جستجو
Close this search box.

آموزش حسابداری صنفی | بررسی اهداف صنف‌ها + مولفه‌های آموزش

نوشته شده توسط تیم تولید محتوا محک
زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه

در این مقاله از وب سایت محک سافت ما به بررسی شرایط آموزش حسابداری صنفی می‌پردازیم. آموزش‌های حسابداری در شاخه‌های مختلفی برای متقاضیان ارائه می‌شوند. حسابدارانی که در این حوزه‌ها کار می‌کنند، باید آموزش‌های خاصی ببینند. شاخه‌های صنفی شرایط مالی خاص خود را دارند و متفاوت از دیگر شاخه‌ها می‌باشند. البته در این مسیر انواع نرم افزار حسابداری هم به کمک حسابداران می‌آید. به طور مثال می‌توان از نرم افزار حسابداری صنفی استفاده کرد.

فهرست مطالب

منظور از صنف یا اتحادیه کارگری چیست؟

صنف یا اتحادیه‌های کارگری، یک سازمان مبتنی بر عضویت هستند. این گروه‌ها معمولا از کارگرانی تشکیل شده اند که وظایف قانونی بر اساس قوانین، بازده سالانه و سوابق حسابداری دارند. یکی از اصلی ترین اهداف صنوف، تنظیم روابط بین کارگران و کارفرمایان و یا انجمن‌های کارفرمایی می‌باشد. انجمن کارفرمایان مجموعه ای از کارفرمایان، عموماً از همان بخش اقتصادی است. اهداف اصلی این صنف‌ها تنظیم کردن روابط بین کارفرمایان بخش‌های مختلف و کارگران یا اتحادیه‌های کارگری می‌باشد. اتحادیه‌های کارگری بر اساس قانون اتحادیه کارگری و روابط کار و همچنین قوانین قضایی وظایف مهمی‌دارند. این قوانین شامل مراحل حسابداری مالیات‌ها و سرمایه نیز می‌شود. به همین دلیل است که آموزش حسابداری صنفی اهمیت پیدا می‌کند.

بررسی اهداف صنف‌ها

یکی از مهم ترین نکاتی که در هر دوره آموزش حسابداری صنفی هم مورد بحث قرار می‌گیرد، بررسی اهداف صنوف می‌باشد. صنوف و اتحادیه‌های کارگری با اهداف مهمی‌تشکیل می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مذاکره با کارفرمایان درباره حقوق و شرایط
 • بحث در مورد تغییرات عمده در محل کار
 • بررسی نگرانی اعضا و صبحت در ارتباط با آن با کارفرمایان
 • بررسی شرایط انضباطی و شکایت‌ها
 • بررسی اهداف مالی و امور حسابرسی
 • ارائه مشاوره حقوقی و مالی به اعضا
 • ارائه امکانات آموزشی و مزایای مصرف کننده خاص مانند بیمه با تخفیف

این اهداف در امور آموزش حسابداری صنفی اهمیت زیادی دارند. از این رو در دوره‌ها به بحث در ارتباط با این موارد هم پرداخته می‌شود. البته اصلی ترین اهداف آموزش، بررسی موارد مربوط به حسابداری صنف‌ها و اتحادیه‌ها و همچنین امور مالیاتی می‌باشد.

بستن سال مالی در نرم افزار محک
بستن سال مالی در نرم افزار محک

مهم ترین مولفه‌های آموزشی در دوره‌های آموزش حسابداری صنفی

در دوره‌های حسابداری صنفی برای متقاضیان، مولفه‌های آموزشی خاصی در نظر گرفته می‌شود. بر اساس این مولفه‌ها متقاضیان می‌توانند برای حسابداری صنفی اقدام کنند.

آموزش حسابداری صنفی

اصلی ترین مولفه‌هایی که در این دوره‌های آموزشی برای متقاضیان ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • بررسی شرایط با روال، حسابداری و اصول پذیرفته شده حسابداری
 • ارزیابی دفاتر و سوابق حسابهای درآمد، هزینه، داراییها و بدهیها
 • آموزش لازم برای تهیه صورتهای مالی سالیانه شامل صورت سود و زیان سال مالی منتهی به پایان و ترازنامه ای که داراییها، بدهیها و وضعیت مالی آن را در پایان آن سال مالی نشان می‌دهد.
 • ممیزی نموده دفاتر حسابداری
 • ارائه صورت‌های مالی در دوره‌های مشخص
 • سوابق و صورت‌های مالی مربوط به اعضا
 • ارائه گزارش‌های مالی مربوطه به مراجع یکی از مولفه‌های آموزش حسابداری صنفی
 • بررسی شرایط مالیات‌ها و اصول مالیاتی
 • اطلاع از مفهوم امور صنف و اتحادیه‌های کارگری
 • آشنایی با حقوق کارفرمایان و کارگران در حوزه‌های مختلف
 • اطلاع از قوانین صنفی و امور مالی شرکت‌ها و کارگران

همه این موارد همراه با سایر اصول مهم در دوره‌های مربوط به آموزش حسابداری صنفی برای متقاضیان ارائه می‌شود. در این زمینه می‌توانید با متخصصان محک سافت نیز در ارتباط باشید.

آموزش حسابداری صنفی و استفاده از نرم افزار‌ها

همان طور که اشاره کردیم انواع نرم افزار حسابداری برای کمک به حسابداران ارائه شده است. یکی از مهم ترین این نرم افزار‌ها، نرم افزار حسابداری صنفی می‌باشد. وجود این برنامه‌ها باعث می‌شود تا حسابداران بتوانند به راحتی مسیر موفقیت در امور مالی را پیش ببرند. در دوره‌های آموزشی مربوط به امور مالی صنفی متقاضیان با انواع نرم افزار‌ها حسابداری و هچنین کار با آن‌ها آشنا می‌شوند.

با ارائه داده‌ها به این نرم افزار‌ها حسابداران می‌توانند تمامی‌امور مربوط به حسابداری صنفی را انجام دهند. با توجه به این که هر صنف باید نسخه ای از قوانین خود را در صورت درخواست به صورت رایگان یا با پرداخت هزینه معقول در اختیار هر شخصی قرار دهد، حضور حسابداران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

علاوه بر تمامی ‌موارد فوق، اتحادیه باید سوابق حسابداری مناسبی از معاملات، دارایی‌ها و بدهی‌های خود داشته باشد. همچنین باید یک سیستم کنترل رضایت بخش بر حساب‌ها، دارایی‌های نقدی، رسیدها و حواله‌های خود ایجاد و حفظ کند. به همین دلیل است که نرم افزار‌های حسابداری بیش از قبل می‌توانند کمک کننده باشند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت محک سافت ما به بررسی شرایط و مولفه‌های آموزش حسابداری صنفی پرداختیم. حسابداری اتحادیه‌ها نیز شاخه‌ای از علم حسابداری می‌باشد که اهمیت زیادی دارد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در این باره هستید می‌توانید با متخصصان محک سافت در ارتباط باشید.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

تیم تولید محتوا محک
تیم تولید محتوا محک
معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه معافیت سالانه مالیاتی از موضوعات مهم در نظام اقتصادی هر کشور است و قانون آن نیز متفاوت خواهد بود. این اقدام برای تشویق برخی کارآفرینان و کسب و کارها صورت می گیرد. گروه نرم افزار حسابداری محک در این دانشنامه

اطلاعات بیشتر
6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه رقابت در دنیای امروز کسب‌وکارها شدیدتر از همیشه است و سوپرمارکت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در هر کوچه و خیابان، شاهد حضور سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ هستیم که برای جلب توجه مشتریان می‌جنگند. اما راز موفقیت در این

اطلاعات بیشتر
تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه در دنیای رقابتی امروز، هر کسب و کاری برای جذب و حفظ مشتریان خود، به یک استراتژی محتوایی مناسب نیاز دارد. این استراتژی نه تنها باعث ایجاد محتواهای ارزشمند برای مخاطبان می‌شود، بلکه بازاریابی محتوا را نیز به یک فرایند

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

جستجو

مشاهده رایگان دمو نرم افزار حسابداری