بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه

در این مقاله هدف ما پاسخ به این سوال است که بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟ از زمانی که داد و ستد به وجود آمد مسئله حساب و حسابرسی نیزبرای کسانی که برای سود یا زیان و امور کسب و کار خود اهمیت قائل بودند نیز جزئی از ارکان اصلی معاملات شد. اگر تجار قدیم فاقد سواد بودند باز هم این مسئله دغدغه  آن ها بود و با استخدام منشی های با سوادی برای خود رتق و فتق امور مالی را به  آن ها می سپردند. با این گفتار به عنوان مقدمه در مقاله پیش رو به حسابداری و نقش آن در معاملات به طور کل و بهترین نرم افزارها به طور اخص توضیحاتی خواهیم داد.

فهرست مطالب

تعریف کلی از علم حسابداری

علم حسابداری را می توانیم به این صورت تعریف کنیم. علمی که وظیفه ثبت و نگارش کلیه امورات مالی یک مؤسسه،  شرکت، نهاد، کارخانه و یا فروشگاه را در طی یک دوره مالی انجام دهد. امروزه به دلیل حساسیت های مالی و اطلاع از سود و زیان در یک دوره مالی این علم اهمیت بیشتری یافته است. در بخش های مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. حتی بودجه کلی کشور از لحاظ دخل و خرج نیز زیر نظر دیوان محاسبات و وزارت دارایی تعیین تکلیف می شود.

همانگونه که گفته شد امروزه امور حسابداری در قسمت های مختلف بررسی می گردد. مانند حسابداری دولتی، حسابداری شرکتی، حسابداری ویژه مؤسسات خدماتی که هر کدام ویژگی خاص خود را دارد. در ادامه می بینیم که بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

حسابداری نوین

با توجه به نیاز روزافزون جامعه و احتیاج به حسابداری در همه رده ها مؤسسات حسابداری را به این فکر انداخت تا با طراحی و ساخت نرم افزار حسابداری این علم را گسترش داده و اجازه و امکان استفاده از این علم را به صورت جزئی به همه بدهند. نرم افزارهای حسابداری در همه رده ها و با مشخصات و وظایف متمایز می توانند کمکی مؤثر باشند. در نهایت برای آشنایی با این نرم افزار، خود مؤسسه تهیه کننده می تواند با آموزش های کوتاه مدت و پشتیبانی استفاده کنندگان را  آماده بهره برداری از این نرم افزار کنند. اما بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه می خواهیم بدانیم که بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین نرم افزار حسابداری

سرعت بالا و ارتباط قوی نرم افزاری

یکی از شاخصه های اصلی و مهم یک برنامه حسابداری و نرم افزار خوب باید سرعت بالای آن باشد. چرا که سرعت بالا باعث می شود کار ثبت و بایگانی اسناد سریع انجام پذیرد. برای یک  فرد حسابدار که در روز شاید بخواهد چندین بار به این امور پرداخته و سندها را چک و یا بارگذاری مجدد انجام دهد سرعت پایین می تواند موجب اذیت وعقب افتادن امور ثبت گردد. ارتباط قوی نرم افزاری با نیاز حسابدار هم مهم است. یک نرم افزار خوب بایستی این حسن را داشته باشد که به راحتی نیازهای حسابدار را برآورده  کند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  معرفی افزونه حقوق و دستمزد محک

امکان برقراری یک ارتباط خوب را فراهم کند. بدین معنی که حسابدار به راحتی به تمام قسمت های نرم افزار دسترسی داشته باشد. این که ویژگی های بهترین نرم افزار حسابداری مطابق با انواع حسابداری را بدانیم ازاهمیت زیادی در کسب و کار برخوردار است.

بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد – گرافیک قوی و گزارش گیری

 گرافیک قوی در نرم افزار حسابداری اهمیت زیادی دارد. نرم افزار خوب بایستی قدرت گرافیکی بالایی داشته باشد تا حسابدار بتواند آمار و ارقام را به شکل نموداری قوی وخالی از اشکال طراحی و اجرا کند. صحت و دقت در ارائه نمودارها می تواند کمکی شایان به این مسئله کند. یک نرم افزار خوب باید توانایی گزارش گیری متنوع و مورد نیازتان را داشته باشد.

حتما موقع تهیه نرم افزار به این مسئله دقت کنید. یک نرم افزار خوب امکان تبدیل اسناد و گزارش ها به فایل اکسل را داشته باشد. هنوز هم خیلی از حسابدار ها معتقدند که نرم افزار اکسل بهترین در حسابداری است. اگر  یک سند مالی به صورت اکسل باشد قطعا در موارد نیاز به درد  می خورد و قابلیت استفاده و استناد را دارد. پس این که بدانیم بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد اهمیت خود را بیش از قبل نشان می دهد.

امنیت بالا و پشتیبانی نرم افزاری

 امنیت بالا یکی از مزایای یک نرم افزار حسابداری خوب می باشد. اطلاعات مالی از سری ترین بخش های یک نهاد یا شرکت می باشد. بایستی این قسمت به گونه ای طراحی شده باسد که دسترسی افراد به این اطلاعات غیرممکن و یا ضعیف باشد. یک نرم افزار خوب بایستی از یک پشتیبانی خوب نیز برخوردار باشد. شرکت ارائه دهنده توانایی پشتیبانی از نرم افزار ارائه شده را داشته باشد. این را نیز در نظر بگیرید که برخی از مؤسسات حسابداری بعد از نصب نرم افزار برای پشتیبانی شاید از شما طلب وجه جداگانه و اضافی را بکنند.

نکات آخر در ارتباط با این که بهترین نرم افزار حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

 در آخر بایستی گفت که یک نرم افزار خوب بایستی علاوه بر همه این موارد از قیمت مناسبی نیز برخوردار باشد. این را در نظر بگیرید که گاهی اوقات قیمت بالای یک نرم افزار نمی تواند نشانه بهینه بودن آن باشد. نکته پایانی این که قبل از تهیه نرم‌افزار به این نتیجه برسید که آن را برای چه کاری می خواهید و انتظار شما درچه حد است. در صورتی که اطلاع کاملی از آن ندارید حتما دراین مورد تحقیق و با اساتید فن مشورت کنید. بعضی مواقع هزینه سنگین و بدون تحقیق می تواند موجب خسارت احتمالی گردد.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

تیم تولید محتوا محک

تیم تولید محتوا محک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید