نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی

زمان مطالعه این مقاله: 2 دقیقه

در قوانین تجارت ایران تمام مؤسسات وشرکت های تجاری باید صورت معاملات و امور مالی را به صورت تفکیک شده در دفاتر روزنامه وکل منتقل کنند. آن ها باید با استفاده از نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی در  پایان فصل گزارشات مربوط به مالیات برارزش افزوده رابه دارایی تحویل دهند. به همین خاطر باید برای ثبت وقایع مالیاتی بایستی از نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی استفاده کنند. با ذکر این مقدمه در نوشته پیش رو در مورد نرم افزارهایی حسابداری مورد تایید دارایی توضیحاتی خواهیم داد. 

فهرست مطالب

به چه علت از نرم افزار مورد تایید اداره دارایی استفاده می  شود؟ 

در پاسخ به این سوای باید بگوییم بر اساس ماده 17 ایین نامه تحریر دفاتر ثبت اطلاعات در نرم افزار حسابداری صنفی و نرم افزار حسابداری شرکتی باید مورد تایید قرار بگیرد. بر اساس این قانون مؤدیانی که از سیستم الکترونیکی نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی استفاده می‌کنند باید خلاصه ای از عملیات ثبت شده در نرم افزارهایی حسابداری مورد تایید دارایی خود را حداقل هر ماه یک بار در دفتر روزنامه ثبت کنند.

و طبق زمان معین شده درماده 14 ایین نامه  مالیاتی به دفتر کل انتقال دهند. علاوه بر این نحوه عملکرد نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات به صورت دقیق و شفاف با دقت و سرعت در اختیار ماموران دارایی قرار می‌گیرد. 

مشخصات نرم افزار حسابداری مورد تایید دارایی

نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی است باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد :

  • دربرابر مشکلاتی مانند قطعی برق نرم افزار مورد تایید حسابداری باید دارای یک بانک اطلاعاتی مورد اعتماد باشد تا اطلاعات مالی موجود در نرم افزار دچار مشکل نگردد.
  • قابلیت محاسبه خودکار مالیات و ثبت نمودن اطلاعات را در سامانه مالیات ارزش افزوده بعد از ثبت نام در سایت داشته باشد 
  • امکان خروجی اطلاعات بر اساس استاندارد اداره دارایی مانند اظهارنامه مالیات به ارزش افزوده و دیگر موارد. 
نرم افزارهای حسابداری مورد تایید حسابداری

‌نکته ای در مورد این نرم افزارهای حسابداری

اما بعد از مشخص شدن نرم افزار مورد تایید اداره دارایی باید نرم افزارهایی حسابداری مورد تایید دارایی به ثبت برسد. این فرایند طی مراحل زیر قابل انجام است: 

در اولین مرحله در مسیر معرفی سیستم حسابداری به اداره دارایی بایستی نامه ای تنظیم کنید.  که دراین نامه اطلاعاتی همچون: نام نرم افزار, شرکت سازنده نرم افزار حسابداری مورد تایید دارایی است که در آن اطلاعات مالی به ثبت می‌رسد. 

در مرحله دوم و بعد از ارائه نامه معرفی نرم افزار به دارایی ثبت در واحد  مالیاتی, شماره‌ای را از دبیر خانه اداره دارایی دریافت کرده و یک نسخه از این محصول جدید را در شرکت خود داشته باشید. شما باید  نسخه دیگر را به سازمان مالیاتی تحویل دهید.  ابته باید به این نکته اشاره کرد که به جای نامه نگاری به راحتی می‌توانید با دانلود نرم افزاربه دارایی از طریق اینترنت و سایت اداره مالیاتی اطلاعات را تکمیل کنید. این کار مزایای بسیاری برای شما به همراه خواهد داشت.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  آموزش نحوه کار با خروجی معاملات فصلی در نرم افزار حسابداری محک

مشخصات نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی

در اجرای ماده 17 ایین نامه تحریر دفاتر فرم اعلام مشخصات نرم افزارهای مالی مورد استفاده, به منظور نگهداری حساب ها در نرم افزارهای مورد تایید اداره مالیات و سهولت ثبت درسامانه امور مالیاتی باید مشخصات زیررا درفرم معرفی نرم افزاربه دارایی تکمیل شود. 

  • مشخصات استفاده کننده : نام ونشانی قانونی _شغل و کد اقتصادی _حوزه مالیاتی 
  • مشخصات سیستم و تهیه کنندگان: نام سیستم _محیط اجرایی (مشخص کردن سخت افزار) _زبان برنامه نویسی _ تاریخ اجرایی سیستم _نام شخص (حقوقی یا حقیقی, تهیه کننده سیستم و نشانی)

سخن آخر

نکته اخر این که در صورتی که قصد تهیه نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی را دارید حتما باید قبلا تحقیق کاملی انجام دهید. و این را در نظر داشته باشید که هیچ نرم افزاری مورد تایید آرایی نیست.

شما حتما باید دفاتر مالی(روزنامه و دیگر دفاتر) را در نظر داشته باشید. همان طور که می‌دانید استفاده از نرم افزار های مختلف در دنیای امروزی اهمیت بسیاری دارد. ما هم در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی صحبت کنیم. هر نرم افزاری در بحث حسابداری نقش خاص خودش را دارد. برخی از نرم افزار ها می توانند پیشرفته تر از هر نوع نرم افزار مشابهی عمل کنند. امروزه نیز با پیشرفت علم و فناوری افراد سعی دارند قابلیت های نرم افزارهای مرتبط با شغل های امروزی را افزایش دهند.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

miss sakhayi

miss sakhayi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید