نرم افزار حسابداری شخصی + ( ویژگی ها و مزایای استفاده )

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

نرم افزار حسابداری شخصی از پرکاربردترین نرم افزارهای حسابداری است که به شما امکان جمع آوری تمامی داده‌های مالی در یک برنامه را می‌دهد. از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که نرم افزار حسابداری شخصی را از سایر نرم افزارها متمایز می‌کند، امکان ایجاد و ردیابی بودجه، بررسی عملکرد سرمایه گذاری و ایجاد گزارش برای تجزیه و تحلیل دارایی‌های شما در یک برنامه است .

فهرست مطالب

در واقع هدف از طراحی انواع نرم افزار حسابداری شخصی کمک به افراد در مدیریت امور مالی خود بوده است. شما می‌توانید به کمک نرم افزار حسابداری شخصی به دسته بندی هزینه‌ها و درآمدتان، ردیابی حساب‌های مالی، همگام سازی تراکنش‌ها با کارت‌های اعتباری، بانک‌ها و شرکت‌ها بپردازید. حتی امکان تحلیل سرمایه‌گذاری‌ها، ایجاد گزارش‌های مالی و مالیاتی و ارائه ارزش خالص مالی به کمک انواع نرم افزار حسابداری شخصی وجود دارد. در ادامه این مقاله از گروه نرم افزاری محک به بررسی ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری شخصی مناسب و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم.

نرم افزار حسابداری شخصی چیست؟

نرم افزار حسابداری شخصی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، در دنیای پر مشغله امروز، مدیریت هزینه‌های مالی زندگی در کنار دیگر مسئولیت‌ها کار آسانی نخواهد بود. نرم افزار حسابداری شخصی به همین منظور و برای کاهش مسئولیت‌های مالی روی کار آمده است. قطعاً هر فردی با هر شغلی، روزانه با مجموعه‌ای از فعالیت‌های مالی نظیر خرید مایحتاج و هزینه روزانه تا پرداخت قبوض و اقساط بانکی، پرداخت شهریه‌های مختلف خود و فرزندان و بسیاری موارد دیگر سروکله می‌زند. نرم افزار حسابداری شخصی بهترین گزینه برای مدیریت این هزینه‌ها در زمان مناسب است.

با انتخاب یک نرم افزار حسابداری درست و اصولی می‌توانید هزینه‌های شخصی زندگی‌تان شامل کلیه دریافتی و پرداخت‌ها، هزینه‌ها و درآمدها را بهتر مدیریت کنید. همچنین قابلیت ذخیره کلیه داده‌های مالی در انواع نرم افزارهای حسابداری شخصی تحت نسخه وب، ویندوز و موبایل وجود دارد.

ویژگی‌های یک نرم افزار حسابداری شخصی مناسب چیست؟

از مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات نرم افزار حسابداری شخصی مناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بانکداری آنلاین، نمودارها و گزارش‌ها، ثبت حساب‌ها، یادآوری‌ها، پیش‌بینی مانده، تطبیق صورت‌حساب، پشتیبانی حساب سرمایه‌گذاری، چاپ چک، اپلیکیشن موبایل، یادآوری قبض و سپرده، صورت جریان نقدی، احراز هویت فاکتور، اعلان ایمیل، ارزش خالص و یافتن و سازماندهی تراکنش‌ها.

در ادامه به بررسی تخصصی‌تر هر مورد می‌پردازیم:

 • بانکداری آنلاین: این امکان از نرم افزار حسابداری شخصی شما را قادر می‌سازد تا به طور خودکار لیست تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را دانلود و آنها ارسال کنید و همچنین تراکنش‌های دانلود شده را به طور خودکار دسته بندی و پاک‌سازی کنید.
 • نمودارها و گزارش‌ها: با استفاده ازاین امکان از نرم افزار حسابداری شخصی به کمک ابزارهای نموداری، گزارش‌های تصویری برای هزینه‌ها و درآمد خود ایجاد کنید.
 • ثبت حساب: نرم افزار حسابداری شخصیبستری عالی برای ورود، ویرایش و حذف تراکنش‌ها در یک حساب کاربری فراهم می‌کند.
 • یادآوری‌ها: این امکان باعث می‌شود برنامه‌های پرداخت را به خود یادآوری کنید.
 • گروه‌های گزارش: گزارش‌های خود را با نرم افزار سازماندهی کنید و با استفاده از ابزارهای کشیدن و رها کردن، آنها را مرتب کنید.
 • مدیریت هزینه: به مجموعه ابزار و تکنیک‌های مدیریت هزینه که به پیشبرد اهداف و برنامه‌ها کمک می‌کنند، سیستم مدیریت هزینه می‌گویند. این سیستم از مجموعه‌ای از فرم‌ها، فرایندها، کنترل‌ها و گزارش‌ها تشکیل شده است که برای جمع آوری و گزارش دادن به مدیریت در مورد درآمد‌ها، هزینه‌ها و سودآوری استفاده می‌شود.

هدف اصلی از ایجاد سیستم‌های مدیریت هزینه، کاهش بهای تمام شده، رشد سهام بازار، خودکفایی مالی، تنوع محصولات و خدمات، افزایش کیفیت محصول، خدمات ارائه شده و… است.

این سیستم باعث می‌شود، مخارج و درآمد خود را دسته بندی کنید و در متعادل کردن دسته چک و مرتب نگه داشتن حساب‌های خود بکوشید.

 • گزارش‌ها و نمودارها: بستری عالی برای ایجاد گزارش‌ها و نمودارهای دقیق در اختیار شما قرار می‌دهد که به کمک آن ببینید دقیقاً پولتان به کجا می‌رود.
 • پیش‌بینی موجودی: به شما امکان می‌دهد تا مانده‌های حساب آینده را که برای جلوگیری از کمبود وجوه یا ورشکستگی حیاتی هستند، پیش‌بینی کنید.
 • تطبیق صورت‌ها: به شما امکان می‌دهد صورت‌های بانکی خود را پیگیری کنید تا مطمئن شوید هر تراکنش حساب شده است و به شما کمک می‌کند از اشتباهات بانکی و کلاهبرداری از حساب جلوگیری کنید.
 • اپلیکیشن موبایل: به شما این امکان را می‌دهد که در هر مکان و هر زمان با وضعیت مالی خود هماهنگ باشید.
 • یادآوری صورت‌حساب و سپرده: به شما امکان می‌دهد یادآوری‌های صورت‌حساب را تنظیم کنید و تمام پرداخت‌های آتی خود را ببینید.
 • پشتیبانی از ارزهای چندگانه: از تمام ارزهای دنیا پشتیبانی می‌کند و بین حساب‌ها با ارزهای مختلف جابه‌جا می‌شود.
 • صورت جریان نقدی: به شما امکان می‌دهد صورت جریان نقدی را به طور خودکار به روز و مشاهده کنید. این امکان باعث تسهیل فعالیت‌های مالی گذشته و آینده می‌شود.
 • احراز هویت دومرحله‌ای: به شما این امکان را می‌دهد تا با درخواست کدی از تلفن همراه خود که حاوی نام کاربری و رمز عبور شما باشد، به طور مؤثر حساب خود را ایمن کنید.
 • اعلان ایمیل: به شما این امکان را می‌دهد که نامه‌های مربوط به فعالیت‌های مالی خود را طبق برنامه‌ای که توسط شما تعیین می‌شود دریافت کنید.
 • ارزش خالص: به شما امکان می‌دهد انواع وام‌ها نظیر مسکن و وسایل نقلیه و غیره را اضافه کنید و همچنین به نسبت به پرداخت بدهی‌های خود اقدام کنید.
 • یافتن و سازماندهی تراکنش‌ها: این یک پلتفرم عالی برای دسته بندی، برچسب گذاری، و حاشیه نویسی هزینه‌های خود را به روش خودتان فراهم می‌کند.
چه افرادی به نرم افزار حسابداری شخصی نیاز دارند؟

چه افرادی به نرم افزار حسابداری شخصی نیاز دارند؟

تمام افرادی که در طول ماه برای امور مختلف هزینه پرداخت می‌کنند، می‌توانند با استفاده از این نرم افزار حسابداری شخصی هزینه‌های خود را مدیریت و پیگیری کنند. ممکن است تصور کنید این نرم‌‎افزارها بیشتر به افرادی که هزینه‌های زیادی در طول ماه دارند کمک می‌کنند اما در حقیقت نرم افزار حسابداری شخصی به همه افراد حتی افراد کم درآمد نیز کمک قابل توجهی در مدیریت هزینه‌ها می‌کند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  حسابداری دیجیتال چیست؟

برای مثال دانشجویان در بیشتر موارد از یک بودجه ثابت ماهیانه برای تحصیل و زندگی برخوردار هستند. آنها با استفاده از بهترین نرم افزار مدیریت هزینه های شخصی می‌توانند انواع هزینه‌ها و بودجه خود را تعریف کنند و در هنگام هزینه کردن برای امور مختلف نگاهی به موجودی خود داشته باشند. علاوه بر این، متخصصان و فریلنسرهایی که خدمات خود را به صورت آزاد به مشتریان مختلف ارائه می‌دهند اغلب از حقوق ماهیانه ثابتی برخوردار نیستند. با داشتن یک اپلیکیشن مدیریت هزینه می‌توانند حقوق ماهیانه خود را به شکل تقریبی محاسبه کرده و به این ترتیب امور مالی خود را به شکل بهتری محاسبه کنند.

همان طور که می‌بینید با توجه به مشغله و زمینه فعالیت افراد، اپلیکیشن خرج و مخارج و حسابداری شخصی کاربردها و کارکردهای متفاوتی دارند. بهترین برنامه مدیریت پول شامل یک سیستم حسابداری شخصی است که از طریق آن امکان برنامه‌ریزی و مدیریت مالی هزینه‌های شخصی فراهم شود. کیف پول محک یکی از بهترین نرم افزار حسابداری شخصی است که کاربران می‌توانند  بر روی گوشی هوشمند (اندروید و آیفون) خود آن را نصب و مورد استفاده قرار دهند.

مزایای نرم افزار حسابداری شخصی چیست؟

استفاده از انواع نرم افزار مدیریت پول مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • پرداخت‌ها با تأخیر انجام نمی‌شود: با استفاده از نرم افزار ثبت هزینه‌های روزانه، پرداخت چک‌های حقوق، نقل و انتقال وجه، صورت‌حساب‌ها و سپرده‌ها یادآوری می‌شود و از پرداخت بهره و کارمزد برای تأخیرها جلوگیری می‌شود.
 • تطبیق سریع و آسان حساب: نرم افزار حسابداری شخصی با اطمینان از اینکه تمام تراکنش‌ها بررسی شده‌اند، حساب‌های شما را  تطبیق می‌دهد. این مزیت به شما کمک می‌کند تا اعداد و ارقام  حساب‌های  شما با کارت اعتباری، مؤسسه مالی یا بانک مطابقت داشته باشد.
 • برنامه ریزی آسان برای بودجه: این مزیت نرم افزار مدیریت خرج و مخارج به شما کمک می‌کند تا بودجه شخصی خود را تنظیم و آنها را به دسته هزینه‌ها و درآمدها تقسیم کنید. همین امر باعث استفاده درست و برنامه ریزی شده از بودجه می‌شود.
 • پرداخت آنلاین قبوض: برنامه مدیریت هزینه‌ها به شما کمک می‌کند تا در زمان پرداخت قبوض به صورت خودکار تراکنش‌ها از حسابتان کسر شود و پرداخت آنلاین صورت‌حساب‌ها صورت بگیرد.
 • مقایسه سریع هزینه‌ها: امکان مقایسه هزینه‌های انجام شده با ماه‌های قبلی وجود دارد.
 • اجتناب از اشتباهات مالی: نرم افزار حسابداری شخصی در هنگام ورود آسان می‌کند، بنابراین به شما در دستیابی به اهداف مالی خود کمک می‌کند.همچنین امکان مدیریت حقوق ماهانه نیز از طریق این نرم افزار فراهم است.
 • نظارت بر امتیازات اعتباری: به شما کمک می‌کند تا کل تصویر مالی خود مانند سابقه پرداخت، امتیازات اعتباری و سن حساب‌های اعتباری را پیگیری کنید.
 • ایجاد و مدیریت اهداف مالی: به شما کمک می‌کند تا اهداف جدیدی مانند پرداخت بدهی از طریق کارت اعتباری ایجاد کنید و به راحتی به دستاوردهای برنامه ریزی ماهانه خود منعکس کنید.
چگونه یک نرم افزار حسابداری شخصی انتخاب کنیم؟

چگونه یک نرم افزار حسابداری شخصی انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید نرم افزار حسابداری شخصی به دلیل تفاوت در امکانات و مزایای ارائه شده توسط نرم افزار کار آسانی نخواهد بود. بهتر است موارد زیر در هنگام انتخاب و خرید نرم افزار حسابداری شخصی در نظر گرفته شود:

 • قابلیت اتصال: باید قابلیت اتصال با حساب‌های مختلف از چندین مؤسسه مالی و بانک‌ها را داشته باشد.
 • ردیابی بودجه: باید بر بودجه باقیمانده شما نظارت داشته باشد و هشدارهایی را برای اطلاع رسانی در صورت فراتر رفتن از محدودیت‌ها تنظیم کند.
 • یکپارچه سازی با دستگاه‌های تلفن همراه: باید روی برنامه‌های تلفن همراه مانند دستگاه‌های Android و iOS کار کند.
 • هزینه: هزینه نرم افزار، هزینه اشتراک ماهانه یا سالانه مناسبی داشته باشد.
 • امنیت: باید امنیت حساب‌های متصل به بانک  را فراهم کند.

کیف پول محک حسابدار شخصی شماست!

اکثر ما انسان‌ها، موفقیت‌های مالی موجود در زندگی‌مان را در گرو افزایش درآمد میدانیم، چه بسا که این تنها راه نیست. توانایی مدیریت درآمد فعلی و استفاده درست از سرمایه موجود،  از کسب درآمد هم مهم‌تر است. اگر شما به عنوان یک شخص مستقل بتوانید تمام هزینه‌های زندگی‌تان را مدیریت کنید به درجات مالی بالاتری خواهید رسید.

شما برای مدیریت هزینه‌های زندگی خود به نرم افزار مدیریت هزینه نظیر کیف پول محک احتیاج دارید. اپلیکیشن حسابداری شخصی کیف پول محک، بر روی گوشی شما نصب می‌شود و همه‌جا همراه شماست تا بتواند یاری رسان شما در رسیدن به اهداف مالی‌تان باشد.

منبع: predictiveanalyticstoday

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید