جستجو
Close this search box.

روز پژوهش و فناوری و افزایش نوآوری در کسب‌وکارها  

نوشته شده توسط رکسانا سامنی
زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

در دنیای امروز، اهمیت روز پژوهش و فناوری روزبه‌روز بیشتر درک می‌شود چرا که این رویداد فرصتی برای ارائه و تبادل ایده‌ها، نتایج و کشف‌های نوین در تمامی حوزه‌های علمی از علوم پایه گرفته تا علوم‌انسانی، از فناوری و مهندسی تا علوم پزشکی فراهم کرده است و به ما امکان می‌دهد تا عمق و گستردگی دانش را بهبود ببخشیم و به جدیدترین تحقیقات و پیشرفت‌های علمی دست بیابیم. در حقیقت روز پژوهش، روزی است که رویاها به حقیقت می‌پیوندند و علم به‌سوی آینده می‌شتابد.

فهرست مطالب

به‌منظور بزرگداشت روز پژوهش و فناوری بر آن شدیم در این نوشته از گروه نرم‌افزار حسابداری محک، به مفهوم و اهمیت روز پژوهش بپردازیم. همچنین، در ادامه مطلب نتایج و اثرات روز پژوهش بر جوامع علمی و صنعتی، توسعه و پیشرفت علم و فناوری و دستاوردهای اخیر پژوهشگران را بررسی خواهیم کرد. بدون شک با شناخت بهتر این رویداد، می‌توانیم بهبودهای قابل‌توجهی در زمینه‌های علمی و فناوری ایجاد کنیم و خلاقیت و نوآوری را در جامعه ترویج دهیم.

دلیل نامگذاری روز پژوهش

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، روز 25 آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور با هدف ارج نهادن به نقش و اهمیت پژوهشگران و تشویق به فعالیت‌های پژوهشی به عنوان روز پژوهش نامگذاری شد. از طرفی، از سال 1384 هفته چهارم آذر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور تأکید بر اهمیت و جایگاه بلندمرتبه پژوهشگران برتر و شناسایی موانع و مشکلاتی که در راه پیشرفت آن‌ها وجود دارد هفته پژوهش نامیده شد. در این ایام تمامی مراکز پژوهشی و مراکز دانشگاهی در قالب برنامه‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی این روز را گرامی می‌دارند. همچنین از آنجایی که سیاست‌های آموزشی بر این پایه است که دانش‌آموزان از پایه‌های اول تحصیلی با پژوهش و هفته پژوهش آشنایی داشته باشند، زنگ پژوهش در بسیاری از مدارس تهران و شهرستان‌ها نیز به صدا درمی‌آید

روز پژوهش چیست؟

پژوهش چیست؟

به طور کلی پژوهش در معنای عام آن به معنی جستجو و یا بررسی مستمر است. به عبارتی دیگر، پژوهش به معنای تجربه­ و درستی‌آزمایی به منظور اکتشاف حقیقت ­های بدیع و تفسیر صحیح این حقیقت ­ها است. همچنین پژوهش را می‌توان فراگرد دستیابی به راه ­حل­ های قابل اتکا از طریق جمع ­آوری، تفسیر و تحلیل داده­ ها به شیوه های سیستماتیک و برنامه ­ریزی شده نیز دانست.

دانلود فایل صوتی مقاله

بستن سال مالی در نرم افزار محک
بستن سال مالی در نرم افزار محک

اصطلاح روز پژوهش و فناوری

در واقع روز پژوهش و فناوری رویدادی سالانه است که با برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها، نمایشگاه‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط با علم و فناوری به نمایش گذاشته می‌شود. در این روز علاوه بر افزایش آگاهی عمومی افراد دربارهٔ اهمیت پژوهش و فناوری در تحقق نوآوری‌ها، پیشرفت علمی، فنی و توسعه اقتصادی؛ دستاوردها و پیشرفت‌های علمی و فناوری در بخش‌ها و زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد و از پژوهشگران، دانشمندان، مخترعان و تمامی افرادی که با تلاش و پشتکار خود به نتایج قابل‌توجهی در عرصه‌های مختلف پژوهشی دست یافته‌اند تقدیر می‌شود.

بدین ترتیب روز پژوهش و فناوری فرصتی مناسب برای تقدیر از انجام پژوهش‌های برتر، تجلیل از افراد خلاق و نوآور، و تشویق جوانان به کارهای پژوهشی تلقی می‌شود و باعث ایجاد انگیزه و افتخار در جامعه پژوهشی و علمی می‌شود. به‌علاوه، این رویداد مهم زمینه‌ای را برای تعامل و همکاری بین اعضای جامعه علمی، صنعت و دولت فراهم می‌کند و به تقویت بنیان‌های پژوهشی و توسعه علمی در کشور کمک می‌کند.

اثرات پژوهش و فناوری

چرا پژوهش مهم است؟

پژوهش یکی از بنیادی‌­ترین نیازها برای پیشرفت و توسعه‌­ی یک کشور است. میزان قدرت سیاسی و خودکفایی­ های اقتصادی هر کشوری به پژوهش و تحقیقات علمی آن متکی است. واضح است یکی از موارد اصلی و تاثیرگذار در روند همه جانبه­ یک کشور پژوهش است تا آن­جا که مسیر موفقیت تمام فعالیت­ های مرتبط با توسعه از قبیل صنایع، کشاورزی، دامداری و خدمات از وادی پژوهش می­‌گذرد.

عدم انجام پژوهش موجب خواهد شد که عملا هیچ دانش جدیدی تولید نشود و توسعه­ یافتگی در وضعیتی ساکن قرار گیرد. در این بین استقلال کشور از هر جنبه ­ای تهدید خواهد شد که عواقب جبران­ ناپذیری برای آن و نسل­ های آینده اش خواهد داشت.

کارکردهای پژوهش برای ما چیست؟

 • می ­توان گفت مهم ­ترین کارکرد پژوهش دانش ­افزایی و تولید دانش ­نو است. داده­ های جدید که از طریق پژوهش ­ها به دست می ­آیند منجر به اکتشافات و راه­ حل­ های جدید و در نتیجه راحت­تر شدن زندگی بشر خواهد شد.
 • یکی از مسائل مهمی که در هر جامعه می­ تواند زمینه ­ساز بروز مشکلاتی باشد تضادهای اجتماعی و مولفه­ های مربوط به ارتباطات انسانی است.
 • پژوهش با توجه به قابلیت­ هایی که دارد سعی می‌کند انسان را با خودش و محیط پیرامون او آشنا کند. آشنایی انسان با محیط زندگی خودش و شناخت گستره­ آن باعث خواهد شد که از تمام امکانات و پتانسیل­ های محیط برای دسترسی به اهداف استفاده کند.
 • اهمیت آموزش و پرورش در این زمینه بر کسی پوشیده نیست. انجام پژوهش که منجر به داده­ های بدیع و نو می­ گردد وضعیت پویایی را شکل می دهد که در هماهنگی با برنامه ­های آموزشی مکمل یکدیگر خواهند شد.

از جمله دستاوردهای اخیر پژوهش و فناوری

هر ساله در روز پژوهش و فناوری، دستاوردهای علمی و فناوری جدیدی به نمایش گذاشته می‌شوند که هر کدام در نوع خود بسیار مهم و تأثیرگذار هستند. در زیر به برخی از مهم‌ترین فناوری‌های جدید که در طی پژوهش و تحقیقات اخیر ایجاد شده‌اند، خواهیم پرداخت:

هوش مصنوعی

امروزه پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه هوش مصنوعی صورت‌گرفته است. این فناوری برای ماشین‌ها و سیستم‌ها قابلیت تشخیص و استفاده از الگوها و قواعد پنهان داده‌ها و انجام فعالیت‌های هوشمندانه را فراهم می‌کند. این تکنولوژی در زمینه‌هایی مانند تشخیص تصویر، ترجمه ماشینی، خودران‌سازی، پردازش زبان طبیعی در سیستم‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اینترنت اشیا

یکی دیگر از فناوری‌های جدید و مهم سال‌های اخیر اینترنت اشیا است که به شبکه‌ای از اشیا که به سنسورها و دستگاه‌های متصل به اینترنت مجهز هستند گفته می‌شود. این فناوری، ارتباط و انتقال داده‌ها بین اشیای مختلف را ممکن می‌سازد. از مثال‌های کاربردی اینترنت اشیا می‌توان به خانه هوشمند، شهر هوشمند، وسایل نقلیه هوشمند و دستگاه تشخیص سلامت هوشمند اشاره کرد.

نرم‌افزارهای ابری

فناوری سیستم ابری به استفاده از سرورها و مراکز داده ابری برای ارائه خدمات محاسباتی از راه دور اشاره دارد. این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به سخت‌افزار و نرم‌افزارهای پیچیده، به منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی دسترسی داشته باشند. نرم‌افزارهای ابری امکاناتی مانند ذخیره‌سازی ابری، پردازش ابری و بک‌آپ ابری را فراهم می‌کنند.

نرم افزار حسابداری ابری چیست؟

مفهوم و مزایا نرم افزار حسابداری ابری

نرم‌افزار حسابداری ابری همان‌طور که از اسمش مشخص است نرم‌افزار حسابداری است که بر روی زیرساخت ابری ارائه می‌شود. این نوع نرم‌افزارها از طریق اینترنت قابل‌دسترسی هستند و بر روی سرورها و زیرساخت‌های ابری نصب و اجرا می‌شوند. نرم‌افزار حسابداری ابری با امکانات و قابلیت‌های کاربردی خود به سازمان‌ها و کسب‌وکارها کمک می‌کند فعالیت‌های مالی و حسابداری خود را به‌سادگی و بادقت بالا مدیریت کنند. این نرم‌افزارها عملیات مختلفی از جمله ثبت و تجزیه‌وتحلیل تراکنش‌های مالی، مدیریت دوره حسابداری، صدور فاکتورها، مدیریت موجودی، پیگیری بدهی و بستانکاری، تهیه گزارش‌ها مالی و مالیاتی و موارد دیگر را پوشش می‌دهند.

از جمله مزایای نرم‌افزارهای ابری می‌توان به امکان همکاری و اشتراک‌گذاری اطلاعات، امنیت بالا و دسترسی از هر مکان و در هر زمانی اشاره کرد؛ اما اصلی‌ترین مزیت استفاده از نرم‌افزار حسابداری ابری این است که سازمان‌ها نیازی به سرمایه‌گذاری عظیم در سخت‌افزار و نرم‌افزارهای محلی ندارند. آن‌ها می‌توانند از زیرساخت ابری استفاده کنند و هزینه‌های نگهداری و به‌روزرسانی سیستم را کاهش دهند. نرم‌افزارهای حسابداری ابری متعددی در بازار وجود دارند و هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. انتخاب مناسب‌ترین نرم‌افزار حسابداری ابری برای یک سازمان به عوامل مختلفی مثل نیازهای حسابداری، اندازه سازمان و بودجه موجود بستگی دارد.

تاریخ هفته پژوهش 98

هفته پژوهش سال  97 از  24 آذر ماه  تا 30 آذر ماه تعیین شده بود و در این ایام تمامی مراکز پژوهشی و مراکز دانشگاهی در قالب برنامه­ های پژوهشی این روز را گرامی داشتند. حتی زنگ پژوهش در بسیاری از مدارس تهران و شهرستان­ ها به صدا درآمد چرا که سیاست­ های آموزشی بر این پایه است که دانش ­آموزان از پایه ­های اول تحصیلی با پژوهش و هفته پژوهش آشنایی داشته باشند.

هفته پژوهش در سال 98 نیز از 23 الی 28 آذر می باشد و عناوین هر یک از روزهای هفته پژوهش از سوی وزارت علوم تعیین خواهد شد. برخی از این عناوین از قبیل زیر هستند:

 • روز پژوهش، فناوری، دانش‌آموز و مدرسه
 • روز پژوهش، فناوری و صنعت
 • روز پژوهش، فناوری، ایده و خلاقیت
 • روز پژوهش، اقتصاد مقاومتی
 • روز پژوهش، فناوری و سرمایه ملی
 • روز پژوهش، فناوری ، مهارت و کارآفرینی
 • روز پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه

قابل توجه است که هر سال یک شعار نیز برای این روز تعیین خواهد شد مانند پژوهش تقاضا محور و تجاری‌سازی فناوری، زیر بنای تولید واشتغال و… .

سخن آخر

به طور خلاصه، روز پژوهش به‌عنوان یک رویداد مهم در جامعه علمی، به ما امکان می‌دهد تا به تفکر نوآورانه و خلاق بپردازیم و از طریق تبادل ایده‌ها و تجربیات، به پیشبرد علم و فناوری کمک کنیم و از تمامی دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان فعال این حوزه تقدیر نماییم. عموم افراد جامعه باید اهمیت روز پژوهش را درک کنیم و از فرصت‌هایی که ارائه می‌دهد بهره‌برداری کنیم. بدون شک با همکاری و هم‌فکری، می‌توانیم به موفقیت‌های بزرگ‌تری در علم و فناوری دست یابیم و جامعه علمی کشور را بهبود بیشتری ببخشیم.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

رکسانا سامنی
رکسانا سامنی
معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه معافیت سالانه مالیاتی از موضوعات مهم در نظام اقتصادی هر کشور است و قانون آن نیز متفاوت خواهد بود. این اقدام برای تشویق برخی کارآفرینان و کسب و کارها صورت می گیرد. گروه نرم افزار حسابداری محک در این دانشنامه

اطلاعات بیشتر
6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه رقابت در دنیای امروز کسب‌وکارها شدیدتر از همیشه است و سوپرمارکت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در هر کوچه و خیابان، شاهد حضور سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ هستیم که برای جلب توجه مشتریان می‌جنگند. اما راز موفقیت در این

اطلاعات بیشتر
تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه در دنیای رقابتی امروز، هر کسب و کاری برای جذب و حفظ مشتریان خود، به یک استراتژی محتوایی مناسب نیاز دارد. این استراتژی نه تنها باعث ایجاد محتواهای ارزشمند برای مخاطبان می‌شود، بلکه بازاریابی محتوا را نیز به یک فرایند

اطلاعات بیشتر

یک پاسخ

 1. سلام
  سایت عالی دارید
  مقاله ای از سایتتان با ذکر آدرس در وب سایتم گذاشتم.
  سعادتمند و سالم و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

جستجو

مشاهده رایگان دمو نرم افزار حسابداری