برنامه ریزی مالی شخصی | 5 روش برنامه ریزی مالی

فهرست مطالب

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه

برنامه ریزی مالی شخصی  یکی از مهم ترین اقدام‌ها در زندگی هر فرد است. زندگی شخصی افراد  در بخش اقتصادی به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شود.  کسب درآمد و هزینه و مخارج. بایستی یک هماهنگی بین این دو باشد به گونه ای که نه موجب فشار زیاد به خانواده شود و نه ولخرجی باعث خالی ماندن جیب تان شود.

امروزه کسب درآمد به دو گونه است. درآمدی به صورت قطعی بر مبنای دریافتی ماهیانه و درآمد بر اساس امور اقتصادی شخص در یک مسیر کاری مانند شغل‌های آزاد. اما در هر صورت زندگی در همه ابعاد محتاج یک برنامه ریزی می‌باشد. در بعد اقتصادی و مالی نیز  یک برنامه ریزی مالی احساس می‌شود. در این مقاله از وب سایت محک سافت به بررسی روند‌های مالی می‌پردازیم.

کسب درآمد مالی

یکی از ارکان اصلی برای فراهم کردن یک زندگی ایده ال کسب درآمد خوب، حلال و بدون دغدغه می‌باشد. اما مهمتر از آن چگونگی بهره بردن از این درآمد می‌باشد. همانگونه که قبلا گفتیم امروزه کسب درآمد به دو صورت انجام می‌پذیرد. روش اول کسب درآمد ثابت ماهیانه با مبلغ معین که به صورت حقوق می‌باشد.

در این مورد خود فرد حقوق بگیر بر مبنای دریافتی هزینه‌ها را نیز مشخص و تقسیم بندی می‌کند. اما مهم نوع درآمد است که متغیر بوده و مبلغ ماهیانه آن مشخص نیست. این افراد جدا از درآمد مالی شان به دو صورت عمل می‌کنند. یا بدون برنامه که ممکن است در پایان یک دوره مالی با مشکل و یا حتی ورشکستگی مواجه شوند یا یک برنامه ریزی مالی شخصی برای خود دارند.

برای برنامه ریزی می‌توان از انواع نرم افزار حسابداری کمک گرفت. به طور مثال می‌توان از نرم افزار حسابداری موبایل کمک گرفت.

کسب درآمد مالی

مدریت مالی و برنامه ریزی مالی شخصی

شاید افرادی را بشناشید که با درآمد کم برنامه مالی حساب شده ای داشته و هیچوقت کمبودی را احساس نمی‌کنند. یا افرادی را می‌شناسیم که با درآمد مالی خوب بیشتر مواقع به مشکل برخورد می‌کنند. این موفقیت درست مالی فرمول جادویی ندارد و تابع راهکارهایی است که با انجام آن و یک مدیریت عالی به آن دست خواهیم یافت. در این جا به چند مورد مدیریتی اشاره می‌کنیم که شما را در برنامه ریزی مالی شخصی  کمک خواهد کرد. این موارد عبارتند از:

مشخص کردن اهداف در زندگی

در نخستین گام باید شما بدانید که هدفتان از مدیریت امور مالی در زندگیتان چیست؟ این هدف می‌تواند خرید خانه، خودرو، مسافرت و یا حتی پس انداز برای روزهای بازنشستگی و از کار افتادگی باشد. در مرحله بعد بایستی این اهداف را اولویت بندی کنید. ضمن تلاش برای هدف اصلی تان برای سایر اهدافتان نیز تلاش کنید.امروزه به کار بردن نرم افزار مدیریت هزینه های زندگی بسیار به شما کمک خواهد کرد.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  صورت سود و زیان تلفیقی چیست | نحوه تهیه و مزایای بررسی آن

برنامه ریزی مالی شخصی

برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کردن نکته اصلی می‌باشد. این برنامه ریزی بایستی در چند مرحله به انجام برسد:

  • کنترل بودجه و درآمد
  • کنترل هزینه‌ها
  • پرداخت بدهی‌ها

وقتی توانستید این سه مرحله را به خوبی مدیریت کنید خصوصا در بخش هزینه‌ها، پول قابل توجهی را بدست خواهید آورد. می‌توانید آنرا برای رسیدن به اهدافتان هزینه کنید. ایجاد برنامه ریزی مدون و در کنار آن داشتن صندوق هزینه‌های اضطراری به شما این دلگرمی‌و اطمینان را می‌دهد که تصمیمات مالی را بر اساس ترس نگیرید و کنترل اوضاع در دستتان باشد.

برنامه ریزی مالی شخصی

بر مبنای بودجه و موجودی مالی تان جلو بروید

برنامه ریزی مالی شخصی  مولفه‌های بسیاری را در بر دارد. برنامه‌های‌تان را بر مبنای بودجه جلو ببرید. این کار به شما کمک می‌کند که به موفقیت‌های مالی مورد نظرتان برسید. با مشخص شدن مقدار بودجه به راحتی می‌توانید بفهمید که چگونه پولتان را در چه راهی خرج کنید؟ اولویت‌ها را مشخص وا ز هزینه‌های بیهوده پرهیز کنید. اگر متاهل هستید با همفکری همسرتان بودجه را مشخص کرده و با کمک هم به اهداف مالی تان خواهید رسید.

با برنامه ریزی مالی شخصی  بدهی‌ها و دیون خود را پرداخت کنید

یکی از مشکلاتی که مانع از موفقیت شما خواهد شد، می‌تواند بدهی‌هایتان باشد. برنامه ای برای پرداخت بدهی‌ها و حذف آنها پیدا کرده تا در بازپرداخت آنها کمک تان کند. سعی کنید با تلاش هر بار پول بیشتری را برای باز پرداخت بدهی کنار بگذارید. وقتی از زیر بار بدهی‌ها خلاص شدید باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دیگر خود را بدهکار نکنید.

در مسیر برنامه ریزی مالی شخصی از پرسیدن و مشورت نترسید

اگر در طول زندگی و مسائل مالی دچار مشکل شدید حتما از افراد مطلع نظر خواهی و مشاوره کنید تا در این راه کمک و راهنمای تان باشند. یک مشاور خوب ریسک‌های یک سرمایه گذاری را به شما گوشزد کرده و خطرات آنرا نیز برایتان باز گو می‌کند. بهتراست در این راه هراسی به دل راه ندهید.

نکته آخر

مطمئن باشید با یک مدیریت خوب چیزی جز موفقیت حاصل کار تان نخواهد بود. شاید در اول راه با سختی و مشکل مواجه شوید. اما نتیجه کار موفقیت آمیز خواهد بود. برنامه ریزی مالی شخصی همراه با کارایی انواع برنامه حسابداری نقش مهمی را در موفقیت شما ایفا می‌کند.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

miss sakhayi

miss sakhayi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید