حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی | بهترین روش برای حسابداری غیر انتفاعی

زمان مطالعه این مقاله: 6 دقیقه

حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های اصلی علم حسابداری شناخته می‌شود. اگر شما هم یک سازمان غیر انتفاعی را اداره می‌کنید، قطعاً از اهمیت مدیریت و دقیق بودن حساب و کتاب‌های خود باخبر هستید. مدیریت فرایندهای مالی، در هر سازمان یا کسب‌وکاری مهم است و مؤسسات غیرانتفاعی نیز به‌عنوان یک نهاد مستقل، از این قاعده مستثنی نیستند . وجود ابزارهایی که مدیریت سیستم مالی را ساده‌تر کند، برای هر مؤسسه غیرانتفاعی ضروری است. در ادامه این مقاله از گروه نرم افزاری محک، با مفهوم حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی آشنا خواهید شد.

فهرست مطالب

منظور از مؤسسه غیر انتفاعی چیست؟

طبق تعریفی رایج در مؤسسات غیرانتفاعی، افراد قرار نیست به سود برسند. اگر فردی در مؤسسات غیر انتفاعی مشغول به کار باشد صرفاً به صورت داوطلبانه یا تحت قراردادی مشخص است. اگر به‌عنوان یک عضو اجرایی در مؤسسه غیرانتفاعی مشغول به کار باشید از منافع و سود مجموعه، حقوق مشخصی دریافت خواهید کرد به عبارتی، قانونی برای تقسیم سود وجود ندارد و کارمندان مؤسسات غیرانتفاعی به‌عنوان سهام دار معرفی نشده‌اند.

با توجه به این شرایط نحوه رسیدگی به حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی که ورودی مشخصی دارند اما خروجی آن‌ها در قالب سود به اعضای هیئت مدیره پرداخت نمی‌شود، مستلزم استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی از حسابداری است که آن را حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی می‌نامند.

نکته بسیار مهم آن است که سازمان غیر انتفاعی ممکن است فعالیت اقتصادی هم انجام دهد و مدل کسب‌وکار و مدل درآمد هم داشته باشد و حتی ارزش افزوده اقتصادی هم ایجاد کند. اما این ارزش افزوده دوباره به‌عنوان منابع جدید در اختیار سازمان قرار می‌گیرد تا اهداف خود را به پیش ببرد. بعنوان مثال مدارس غیر انتفاعی ایران منابع جدیدی که توسط اولیا و دانش‌آموزان تأمین می‌شود را در معرض استفاده مجدد قرار می‌دهند.

حسابدراری موسسه غیر انتفاعی

مدرسه غیر انتفاعی چیست؟

تا به اینجا به تعریف کلی و رایج مؤسسات غیر انتفاعی که در بسیاری از منابع مطرح شده است پرداختیم اما مدارس غیر انتفاعی در ایران هم از این تعاریف پیروی می‌کنند؟ پاسخ به این سوال منفی است. این مدارس به دنبال سود و مسائل مادی هستند و با عملکردی برعکس تعاریف بالا به ارائه خدمات می‌پردازند. امکاناتی که این مدارس در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند به شرح زیر است:

سرویس – ناهار و صبحانه – آزمایشگاه و کارگاه – تورهای گردشی و علمی – تجهیزات کمک آموزشی هوشمند – مدرسین نخبه و معروف و با تفریحات سالم.

در صورت ارائه همه موارد به شکل یک پکیج آموزشی، شهریه این مدارس بسیار بالا می‌رود که از این تعاریف موسسات غیر انتفاعی به دور است. اثربخشی این دوره‌ها و برنامه‌های فوق‌برنامه این مدارس نیز جای تأمل دارد. به ندرت پیش آمده که این دوره‌ها برای دانش‌آموزان مفید باشد و برگزاری این کلاس‌ها توسط مدارس غیردولتی بیشتر جنبۀ تبلیغاتی دارد. اشاره به این دوره‌ها هنگام ثبت‌نام والدین، تأثیر روانی مناسبی روی آن‌ها می‌گذارد و خانواده‌ها را ترغیب می‌کند که فرزندشان را به این مدارس بفرستند که بیشترین امکانات موجود را در مقایسه با سایر مدارس دارد.

البته نباید منکر این شد که بعضی از امکانات مدارس غیر انتفاعی به کشف استعدادهای کودکان و شکوفا کردن آن‌ها نیز کمک بسیار شایانی کرده است. در مدارس غیرانتفاعی معمولاً دوره‌های فوق برنامۀ زیادی در گرایش‌های متعدد (ورزشی، هنری، علمی و غیره) برگزار می‌شود و دانش‌آموز می‌تواند عمیق‌تر خودش را بشناسد و علایق خودش را کشف کند و به سمت آنها برود. حسابداری مدارس غیر انتفاعی با نرم افزار حسابداری محک نیز امکان پذیر است .

تفاوت مدارس غیر انتفاعی و دولتی چیست؟

بیشترین سوالی که این روزها مطرح می شود این است که تفاوت موسسات انتفاعی و غیر انتفاعی چیست ؟ تا سال‌ها قبل که مدارس غیر انتفاعی وجود نداشتند، تمام بچه‌ها کنار هم در مدارس دولتی مشغول به تحصیل بوده و فارغ‌التحصیل می‌شدند. اما چند سالی است که این مدارس حضور فعالی در صنعت آموزش دارند و توانسته‌اند دانش‌آموزان زیادی را جذب کنند. دلیل این تمایل به مدارس و مؤسسات غیر انتفاعی آموزشی چیست؟ آیا این موضوع فقط به خاطرِ کیفیت بالای این مدارس است؟

مدارس غیر انتفاعی در شروع کار برای کسانی طراحی شد که توانمندی‌های کمتری داشتند. به این ترتیب با خلوت کردن کلاس‌ها دبیران می‌توانستند بیشتر با دانش‌آموزان کار کرده و پایۀ تحصیلی آن‌ها را تقویت کنند. اما امروزه شرایط تغییر کرده و این موضوع برعکس شده است. والدین اگر احساس کنند فرزندشان توانایی زیادی دارد تلاش می‌کنند او را به مدارس خاص (تیزهوشان، نمونه دولتی و غیره) یا مدارس غیرانتفاعی بفرستند تا استعدادشان کشف شود.

مزایای مدارس غیرانتفاعی نسبت به مدارس دولتی چیست؟

چون بعضی از والدین شاغل هستند و کمتر در خانه حضور دارند، با ثبت‌نام فرزندشان در مدارس غیردولتی خیالشان راحت است که تا پایان ساعت کاری، فرزندشان تنها نیستند و در مدرسه مشغول فعالیت هستند . تعداد ثبت‌نام‌ها در مدارس دولتی زیاد بوده و شلوغ هستند. اما مدارس غیر انتفاعی به نسبت کلاس‌های خلوت‌تری دارند و حتی امکان برگزاری کلاس‌ها حتی در دوران کرونا نیز وجود دارد.

هدف از حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی چیست؟

هدف از حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی چیست؟

حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی فرایند منحصر به فردی است که مؤسسات غیر انتفاعی برای برنامه ریزی، ثبت و تهیه گزارشات مالی خود از آن استفاده می‌کنند. همانطور که بالاتر اشاره کردیم مؤسسات غیر انتفاعی برای کسی سهام در نظر نمی‌گیرد و هدف آنها کسب سود نمی‌باشد. ولی در مقابل، حسابداری مؤسسات انتفاعی در درجه اول بر سود کسب‌وکار تمرکز دارند. مؤسسات غیرانتفاعی از مجموعه‌ای از قوانین و رویه‌ها پیروی می‌کنند تا با کمک آنها پاسخگوی سرمایه گذاران خود باشند . اگر مؤسسه غیر انتفاعی، مدیریت خوبی نداشته باشد، سرمایه گذاران آن می‌توانند به حمایت مؤسسه یا نهاد دیگری بپردازند، در واقع نهادی که بتواند استفاده مناسب‌تری از سرمایه‌شان داشته باشد، برایشان در اولویت قرار می‌گیرد.

تفاوت حسابداری شرکت‌های دولتی با حسابداری مؤسسات غیر انتفاعی در چیست؟

آنچه که باعث تفاوت حسابداری دولتی با حسابداری غیر انتفاعی می‌شود، نحوه عمل حسابداری در مؤسسات دولتی و بخش غیر دولتی است. در مؤسسات دولتی و غیر انتفاعی ماهیت حسابداری مغایرتی با یکدیگر ندارند.

انواع سازمان‌های غیر انتفاعی کدام‌اند؟

سازمان‌های غیر انتفاعی دو نوع هستند:

الف) مؤسساتی که هدفشان جلب منافع و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد. مؤسسات خیریه و انجمن‌های اسلامی و تخصصی و احزاب و صندوق‌های قرض‌الحسنه و گروه‌های سیاسی را می‌توان از این نوع مؤسسات غیر انتفاعی دانست.

ب) مؤسساتی که هدفشان جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیر باشد. مانند کانون‌های فنی و حقوقی و مدارس غیرانتفاعی.

مهارت های مورد نیاز برای مدیریت موسسات غیر انتفاعی

مهارت‌های مورد نیاز برای مدیریت موسسات غیر انتفاعی

مدیران مؤسسه‌های غیر انتفاعی برای موفقیت در محیط‌های غیر انتفاعی، به مهارت‌های خاصی نیاز دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مهارت افزایش منابع مالی و نوشتن درخواست‌های مالی اشاره کرد. نکات مهم دیگر برای کمک به پیشرفت شما مدیران به شرح زیر است:

۱. تغییرات و چالش‌های بوجود آمده را بپذیرید

۲. بدانید چگونه به تیمتان انگیزه دهید.

۳. قدرت نفوذتان را بالا ببرید.

۴. تأثیرگذاری‌ خود را نشان دهید.

چگونه مؤسسات غیر انتفاعی را اداره کنید؟

  • مدیریت منابع

مؤسسات غیر انتفاعی برای جمع‌آوری سرمایه‌ی کارشان، به ترکیبی از کمک‌های دولتی و کمک‌های بخش خصوصی نیاز دارند؛ از طرفی به افراد متخصصی هم نیاز دارد که بدون هیچ چشمداشتی به انجام برخی کارها بپردازند و سازمان را در رسیدن به اهدافش یاری کنند نه اینکه این پول را صرف بوروکراسی و ریخت‌وپاش‌های اداری کنند. بنابراین سازمان‌های غیر انتفاعی تمام سعی‌شان را به کار می‌گیرند تا شهرت مؤسسه خود را در سطح بالایی حفظ کنند.

  • رعایت قوانین حقوقی

برخلاف شرکت‌های انتفاعی، سازمان‌های غیر انتفاعی حقوقی، می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی و درآمدی نیز استفاده کنند. آنها برخلافِ اسمشان، اجازه دارند تا درآمد بیشتری داشته باشند، اما هر منفعت و سودی که به دست می‌آید، باید برای پیشرفت سازمان استفاده کنند. حفظ ثبات سازمان غیرانتفاعی، مدیریت درست و اطمینان از مطابقت آن با مقررات، بر عهده‌ی مدیران مؤسسات غیر انتفاعی است.

  • داشتن شریک تجاری

اغلب هدف سازمان‌های غیر انتفاعی، مشارکت در حوزه‌ی مشخصی است، بنابراین، معمولاً برای آنها مهم نیست که این کار را به تنهایی انجام دهند یا با دیگران. در واقع اگر سازمان‌های غیر انتفاعی، با سایر گروه‌های علاقه‌مند به شراکت بپردازند، اغلب به اهداف بیشتری دست می‌یابند. مشارکت می‌تواند شامل همکاریِ سازمان‌های غیرانتفاعی با یکدیگر، کار با سازمان‌های دولتی، یا حتی با کسب‌وکارهای تجاری باشد.

متداول‌ترین انواع ساختار کسب و کار شراکتی عبارت‌اند از: مالکیت انحصاری یا محدود، مشارکت LLP، شرکت با مسئولیت محدود (LLC). ایجاد یک کسب و کار شراکتی از نوع LLC از شما و کسب و کارتان محافظت میکند. شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که برای تشکیل و ثبت آن، حضور حداقل دو شریک لازم است و مسئولیت شرکا به میزان سرمایه‌ای است که به شرکت آورده‌اند. به بیانی دیگر، اگر از موسسه غیر انتفاعی شما شکایت شود و دارایی موسسه برای پرداخت بدهی آن کافی نباشد، شرکای شما با مسئولیت محدود به میزان سرمایه‌ای که به شرکت آورده‌اند، مسئول پرداخت آن بدهی خواهند بود. مازاد بر آن، طلبکاران نمی‌توانند بدهی‌های خود را از دارایی و اموال شخصی شرکای موسسه مطالبه کنند.

مزایای سازمان‌های غیر انتفاعی چیست؟

یکی از مزایای اصلی مدیریت مؤسسات غیر انتفاعی، انگیزه‌ی بالای اعضای تیم است که به هدف و مأموریت سازمانشان متعهد هستند. در نتیجه تمایل دارند که بیشتر از وظیفه‌شان برای سازمان انرژی بگذارند. وجود این‌گونه افراد مزیت ویژه‌ای برای سازمان‌های غیر انتفاعی محسوب می‌شود و به عملکرد فراتر از انتظار این سازمان‌ها منجر خواهد شد. با این حال، نکته قابل توجه آن است که از این سطح بالای اشتیاق در سیاست‌های کاری، سوءاستفاده نکنید یا افرادی را که با اهداف والاتری کار می‌کنند را اذیت نکنید.

تفاوت سازمان غیر انتفاعی با سازمان مردم نهاد در چیست؟

توجه داشته باشید که سازمان غیرانتفاعی ممکن است سازمان مردم نهاد باشد و یا حتی نباشد و این دو بحث کاملاً مستقل از یکدیگر هستند. وقتی از سازمان مردم نهاد صحبت می‌کنیم به طور مشخص بر غیردولتی بودن آن سازمان تاکید داریم.

این در حالی است که سازمان غیرانتفاعی می‌تواند از نوع دولتی هم باشد. حتی بسیاری از وزارتخانه‌ها هم غیرانتفاعی هستند. همچنین بسیاری از ستادها و نهادهای دولتی غیرانتفاعی محسوب می‌شوند و سهام‌دار ندارند. پس سازمان‌های خیریه تنها یکی از انواع سازمان‌های غیرانتفاعی هستند.

بهترین روش برای حسابداری غیر انتفاعی چیست

بهترین روش برای حسابداری غیر انتفاعی چیست؟

حسابدار مؤسسه غیر انتفاعی وظیفه دارد که اطلاعات مالی روزانه را برای سازمان شما ثبت کند و با انگیزه به بررسی ثبت‌های حسابداری، انجام تطبیق حساب و ترازنامه، تهیه صورت‌های مالی و گزارش‌ها و بررسی امور مالی بپردازد .

به منظور اتخاذ بهترین تصمیمات مالی، متخصصان غیر انتفاعی باید برخی از بهترین شیوه‌های حسابداری را یاد بگیرند.یکی از بهترین شیوه‌هایی را که حسابداران غیرانتفاعی می‌توانند برای مدیریت بهتر امور مالی و حسابداری مؤسسات غیرانتفاعی ازآن استفاده کنند; نرم افزارهای تخصصی هستند.

حسابداری موسسات غیر انتفاعی شباهتی به حسابداری‌های دیگر ندارد. تجهیز خود به بهترین نرم افزار می‌تواند دنیای متفاوتی را برای سازمان شما ایجاد کند. هنگامی که نرم افزار خود را برای ثبت و محافظت از اطلاعات مالی تنظیم می‌کنید، مطمئن شوید که دارای تنظیمات خاصی برای حسابداری غیرانتفاعی است. نرم افزار حسابداری محک یکی از بهترین گزینه ها است.

شما باید نرم افزار حسابداری را انتخاب کنید که بصورت اختصاصی برای حسابداری موسسات غیر انتفاعی تولید شده باشد و می‌تواند فرایند حسابداری شما را هم در زمان حال و هم در آینده آسان‌تر کند. طی کردن فرایند مناسب حسابداری مؤسسات غیرانتفاعی از وقوع اشتباهات پرهزینه جلوگیری می‌کند. همچنین در مدارس غیرانتفاعی نیز عملیات حسابداری، پایه و اساس مدارس با عملکرد عالی است و جمع‌آوری حساب‌ها و گزارش دهی مداوم و کامل آنها برای موفقیت ضروری است. مدیران گرامی می‌توانند به کمک نرم افزار حسابداری مدرسه محک، اثربخشی برنامه مالی خود را تضمین کرده و عملکرد مدارس خود را بهبود ببخشید.

منبع: jitasagroup

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری