امور مالیاتی کشور محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

مشتری گرامی!

با استناد به الزام استفاده از سامانه مودیان در جهت ارائه صورتحساب الکترونیکی، در صورتی که شما مشتری گرامی جزو اشخاص حقوقی (به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400) می‌باشید مشمول استفاده از سامانه از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ بوده و قصد ارائه صورتحساب الکترونیکی خود از طریق نرم افزار حسابداری محک را دارید، لطفا جهت دریافت بهتر خدمات ثبت نام نموده تا ما با شرایط بهتر این خدمات را به شما ارائه دهیم.

لطفا اطلاعات خودتان را وارد کنید:

اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی

تعریف و کارکرد پایانه‌های فروشگاهی

بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیان مشمول قانون می بایست عضو سامانه مودیان شوند و برای فروش کالاها و خدمات خود، صورتحساب الکترونیکی با شماره منحصربه‌فرد مالیاتی صادر کنند. این صورتحساب‌ها باید در مقاطع زمانی معین به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شوند. پایانه‌های فروشگاهی برای ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی استفاده می‌شوند و شامل ابزارهایی هستند که به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مودیان وصل شده و قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی با استانداردهای سازمان امور مالیاتی را دارا هستند.

pos محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)
اطلاعات صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

معرفی سامانه مودیان

با توجه به قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، استفاده از یک سامانه محوری برای تبادل مؤثر اطلاعات بین مودیان و سازمان امور مالیاتی کشور، کلیدی‌ترین مؤلفه برای تحقق اهداف است. این سامانه با نام “سامانه مودیان”، به عنوان مرجع نهایی برای ثبت، صدور و استعلام صورتحساب‌های الکترونیکی مودیان معرفی شده است. این سامانه الزامات و کارکردهای مورد نیاز سازمان امور مالیاتی و مودیان را در زمینه‌هایی مانند جمع‌آوری اطلاعات و محاسبه مالیات ارزش‌افزوده، ارائه خدمات الکترونیکی و تسهیل تعامل مودیان با سازمان فراهم می‌کند.
تمامی صاحبان کسب و کارها، شرکت‌ها و فروشندگانی که بر اساس قوانین مالیاتی و ارزش افزوده، از مالیات و عوارض معافیت دارند، می‌بایست در سامانه مودیان ثبت نام کنند و معاملات خود را در این سامانه ثبت کنند. این قانون همچنین شامل فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی که حجم معاملات سالانه آنها بیشتر از مبلغ مشخصی باشد نیز می‌شود.

تکالیف اشخاص مشمول

اشخاص مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به منظور تمکین قانون مکلفند به:

  • ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان
  • تهیه و استفاده از پایانه‌های فروشگاهی
  • صدور صورت حساب‌های الکترونیکی در ازای فروش کالا / خدمات و ارائه صورتحساب به خریدار
  • ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی صادره به ساامانه مودیان
  • اعلام شماره حساب یا حساب‌های بانکی، شناسه یکتای دستگاه کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود به سازمان
  • اعلام مراتب عدم امکان صدور صورتحساب الکترونیکی به علت بروز حادثه یا نقص فنی از طریق کارپوشه یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می‌کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت ارائه کننده خدمات مالیاتی
  • اعلام مراتب تعطیلی (موقت یا دائم) و یا انحلال واحد کسب و کار ظرف ده روز از تاریخ توقف بهره برداری از پایانه فروشگاهی از طریق کارپوشه حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد
  • اعلام تغییر شغل، محل فعالیت، تغییر مالکیت یا اجاره واحدکسب و کار ظرف ده روز از طریق کار پوشه حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد.
عضویت در سامانه مؤدیان scaled محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

مشوق‌ها و مزایای اجرای قانون برای مودیان

قانون جدید پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان جوایز و مشوق‌های ویژه‌ای را برای مصرف‌کنندگان نهایی که خریدهایشان را از فروشندگان مجهز به پایانه‌های فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می‌دهند، در نظر گرفته است به نوعی که به ازای هر ده صورتحساب الکترونیکی که برای مصرف‌کننده صادر می‌شود، یکی از آن‌ها به صورت قرعه‌کشی انتخاب می‌شود و دو برابر مبلغی که مصرف کننده نهایی بر اساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است، به عنوان جایزه به حساب او واریز می‌شود.