مشتری گرامی!

با استناد به الزام استفاده از سامانه مودیان مالیاتی در جهت ارائه صورتحساب الکترونیکی، در صورتی که شما مشتری گرامی جز اشخاص حقوقی (به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400) می‌باشید مشمول استفاده از سامانه از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ خواهید بود. درصورتی که قصد ارائه صورتحساب الکترونیکی خود از طریق نرم افزار حسابداری محک را دارید، جهت استفاده از این قابلیت لطفا ابتدا آموزش ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی را طی نمایید و جهت دریافت امضا دیجیتال اقدام کنید. در نهایت سرویس سامانه مودیان نرم افزار حسابداری محک را خریداری کنید.

لوگو سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مودیان مالیاتی

معرفی سامانه مودیان مالیاتی

با توجه به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، استفاده از یک سامانه محوری برای تبادل مؤثر اطلاعات بین مودیان و سازمان امور مالیاتی کشور، کلیدی‌ترین مؤلفه برای تحقق اهداف است. این سامانه با نام ” سامانه مودیان مالیاتی “، به عنوان مرجع نهایی برای ثبت، صدور و استعلام صورتحساب‌های الکترونیکی مودیان معرفی شده است. این سامانه الزامات و کارکردهای مورد نیاز سازمان امور مالیاتی و مودیان را در زمینه‌هایی مانند جمع‌آوری اطلاعات و محاسبه مالیات ارزش‌افزوده، ارائه خدمات الکترونیکی و تسهیل تعامل مودیان با سازمان فراهم می‌کند.
تمامی صاحبان کسب و کارها، شرکت‌ها و فروشندگانی که بر اساس قوانین مالیاتی و ارزش افزوده، از مالیات و عوارض معافیت دارند، می‌بایست در سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی ثبت نام کنند و معاملات خود را در این سامانه ثبت کنند. این قانون همچنین شامل فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی که حجم معاملات سالانه آن‌ها بیشتر از مبلغ مشخصی باشد نیز می‌شود.

تکالیف اشخاص مشمول

اشخاص مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی به منظور تمکین قانون مکلفند به:

 • ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی
 • تهیه نرم افزار حسابداری محک و خرید سرویس سامانه مودیان مالیاتی
 • صدور صورت حساب‌های الکترونیکی در ازای فروش کالا / خدمات و ارائه صورتحساب به خریدار
 • ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی صادره به سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی
 • اعلام شماره حساب یا حساب‌های بانکی، شناسه یکتای دستگاه کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود به سازمان
 • اعلام مراتب عدم امکان صدور صورتحساب الکترونیکی به علت بروز حادثه یا نقص فنی از طریق کارپوشه یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می‌کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت ارائه کننده خدمات مالیاتی
 • اعلام مراتب تعطیلی (موقت یا دائم) و یا انحلال واحد کسب و کار ظرف ده روز از تاریخ توقف بهره برداری از پایانه فروشگاهی از طریق کارپوشه حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد
 • اعلام تغییر شغل، محل فعالیت، تغییر مالکیت یا اجاره واحدکسب و کار ظرف ده روز از طریق کار پوشه حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد.

ویدئو رایگان
صدور صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی

 • بررسی گام به گام فرآیند کلی صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی
 • نحوه ورود به سامانه http://www.rca.gov.ir/  و دریافت امضا دیجیتال برای کلید خصوصی و عمومی
 • نحوه ورود و ثبت نام در سامانه https://my.tax.gov.ir/
 • بررسی نحوه دریافت شماره سریال یکتا حافظه مالیاتی
 • آماده سازی و ارسال صورتحساب الکترونیکی صادر شده
وبینار صدور صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان

تعریف و کارکرد پایانه‌های فروشگاهی

بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی، مودیان مشمول قانون می بایست عضو سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی شوند و برای فروش کالاها و خدمات خود، صورتحساب الکترونیکی با شماره منحصربه‌فرد مالیاتی صادر کنند. این صورتحساب‌ها باید در مقاطع زمانی معین به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شوند. پایانه‌های فروشگاهی برای ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی استفاده می‌شوند و شامل ابزارهایی هستند که به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان مالیاتی وصل شده و قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی با استانداردهای سازمان امور مالیاتی را دارا هستند.

پایانه فروشگاهی POS

آموزش تصویری مراحل ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

تمامی مراحل زیر در آموزش فوق در محک آکادمی به صورت کامل آموزش داده شده است

آموزش مراحل استفاده از سامانه مودیان مالیاتی محک

خبر خوب، ویژه شما

مجموعه محک تمامی پیچیدگی عملیات های فوق را ساده سازی و در نرم افزار قرار داده است و بدون زحمت و برای شما، کافی است در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنید و از نرم افزار استفاده کنید:

سرویس سامانه مودیان محک

اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی

آخرین اطلاعیه: چهارشنبه، 08 مرداد ۱۴۰۲

لطفا اطلاعات خودتان را وارد کنید:

مشوق‌ها و مزایای اجرای قانون برای مودیان

قانون جدید پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مالیاتی جوایز و مشوق‌های ویژه‌ای را برای مصرف‌کنندگان نهایی که خریدهایشان را از فروشندگان مجهز به پایانه‌های فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می‌دهند، در نظر گرفته است به نوعی که به ازای هر ده صورتحساب الکترونیکی که برای مصرف‌کننده صادر می‌شود، یکی از آن‌ها به صورت قرعه‌کشی انتخاب می‌شود و دو برابر مبلغی که مصرف کننده نهایی بر اساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است، به عنوان جایزه به حساب او واریز می‌شود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*