جستجو
Close this search box.

چگونه نیروی عالی استخدام کنیم؟

نوشته شده توسط محمد باقریان
زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه

چگونه نیروی عالی استخدام کنیم؟ + معرفی راهکارهای اصولی و کارآمد

چگونه نیروی عالی استخدام کنیم ؟ پاسخ به این سوال کمی دشوار و پیچیده است. یکی از کلیدی‌ترین کار‌ها در هر سازمانی استخدام و جذب نیروی کار مناسب با جایگاه شغلی آن سازمان است. جذب نیروی مناسب هر شغل را فقط متخصصان در زمینه منابع انسانی می‌توانند درک کنند. در صورتی که کارمندان و کارکنان مناسبی برای سازمان خود جذب کنید، دستاورد‌هایی مانند برند شدن سازمان شما، تعهد بیشتر کارمندان نسبت به سازمان و ارتباط موثر و عالی بین مشتریان و متصدیان به دست خواهید آورد. از این رو اینکه چگونه نیروی عالی استخدام کنیم یکی از اصلی‌ترین و پردغدغه‌ترین سوالات در حوزه منابع انسانی است. با ما همراه باشید تا تکنیک‌هایی را برای جذب نیروی کار به شما پیشنهاد دهیم.

فهرست مطالب

چگونه نیروی عالی استخدام کنیمفایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید.

.[dt_default_button link=”https://www.mahaksoft.com/wp-content/uploads/2020/02/How-to-hire-a-great-force.mp3″ button_alignment=”default” animation=”fadeIn” size=”medium” default_btn_bg_color=”” bg_hover_color=”” text_color=”” text_hover_color=”” icon_align=”center”] دانلود فایل صوتی مقاله [/dt_default_button]

چگونه نیروی عالی استخدام کنیم | معرفی 8 راهکار عملی

جالب است بدانید بیش از 33 درصد از مدیران تنها پس از گذشت 90 ثانیه‌ی اول دیدار با فرد متقاضی استخدام، تصمیم خود را برای قبول یا رد فرد می‌گیرند. تحقیق‌های بسیاری انجام شده است که نشان می‌دهد تاثیر اولیه مصاحبه به شدت مهم است و اگر فرد مصاحبه کننده از آن آگاهی نداشته باشد امکان دارد در چالش 90 ثانیه اول گیر بیفتد و به تصمیم درستی برای استخدام یا رد متقاضی نرسد. از همین رو نیاز است فردی که وظیفه استخدام افراد را بر عهده دارد تمام سعی و تلاش خود را بکند تا روش‌های صحیح و لازم این مسئله را بیاموزد و در صورت نیاز آن‌ها را به کار ببندد.

1.     ظرفیت‌ها را بسنجید نه موفقیت‌های گذشته

معمولا اولین قدم در مورد استخدام یک فرد، دریافت رزومه است. شاید دریافت رزومه، گذشته کاری فرد مورد نظر را به طور کامل مشخص و واضح نشان دهد و این امکان را به شما بدهد که بتوانید از گذشته کاری فرد دید بهتری داشته باشید اما لازم است بدانید رزومه مربوط به گذشته افراد است و تضمین کننده آینده کاری فرد نخواهد بود. از همین رو باید علاوه بر رزومه به ظرفیت و استعداد افراد توجه ویژه‌ای داشت.

2.     به صورت عملی از متقاضی آزمون بگیرید

این که متقاضی روزمه پربار و حرفه‌ای داشته باشد دلیل بر انجام درست کار‌ها در آینده نخواهد بود، پس لازم است از فرد متقاضی آزمونی عملی بگیرید. بسته به نوع شغل مورد نظر شما، آزمون عملی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای استخدام یک مربی ورزشی در باشگاه می‌توانید آزمون‌های ورزشی را از وی بگیرید یا برای استخدام یک محتوا نویس علاوه بر دریافت رزومه قبلی، نیاز است که چند نمونه محتوا را در حضور شما انجام دهد تا بتوانید از کیفیت و نحوه کارکرد وی اطلاع کاملی را دریافت کنید.

3.     چندین بار مصاحبه انجام دهید

اگر از بین چندین نفر متقاضی به چند نفر نهایی رسیدید، برای داشتن انتخاب بهتر می‌توانید از آن‌ها مصاحبه چندین باره بگیرد. شما باید بهترین فرد را برای سازمان خود انتخاب کنید پس نیازی نیست از مصاحبه چندین باره خود ناراحت باشید. این عمل با آینده شغلی شرکت شما رابطه مستقیمی دارد. هرچه فرد متقاضی مناسب‌تر باشد، امکان موفقیت شما در شرکت بیشتر خواهد شد. توجه داشته باشید که در طول فرآیند استخدام نیاز است که علاوه بر آشنایی فرد با وظایف خود در سازمان، با فرهنگ سازمانی و رفتاری درون سازمانی آشنایی کامل داشته باشد.

کارمندی در گذشته

4.     طرح سوال‌های مناسب

یکی از مسائلی که در پاسخ به این سوال که چگونه نیروی عالی استخدام کنیم باید به آن توجه کرد طرح سوالات مناسب در مصاحبه است. معمولا زمان مصاحبه بسیار محدود است. به همین دلیل نیاز است که تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین انتخاب را داشته باشید.

لازم به ذکر است که باید قبل از سوال کردن از متقاضی از هدف آن سوال آگاهی کامل داشته باشید. سوالات بی هدف، برای شما هیچگونه فایده‌ای نخواهند داشت. شما به عنوان کسی که از متقاضی مصاحبه می‌کنید باید در سوالات خود از وضعیت شغلی او، مهارت‌های ویژه فرد، میزان خلاقیت، توانایی فرد در حل مسئله و ظرفیت‌های وی اطمینان حاصل کنید.

متقاضی را به چالش بکشید

5.     متقاضی را به چالش بکشید

اگر برای خلاقیت کارمندان استخدامی خود اهمیت ویژه‌ای قائل هستید، می‌توانید در جلسه مصاحبه از فرد متقاضی استخدام بخواهید کار‌های خلاقانه با وسایل موجود انجام دهد. شما حتی می‌توانید از فرد بخواهید در مورد موضوعی خاص نقاشی بکشد!

به عنوان نمونه برای استخدام یک محتوا نویس‌ می‌توانید از او بخواهید یک داستان کوتاه چند خطی در رابطه با یک موضوع که از جانب شما انتخاب می‌شود، بنویسد. برای استخدام یک برنامه نویس ‌می‌توانید یک مسئله کوچک طراحی کنید و از وی بخواهید آن مسئله را در حضور شما حل کند. برای سنجش قدرت طراحی یک طراح وب می‌توانید از وی بخواهید برای سایت شما یک طرح خلاقانه بزند.

6.     تفاوت بین تکبر و مهارت را درک کنید

برخی از افراد در فرآیند استخدام تکبر را با مهارت اشتباه‌ می‌گیرند. فردی که در کار خود مهارت دارد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است، اما این اعتماد به نفس با تکبر تفاوت دارد. هرچه تکبر فرد بیشتر باشد، شانس استخدامی او باید کمتر شود. کسی که با صدای بسیار بلند صحبت می‌کند و اجازه صحبت به دیگری را ‌نمی‌دهد اعتماد به نفس ندارد! بلکه از تکبر و خودبزرگ بینی رنج می‌برد.

7.     از کارمندان خود بخواهید نیرو به شما معرفی کنند

یکی از روش‌های جالب برای استخدام افراد مناسب یک شغل، استفاده از کارمندان حال حاضر شما برای معرفی و یافتن افراد جدید است. در حالت کلی افراد با کسانی دوست و رابطه برقرار می‌کنند که از لحاظ رفتاری و اخلاقی به یکدیگر شبیه هستند. خیلی کم پیش می‌آید یک فرد شوخ طبع با یک فرد عصبی دوست شود و با هم رابطه نزدیک برقرار کنند. پس می‌توانید از کارمندانی که نیاز سازمان شما را برطرف می‌کنند و مناسب سازمان شما هستند بخواهید افرادی را برای استخدام به شما معرفی کنند.

8.     به شبکه‌های اجتماعی رجوع کنید

بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از 93 درصد شرکت‌های که بهترین افراد را استخدام کرده‌اند از شبکه‌های اجتماعی به طور ویژه‌ای استفاده کرده‌‌‌اند. با وجود شبکه‌های اجتماعی یافتن افراد متخصص و کاربلد کار بسیار ساده و آسانی شده است. کافی است آگهی استخدامی خود را در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارید.

جمع بندی‌

استخدام افراد خلاق برای سازمان یا کسب و کار شما بسیار سودآور خواهد بود درصورتی که این خلاقیت و ابراز تحت کنترل شما باشند. ما در این مقاله سعی کردیم راهکارهای مناسبی در پاسخ به سوال چگونه نیروی عالی استخدام کنیم به شما پیشنهاد دهیم. شما با توجه به نوع شغل فرد و نوع تخصص او ‌می‌توانید یک یا چند مورد از موارد بالا را در فرآیند استخدامی خود لحاظ کنید.

traino

redmag

chetor

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد باقریان
محمد باقریان
باقریان هستم از سال 1386 در حوزه تجارت الکترونیک و طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت خودم را با مدیریت چند وب سایت آموزشی شروع کردم، اکنون به صورت تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم ، اوقات فراغتم را بیشتر با ورزش و مطالعه سپری می‌کنم.
معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه معافیت سالانه مالیاتی از موضوعات مهم در نظام اقتصادی هر کشور است و قانون آن نیز متفاوت خواهد بود. این اقدام برای تشویق برخی کارآفرینان و کسب و کارها صورت می گیرد. گروه نرم افزار حسابداری محک در این دانشنامه

اطلاعات بیشتر
6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه رقابت در دنیای امروز کسب‌وکارها شدیدتر از همیشه است و سوپرمارکت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در هر کوچه و خیابان، شاهد حضور سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ هستیم که برای جلب توجه مشتریان می‌جنگند. اما راز موفقیت در این

اطلاعات بیشتر
تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه در دنیای رقابتی امروز، هر کسب و کاری برای جذب و حفظ مشتریان خود، به یک استراتژی محتوایی مناسب نیاز دارد. این استراتژی نه تنها باعث ایجاد محتواهای ارزشمند برای مخاطبان می‌شود، بلکه بازاریابی محتوا را نیز به یک فرایند

اطلاعات بیشتر

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

جستجو

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری