هزینه معوق چیست ؟

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه

موضوع هزینه ها همواره برای هر کسب و کاری حائز اهمیت است. هم محاسبه هزینه ها باید مد نظر باشد و هم در زمینه حسابداری و ثبت آنها باید برخی موضوعات مورد دقت قرار بگیرد. هزینه معوق جزو موضوعاتی است که برای حسابدارها بسیار مهم بوده و همواره سعی در شفاف سازی این هزینه ها دارند. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به هزینه های معوق پرداخته و به سوالات مهمی از جمله « تفاوت پرداخت هزینه و هزینه های معوق چیست» پاسخ مناسب ارائه دهیم. همراه گروه نرم افزار حسابداری محک باشید.

فهرست مطالب

منظور از هزینه معوق چیست ؟

هزینه معوق، هزینه ای است که تحمل شده ولی هنوز وجه آن پرداخت نشده است. معمولا در طول دوره مالی هزینه هایی تحمیل می‌گردند اما وجوه آن‌ها پرداخت نمی شود که ممکن است به دلیل آنکه مبلغ آن‌ها دقیق مشخص نیست، این اتفاق رخ دهد. حقوق یک کارمند را در نظر بگیرید. همچنان که کارمند کار می‌کند هزینه حقوق او هم رشد خواهد داشت، بنابراین حقوق کارمند یک هزینه معوق در نظر گرفته می شود. بعنوان مثال دیگری می‌توان هزینه بهره اسناد پرداختنی را اشاره کرد. با گذشت زمان هزینه بهره افزایش پیدا می‌کند. یک هزینه معوق همواره باعث ایجاد یک بدهی خواهد شد.

شرکت‌ها معمولآ بصورت هفتگی اقدام به ثبت این هزینه‌ها نمی کنند، در عوض، آنها تا پایان دوره مالی صبر می‌کنند. آنها در پایان دوره مالی یک ثبت تعدیلی انجام می‌دهند و حساب‌های هزینه و حساب‌های بدهی مرتبط با آنها را بروز رسانی می‌کنند تا صورت‌های مالی مقادیر دقیق‌تری را نشان دهند.

اگر فرض تعهدی و اصل تطابق هزینه‌ها با درآمدها را به یاد داشته باشید برای رعایت این اصول باید بدانید که این گونه هزینه‌ها باید در حساب‌ها شناسایی و مبالغ ان ها برآورده گردد.

هزینه‌های معوق به عنوان یک نوع بدهی شناسایی شده و ماهیت بستانکار خواهند داشت. به عنوان مثال قبض برق مصرفی یک شرکت تا پایان سال دریافت نشده است. حسابدار شرکت هزینه برق را از روی کنتور برق مصرفی شرکت حدود یک میلیون ریال برآورد می‌کند. بنابراین اگر بخواهد اقدام به ثبت اصلاحی در پایان سال کند به شرح جدول زیر اقدام می‌کند:

شماره سند حسابداریتاریخشرحعطفبدهکاربستانکار

هزینه برق
برق پرداختنی
1000000 ریال

1000000 ریال

به این نکته توجه داشته باشید که در پایان سال حساب هزینه برق به حساب سود و زیان بسته می شود و حساب برق پرداختنی به سال بعد منتقل می‌گردد.

هزینه های معوق در چه دوره زمانی ثبت می شوند ؟

شرکتها معمولآ بصورت هفتگی این هزینه‌ها را ثبت نمی‌کنند و در عوض تا پایان دوره مالی صبر خواهند کرد. آنها در پایان دوره مالی یک ثبت تعدیلی انجام داده و حساب‌های هزینه و حسابهای بدهی مرتبط با آنها را بروز رسانی می کنند تا صورتهای مالی مقادیر دقیق‌تری را به نمایش بگذارند.

بروزرسانی هزینه معوق در حسابداری

از جمله خدمات حسابداری؛ بروزرسانی هزینه های معوق است. انچه که در کنترل و بررسی اسناد مالی یکی از ضروریات به حساب می‌آید، به روز رسانی همه اطلاعات اعم از هزینه‌ها ، دارایی‌ها ، بدهی ها و سایر امور مالی دیگر است. اسناد مالی باید در دوره های مشخص و معینی مورد رسیدگی قرار گرفته و از حالت معوق خارج گردند یا در لیست معوقات آینده قرار داده شوند. رها کردن حساب ها و عدم رسیدگی به آنها می تواند باعث ضرر و زیان مالی بزرگی برای شرکتها شود.

حساب های معوق جزو حساب هایی هستند که بایستی زود به زود مورد ارزیابی و پیگیری قرار بگیرند. این حساب ها می توانند هزینه معوق ، بدهی های معوق ، بستانکاری ها و یا بدهکاری های معوق و غیره باشند. همانطور که اشاره کردیم خود واژه معوق یعنی چیزی که به تاخیر افتاده است حالا اگر این تاخیر در بحث بدهی باشد می تواند بهره های سنگین را به شرکت تحمیل کرده و اگر در بحث مطالبات از سایرین باشد می تواند دارایی های شرکت را با نقصان و کاهش مواجه کند. برای همین حساب های معوق در هر حالت و نوعی که باشند باید در دوره های زمانی مشخصی به روز شوند.

هزینه معوق چه زمانی بدهی جاری محسوب می شود؟

 با توجه به این امر که ذخیره هزینه های معوق شامل اقلامی می‌شود که در پایان سال رخ داده است اما پرداخت نشده است ( همانند ذخیره هزینه آب و برق ماه آخر و…) و معمولا طی بازه و مدت زمان کمی بعد از تاریخ ترازنامه باید تعیین تکلیف و پرداخت گردند، می بایست تحت عنوان بدهی های جاری طبقه بندی شوند؛ مگر اینکه کاملا اطمینان خاطر داشته باشیم که قرار است طی مدتی بیش از یک دوره مالی یا بیش از یک سال بعد پرداخت و تعیین تکلیف شود که در این صورت جزء بدهی‌های بلند مدت طبقه بندی می‌شود.

اصطلاحات مهم درباره حسابهای معوق

حسابدارانی که بروزرسانی حسابهای معوق را بر عهده دارند، باید با برخی اصطلاحات آشنایی داشته باشند که عبارت‌اند از:

  • درآمد : به پولی که یک واحد اقتصادی از طریق فروش محصولات یا ارائه خدمات از مشتریان دریافت می‌کند، درآمد می‌گویند. این پول زمانی به ثبت می‌رسد که کالا تحویل داده شود یا خدمات ارائه شود.
  • هزینه: به پولی که برای تولید یک محصول یا ارائه خدمات صرف می‌شود، هزینه می‌گویند. برای مثال پولی که یک شرکت تولید کفش برای مواد اولیه، حقوق پرسنل، استهلاک ماشین‌آلات و… صرف می‌کند، در اسناد حسابداری به عنوان هزینه ثبت می‌گردد.
  • سرمایه: هر چیز ارزشمندی که در شرکت وجود داشته و صاحبان شرکت نسبت به آن حق مالکیت دارند، سرمایه شرکت نامیده می‌شود. در امور حسابداری به تفاضل بدهی‌ها و دارایی‌ها سرمایه گفته می‌شود. همچنین به آورده‌های نقدی و غیرنقدی که به وسیله سهامداران به شرکت آورده می‌شود نیز سرمایه می‌گویند.
  • برداشت : برداشت از حساب‌های شرکت به کاری گفته می‌شود که سهامداران و صاحبان شرکت‌ها برای مصارف شخصی خود از نقدینگی شرکت درخواست می‌کنند. این پول ممکن است به حساب شرکت برگشت داده شود؛ به همین علت در قسمت برداشت اسناد ثبت می‌شود. تنها سهامداران و صاحبان شرکت حق برداشت از حساب‌های شرکت را دارند و کارمندان و پرسنل شرکت فقط در صورت تایید و امضا صاحبان سرمایه حق برداشت از این حساب‌ها را خواهند داشت.
  • دارایی : به منابع مالی شرکت‌ها که تمام تصمیم‌های مالی براساس میزان آن‌ گرفته می‌شوند دارایی می‌گویند. دارایی‌های یک واحد اقتصادی از طریق معاملات، فرآیندهای مالی یا آورده‌های صاحبان شرکت و سهامداران به شرکت وارد می‌شوند. این اموال به هر شکلی که اضافه شوند جزء دارایی‌های شرکت هستند. دارایی‌ها انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از: دارایی‌های جاری،دارایی‌های ثابت، دارایی‌های نامشهود
  • بدهی: همه شرکت‌ها و موسسه‌ها به دلیل ارتباطاتی که با شرکت‌ها و موسسه‌های دیگر دارند، نسبت به آن‌ها تعهداتی پیدا می‌کنند که باید آن را به صورت پرداخت وجه یا ارائه خدمات جبران کنند. این تعهدات بدهی نام دارند و از راه‌هایی مانند وام، خرید نسیه، ایجاد خسارت و… ایجاد می‌شوند. بدهی‌ها در واحدهای اقتصادی مختلف انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از: بدهی‌های جاری یا کوتاه‌مدت،  بدهی‌های ثابت یا بلندمدت، حسابهای معوق

تفاوت پیش پرداخت هزینه و هزینه معوق چیست؟

پیش پرداخت هزینه، پرداخت هرگونه وجه قبل از تحمل هزینه است و به عنوان دارایی ها در حساب ها منظور می شود که با ایجاد و تحمل هزینه از حساب دارایی ها یعنی پیش پرداخت هزینه کاسته می شود ولیکن هزینه معوق همانطور که چند بار اشاره کردیم، هزینه هایی می باشند که تحمیل شده‌اند ولی وجوه آن ها هنوز پرداخت نشده است و به عنوان بدهی ها شناسایی می‌گردند .

سخن پایانی

در این مقاله پیرامون هزینه معوق و ماهیت آن صحبت کردیم و اشاره کردیم که چگونه در حسابداری به روز رسانی شده و چه زمانی بعنوان بدهی جاری ثبت می‌گردد. در پایان باید اشاره کنیم که هزینه های معوق جزو اصطلاحات پرکاربرد در علم حسابداری هست که تلاش کردیم به شکلی جامع به آن بپردازیم. گروه نرم افزار حسابداری محک بهترین ها را برای شما آرزومند است.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری