزینه‌های گسترده طراحی و توسعه نرم افزارهای حسابداری بومی، این تصور که یک نرم افزار حسابداری رایگان باشد خیلی غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

گروه نرم افزاری محک در مقابل همواره تلاش دارد ساختاری شفاف و قابل اعتماد برای درآمد و هزینه‌های خود ارائه دهد. این موضوع باعث شده محصولات این شرکت از محبوبیت بالایی بین انواع کسب و کارهای کشور در اندازه‌های مختلف برخوردار باشند. از صندوق فروشگاهی و حسابداری شخصی گرفته تا انواع محصولات سری‌های تجاری، گروه نرم افزاری محک انواع مختلفی از راه‌کارهای حسابداری را به کسب و کارها با توجه به نیاز آنها ارائه می‌دهد.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

مهرداد توکلی

مهرداد توکلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید