سیستم پخش مویرگی چیست؟

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

به قول یک دانشمند: «کالای تولیدی که به فروخته نشود و در انبار خاک بخورد، با آشغال تفاوتی نمی کند»! بله! با آشغال هیچ فرقی نمی کند و فقط یک تولید کننده که برای زمان های متعدد با بحران نبود فروشنده مواجه شده چنین حرفی را باور دارد و در همین راستا یکی از مهم ترین دغدغه های تولید کنندگان، این است که چگونه کالاهای خود را به فروش برسانند.

فهرست مطالب

معمولاً تولید کنندگان از دو روش برای عرضه ی کالای خود استفاده می کنند:

۱. عمده فروشی که عموماً توسّط شرکت های توزیع و پخش کالا صورت می گیرد.

۲. خرد فروشی یا جزء فروشی که از آن به «پخش مویرگی» یاد می شود.

در این مقاله قصد داریم تا با ماهیّت «سیستم پخش مویرگی» و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شویم.

فایل صوتی مقاله را در زیر می توانید گوش دهید.

حسابداری شرکت پخش

حسابداری شرکت پخش

همان طور که مویرگ های بدن وظیفه دارند خون پمپاژ شده توسّط قلب را به کوچکترین اندام های بدن برسانند، یک تولید کننده می تواند کالای تولیدی خود را خودش به تنهایی و بدون کمک گرفتن از شرکت های عرضه کالا به تمام مراکز فروش تحویل دهد و با برقراری ارتباط با فروشگاه های مختلف بزرگ و کوچک، نسبت به فروش کالای خود اقدام کند.

این کار عمدتا برای کالاهایی که هم مورد نیاز مردم بوده و هم در فضای رقابتی شدید با سایر شرکت ها است کاربرد دارد. خصوصا برای شرکت های تازه کاری که هنوز توانایی تبلیغ در مراکزی مانند صدا و سیما و یا بنرهای خیابانی را ندارند و با این حال به دنبال فروش کالای خود و کسب اعتماد مشتریان هستند.

مثلا شامپو یکی از نیاز های قطعی همه ی ما است و برندهای مختلف داخلی و خارجی برای فروش یک شامپوی ایده آل با یکدیگر به رقابت می پردازند. بسیار مهم است که یک شرکت تازه تاسیس شامپو چنین توانایی را داشته باشد که با برقراری بهترین ارتباطات با مراکز فروش بهترین خلاقیت ها را رقم بزند و کالای خود را به فروش برساند.

در صورتی که پخش محصولات خود را به صورت مویرگی انجام می‌دهید و تمایل دارید با تبلت امور سفارش گیری و نظارتی خودتان را انجام دهید، افزونه سفارش گیر همراه محک مخصوص شماست. امروزه رقابت در ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر برای اکثر کسب و کارها بسیار با اهمیت شده است. در این میان افرادی موفق خواهند بود که از ابزارهای مناسب برای این مهم استفاده می‌نمایند. نرم افزار سفارش گیر همراه محک این امکان را به شما می‌دهد تا از طریق تبلت‌های اندرویدی و توسط بازاریاب‌های خود، سفارش مشتریان را ثبت نموده و گزارشات متنوع و خدمات ویژه‌ای دریافت نمایید.

[aparat id=”7Hh52″]

مزایای استفاده از سیستم پخش مویرگی

مزایای استفاده از سیستم پخش مویرگی

۱. همان طور که در بخش بالا گفته شد سیستم پخش مویرگی این امکان را به شرکت های نوپا می دهد که برای جذب مشتری کالاهای خود را با قیمت کم و با کیفیت بالا به فروش برسانند.

۲. سیستم پخش مویرگی یک بستر بسیار مناسب برای تحقق شهرت توده ای یا شهرت مردمی است؛ شهرت مردمی شهرتی است که به واسطه ی تبلیغات تلویزیونی و یا خیابانی صورت نمی گیرد؛ بلکه به واسطه ارتباط و جلب اعتماد فروشنده و مشتری و با راستی آزمایی های صورت گرفته توسط مشتری و فروشنده محقق می شود؛ بسیار مهم است که اگر تولید کننده بتواند خود را به زیبایی به فروشنده و یا خریدار عرضه کند بدون هیچ تبلیغ تلویزیونی به یک تولید کننده ی مشهور تبدیل خواهد شد.

۳. سیستم پخش مویرگی فضایی رقابتی را برای تولید کنندگان یک محصول فراهم می آورد و همین فضای رقابتی باعث می شود تولید کنندگان، محصولی مرغوب تر و با قیمتی متناسب و منطقی ارائه دهند و همین امر باعث می شود مشتریان انتخاب های متنوع و جذابی برای خرید داشته باشند.

۴. تولید کننده ای که می تواند زیباترین ارتباطات را با فروشگاه ها رقم بزند، هیچ گاه بازار فروش خودش را از دست نداده و همواره ارتباطات زیبایی را با مراکز فروش و حتّی مشتریان رقم خواهد زد.

5.امروزه یکی از مشکلات مهم ما در عرصه ی اقتصاد، رها شدن نقدینگی و هدایت نشدن آن به سمت تولید است. یکی از فایده های پخش مویرگی، این است که زمینه ی هدایت نقدینگی به سمت تولید فراهم خواهد شد. یک تولید کننده ی مبتکر، اگر بتواند به واسطه ی سیستم پخش مویرگی برای خود خریداران ثابت ایجاد کند، به راحتی نقدینگی را به سمت تولید و (نه واردات بی رویّه و قاچاق و امثال این ها) هدایت خواهد کرد.

6. یک تولید کننده ی فعال در زمینه ی سیستم پخش مویرگی این توانایی را دارد که تولید خود را توسعه داده و آن را به شهرها و حتی کشورهای مختلف عرضه کند. برای این کار سرفصل ها و قواعدی وجود دارد که در مقاله ای دیگر به صورت جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

۷. بازخورد فروشندگان و مشتریان نسبت به یک کالا همیشه مهم و سرنوشت ساز است؛ به خصوص برای کالاهای رقابتی! همچنین تلاش برای جلب رضایت مشتری و فروشنده مستلزم دریافت بازخورد ها و نظرات آن ها است. سیستم پخش مویرگی این امکان را به تولید کننده می دهد که به زیبایی بتوانند نظر واقعی مخاطبین خود را بفهمند و نسبت به ارتقا محصول تولیدی خود تلاش کنند.

۸. سیستم پخش مویرگی همان طور که درآمد زایی بیشتری ایجاد می کند، می تواند اشتغال زایی بیشتری هم رقم بزند؛ مثلا برای مدیریت هزینه ها به یک نرم افزار حسابداری شرکت پخش قوی نیازمندیم یا برای مدیریت بخش های مختلف توزیع، باید عناصر مختلفی به استخدام شرکت ما در بیایند و این یعنی ایجاد زمینه معاش و ازدواج برای جوانان توانمند ایران زمین!

9.پخش مویرگی نه تنها برای تولید کننده مفید است، بلکه برای مراکز فروش کالاها نیز می تواند مفید باشد؛ بدین شکل که هر گاه فروشنده ای بتواند تنوع کالا برای مشتری خود فراهم کند و کالاهایی با کیفیت مناسب و قیمتی منطقی عرضه کند، علی القاعده مشتریان، بیشتر جذب شده و بیشتر اعتماد خواهند کرد؛ مضافاً بر این که ارائه ی خوب محصولات توسّط فروشنده، به او این امکان را می دهد که از تخفیفات و یا امتیازاتی که تولید کننده برای فروشنده در نظر گرفته، حداکثر استفاده را داشته باشد.

10.از آن جایی که در سیستم پخش مویرگی مدیریت توزیع با خود شرکت تولید کننده است، چنین امکانی وجود دارد که تولید کننده اختیارات بیشتری را به فروشندگان بدهند و آن ها با آسودگی خاطر نسبت به فروش اجناس خود اقدام کنند.

چالش های پخش مویرگی

چالش های پخش مویرگی

تمام سرفصل هایی که تحت عنوان «مزایا» برای سیستم پخش مویرگی بیان شد، زمانی تحقق پیدا خواهد کرد که از اصول و مهارت های مرتبط با مسئله پیروی کرده باشیم و همچنین بتوانیم چالش های پیش روی خود را بشناسیم و آن ها را به زیبایی حل کنیم. باید دانست که اگر موارد بالا رخ نداد، سیستم پخش مویرگی می تواند از یک فرصت ایده آل به یک تهدید خطرناک تبدیل شود و خسارات جبران ناپذیری برای تولید کننده به همراه داشته باشد.


در مسیر توزیع مویرگی، چالش های متعدّدی وجود دارد که یک فعّال هنرمند باید بتواند به زیبایی آن را مدیریت کند. از میان این چالش ها دو مورد برای بررسی انتخاب می شوند: یکی مدیریت پخش و دیگری هزینه زیادی که این قضیه در پی دارد.

1- مدیریت پخش؛ وقتی شما روش پخش مویرگی را برای عرضه ی تولیدات خود انتخاب می کنید، یعنی می پذیرید با تعداد زیادی از فروشندگان و توزیع کنندگان خرد ارتباط داشته باشید و این مسئله خودش نگرانی هایی را به همراه دارد؛ از جمله توزیع مناسب کالا و دریافت وجه، عدم تأخیر در ارسال کالا، توانایی ارتباط گیری با مراکز فروش، دریافت انتقادات و پیشنهادات و سایر مواردی که در این جا پر کاربرد بوده و مهم به نظر می رسد. در تمام این موارد شرکت تولید کننده به یک مدیر مدبّر در این زمینه و یک تشکیلات مدیریتی قوی نیازمند است و باید به بهترین شکل امکانات را برای تحقق این مسئله فراهم کند.

2- هزینه؛ درباره ی هزینه ها باید گفت وقتی یک شرکت قرار است خودش جنس مورد نظر را به فروشنده برساند، علی القاعده هزینه های حمل و نقل، کارگر، اجاره ی ماشین حمل و نقل کالا، مالیات و … را پرداخت کند و علی القاعده همه ی این ها هزینه های مختلفی را می طلبد و جدای از اصل هزینه کردن، مدیریت هزینه هم مسئله ای قابل توجّه است و تولید کنندگانی که علاقه مندند از سیستم پخش مویرگی استفاده کنند، لازم است که حتماً حسابداران حرفه ای و همچنین نرم افزار های قوی حسابداری شرکت پخش را انتخاب کنند تا کنترل هزینه ها به بهترین شکل انجام شود.

سخن آخر

نرم افزار حسابداری محک با همراهی کارشناسان خبره و همچنین جذب نظرات و پیشنهادات فعالان آن راهکارهای متفاوتی را طراحی و پیاده سازی کرده که گزینه مناسبی برای دیگر فعالان می باشد. برای استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان ما فرم زیر را تکمیل کنید.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  نرم افزار حسابداری در خراسان شمالی - خرید و قیمت انواع نرم افزار حسابداری در اسفراین و بجنورد

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد حسین دهقانی

محمد حسین دهقانی

آمده ام تا زندگی کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید