رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا

فهرست مطالب

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه

یکی از اعضای ناخوانده تمام کسب و کارها را می‌توان شرایط بحرانی در نظر گرفت؛ این عضو می‌تواند دائمی و یا موقت باشد. یکی از مهم‌ترین بحران‌های این روزهای پیش روی کسب و کارهای ایران  و حتی جهان را می‌توان کرونا در نظر گرفت. این بحران به صورت باور نکردنی تمام دنیا و به ویژه ایران را تحت تاثیر خود قرار داد. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزشی به نکاتی اشاره خواهیم کرد که کمک کننده شما در شرایط بحرانی به ویژه راهی برای رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا خواهد بود. با ما همراه باشید.

رکود کسب و کار در بحران کرونا

رکود کسب و کار در بحران کرونا

همان طور که گفته شد کسب و کارها دائم در حال پنجه نرم کردن با انواع مشکلات و بحران‌ها هستند. یکی از تازه‌ترین این بحران‌ها در ایران و جهان را می‌توان بحران کرونا در نظر گرفت. این بحران به حدی جدی و اساسی است که می‌‌تواند یک کسب و کار را به صورت کلی به ورطه نابودی بکشاند؛ از همین رو توجه به شرایط موجود می‌تواند نه تنها کسب و کار شما را از غرق شدن نجات دهد بلکه می‌تواند سکوی پرتابی برای شما باشد.

فایل صوتی مقاله رو می توانید در زیر گوش دهید

مخاطبان و مشتریان اولین و آخرین

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در رابطه با هر شرایط بحرانی در کسب و کار به آن توجه داشت، مشتریان‌اند. مشتریان رکن اول و آخر همه کسب و کارهایی موجود هستند؛ عدم وجود مشتری و مخاطب در هر کسب و کاری مساوی است با شکست آن کسب و کار، برای همین منظور اولین موردی که در شرایط بحرانی باید به آن توجه کرد، مشتریان‌اند. به نوعی می‌توان تنها راه رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا را توجه به مشتریان و مخاطبان آن کسب و کار دانست.

درک شرایط موجود

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در هنگام وجود بحران به آن توجه ویژه‌ای کرد، درک شرایط موجود است. درک شرایط موجود به این معناست که بتوانید به یک تحلیل درست از شرایط موجود برسید. مسئله را باید از جزء به کل و از کل به جزء بررسی کرد تا دید بهتری نسبت به شرایط داشته باشیم. این درک شرایط می‌تواند یکی از مهم‌ترین اقداماتی باشد که باعث کاهش اثرات و همچنین روشی برای رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا باشد. به عنوان مثال برای رسیدن به پاسخ یک سوال در گام اول باید به درستی سوال را متوجه شوید تا بتوانید پاسخ مناسب‌تری به سوال داده بدهید.

رکود کسب و کار

تمام راه حل‌های موجود را بررسی کنید

پس از درک شرایط موجود نوبت به اجرا می‌رسد؛ اما نباید از خاطر برد که اجرا کردن کافی نیست و نیاز است به درستی به شرایط، موانع موجود و همچنین راه حل‌های پیش رو فکر کرد. بی‌شک هر مسئله می‌تواند چندین راه حل مختلف داشته باشد. راه حل‌های یک مسئله می‌تواند بسیار متنوع و گوناگون باشد؛ انتخاب یک راه حل از میان انبوه راه حل‌ها، خود می‌تواند یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین کارها باشد. برای پیدا کردن راه‌های مختلف نیاز است که گروهی را تشکیل دهید و به تمام موارد و موانع ریز و درشت مسئله توجه داشته باشید. خود این انتخاب درست در این رابطه با کرونا می‌تواند رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا را برای شما به همراه داشته باشد.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  خودآموز تعیین اهداف شغلی

اجرا را به افراد کاردان بسپارید

نکته مهم در رابطه با هر بحرانی پس از تصمیم گیری و انتخاب راه حل، اجرا کردن آن است. شاید بتوان اجرا کردن یک مسئله را بیش از 50 درصد مسیر باقی مانده در نظر گرفت. حرف نگفته، مطلب ننوشته و کار انجام نشده همه به یک اندازه می‌تواند کسب و کار شما را به سمت دره شکست منحرف کند. لزوم به پایان رساندن یک بحران، اجرا گذاشتن درست آن خواهد بود. اگر تصمیم گرفته نشده یا راه حل انتخاب شده به درستی اجرا نشود نه تنها باعث رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا نخواهد شد، بلکه باعث ایجاد مشکلی دیگر خواهد شد.

زمان را در نظر بگیرید

هر بحرانی روزی به پایان خواهد رسید؛ رکود کسب و کار در بحران کرونا هم به همین صورت است. آن کسب و کاری می‌تواند از بحران‌ها فرصت بسازد که توانایی در اختیار گرفتن افسار زمان را در دست داشته باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اصلی برای رشد و پیشرفت کسب و کار و رهایی از رکود، مدیریت زمان است. شما به عنوان اداره کننده یک کسب و کار باید این توانایی را داشته باشید که در زمان درست، تصمیم درستی بگیرد. عدم تصمیم گیری درست می‌تواند کسب و کار شما را به ورطه نابودی بکشاند. برای در اختیار داشتن زمان می‌توانید پس از تصمیم گیری بدون هیچگونه فوت وقت، مراحل انجام کار را به انجام دهنده آن اطلاع دهید و کار را به اتمام رسانید.

هدفمند اجرا کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام مواجه شدن با یک بحران در کسب و کار به آن توجه داشته باشید، هدفمند اجرا کردن است. شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین مواردی که تاثیر مستقیمی در شرایط حال برای رهایی از رکود کسب و کار در بحران کرونا وجود دارد را بتوان هدفمند اجرا کردن ایده‌ها  و برنامه‌ها دانست. برنامه‌ای که به صورت درست اجرا نشود و هدفی برای اجرا کردن آن وجود نداشته باشد، عبث و بیهوده خواهد بود و مشکلی از شما حل نخواهد کرد؛ از همین رو نیاز است در شرایط موجود از هدفمند بودن برنامه خود اطمینان داشته باشید و سپس اقدام به اجرای آن نمایید.

و اما در پایان

در این مقاله از سری مقالات مقابله با بحران در رابطه با بیماری کرونا و راه‌های رهایی کسب و کار از آن مواردی را عنوان کردیم. گفتیم که درک شرایط موجود اولین کار و یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. عدم توجه به شرایط می‌تواند باعث از کار افتادن کلی کسب و کار شود و کسب و کار شما را به دره شکست برساند. همچنین گفتیم اجرا کردن یک ایده می‌تواند نیمی از مراحل باقی مانده کار در نظر گرفته شود.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد باقریان

محمد باقریان

باقریان هستم از سال 1386 در حوزه تجارت الکترونیک و طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت خودم را با مدیریت چند وب سایت آموزشی شروع کردم، اکنون به صورت تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم ، اوقات فراغتم را بیشتر با ورزش و مطالعه سپری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید