حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 | حقوق کارمند ها در قانون کار

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه

در این مقاله از محک سافت ما حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 را بررسی می کنیم. با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه در پایان هر سال دولت وضعیت حقوق و دستمزد کارگران، کارمندان چه رسمی و چه غیر رسمی را تحت هر عنوان مشخص کرده و کارفرمایان را موظف به رعایت آن می کند. در مقاله پیش رو در مورد حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 توضیحاتی خواهیم داد. با استفاده از انواع نرم افزار حسابداری می توان حقوق را به راحتی تنظیم نمود و یا برنامه های مالی بسیاری داشت.

فهرست مطالب

حقوق در سال 1401

بنابر تصمیم دولت حقوق و دستمزد به چهار دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 • دستمزد و حقوق کارمند ها در قرارداد کار
 • حقوق و دستمزد تمام وقت
 • دستمزد و حقوق کار کارمزدی
 • حقوق و دستمزد کار ساعتی
 • دستمزد و حقوق کار پاره وقت

با این توضیحات می خواهیم بدانیم حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 چقدر است؟

حقوق کارمند ها در قانون کار

زمانی که در قبال انجام کاری به صورت ماهیانه جمعی از وجود نقد یا غیر نقد به کارمندی پرداخت می شود، شرایط دریافت حقوق و دستمزد اتفاق افتاده است. میزان افزایش حقوق و دستمزد به صورت معمول با توجه به درصد تورم متغیر می باشد. این تورم به صورت سالیانه از سوی بانک مرکزی اعلام می گردد.

حقوق کارمندها در قانون کار در سال 1401
حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401

حقوق و دستمزد کار تمام وقت

طبق قانون کار مدت زمان کار تمام وقت در طول یک هفته 44 ساعت بجز جمعه و ایام تعطیل  می باشد که بایستی مطابق این مدت دستمزد تعیین شده از سوی وزارت کار و رفاه و امور اجتماعی پرداخت گردد. حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 نیز در این راستا بیان می شود.

دستمزد کار کارمزدی

کارمزد به میزان مزدی گفته می شود که بابت انجام کار از نظر کمی قابل اندازه گیری باشد. در این صورت کارمزد در ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می گردد.

دستمزد کار ساعتی

حقوق و دستمزد ساعتی به مبلغی گفته می شود که به ازای ساعت هایی که وقت کارگر در اختیار کارفرماست دستمزد کارگر محاسبه و پرداخت می گردد.

دستمزد کار پاره وقت

هدف ما در این مقاله بررسی حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 است. در قرارداد دستمزد و حقوق پاره وقت میزان حقوق، مزایا و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی با توجه به ساعت کار کارگر محاسبه و پرداخت می گردد.

میزان حقوق در سال 1401

حقوق در سال 1401

بر اساس مصوبه تصمیم شورای عالی کار، حقوق کارگران و کارمندان در سال 1401 دارای افزایش 57 درصدی می باشد. بنابراین حداقل میزان حقوق برابر با  4میلیون 179 هزار و 750 تومان می باشد. بر مبنای این مصوبه دستمزد روزانه 139 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در حالت کلی حقوق و مزایای کارگران و کارمندان در سال 1401 به شرح زیر است.

 • حقوق دستمزد روزانه ۱۳۹۳۲۵۰ ریال می باشد.
 • حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 ماهیانه ۴۱۷۹۷۵۵۰ ریال تعیین گردیده است.
 • مزایا و پرداختی های حقوق بگیران
 • دیگر مزایا و پرداختی ها به حقوق بگیران در سال 1401 نیز به شرح زیر می باشد:.حق مسکن ماهیانه 650۰۰۰0ریال تعیین گردیده .
 • حق بن نقدی(کمک هزینه اقلام مصرفی) ۸۵۰۰۰۰۰ ریال تعییین گردیده.
 • جمع دریافتی افراد متاهل ۶۴۳۳۱۱۷۵ ریال می باشد.
 • حق اولاد برای هر فرزند ۴۱۷۹۵۰ ریال می باشد.
 • حق سنوات( ماهیانه) 210۰۰۰0 ریال
 • مجموع دریافتی یک حقوق بگیر بدون فرزند و بدون سابقه کار ۵۶۷۹۷۵۰۰ ریال می باشد. جمع دریافتی با یک فرزند ۶۳۰۷۷۲۵۰ ریال می باشد.
 • مجموع دریافتی با دو فرزند ۶۲۲۵۷۰۰۰ ریال می باشد.

در مورد سبد معیشت کارگران در سال 1401 برای خانوارهای حقوق بگیر سه نفره ۸۹۷۹۰۰۰۰ ریال تعیین گردیده است. لازم به ذکر است حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایرصندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی در سال 1401 معادل ۵۰ میلیون ریال تعیین گردیده است.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت محک سافت ما به این سوال پاسخ دادیم که حداقل حقوق و مزایای قانون کار در سال 1401 چقدر خواهد بود؟ این حقوق به مولفه های بسیار زیادی بستگی دارد. ما تمامی شاخص ها و گزینه های مربوط به آن را نیز بیان نمودیم. تمامی جزئیات مربوط به مولفه های مالی را بیان کردیم. در عین حال اگر می خواهید اطلاعات خود را در ارتباط با انواع نرم افزار حسابداری و غیره بیشتر کنید با ما در محک سافت همراه شوید.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

تیم تولید محتوا محک
تیم تولید محتوا محک
نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات

نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، یکی از الزامات مهم برای کلیه مشمولین این قانون، دریافت شناسه کالا و خدمات است. شناسه کالا و خدمات یک کد 13 رقمی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به

اطلاعات بیشتر
معرفی کتاب پدر پول‌دار، پدر فقیر

معرفی کتاب پدر پول‌دار، پدر فقیر

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه روابط مالی و خلق ثروت یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی محسوب می‌شود؛ اما بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، در نتیجه در مسیر درآمدزایی، سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی زندگی خود با بن‌بست مواجه می‌شوند. متخصصان این حوزه معتقدند با

اطلاعات بیشتر
بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) چیست؟ + تکنیک های کاربردی

بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM) چیست؟ + تکنیک های کاربردی

زمان مطالعه این مقاله: 9 دقیقه امروزه با رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی، تحولات قابل توجهی در روش‌ها و رویکردهای بازاریابی به وجود آمده است. بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، به عنوان یک رویکرد نوین در حوزه بازاریابی، نقش بسیار مهمی در توسعه کسب و کارها، افزایش فروش

اطلاعات بیشتر

2 پاسخ

 1. کارگری که اسفند 1400 بازنشسته شده ، حقوقش از بازنشسته های سالهای قبل و شاغلین امسال بمراتب پایین تره . آیا این عدالته یا عین ظلمه؟!(مثله سوراخ قیف ، حقوق ما ته سوراخه و دو لبه قیف بازنشسته های چند سال قبل و کارگرانی هستند که هنوز بازنشسته نشده اند) . و این با عدالت منافات دارد.بنظر میرسد باید در این راستا تدابیری اندیشیده شود تا حقوق بازنشستگان 1400 کمتر از بازنشستگان سالهای قبل نگردد.

  1. با سلام ممنون از اشتراک نظر شما
   انشالا در این خصوص راه حل هایی ارائه بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری