محاسبه عیدی 1401 | مبلغ عیدی کارمندان سال 1401 چقدر است؟

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه

عیدی جزو آن دسته پرداختی‌های مورد علاقه کارمندان و کارگران است که به امید پرداخت آن، روزهای آخر سال خود را می‌گذرانند. طبق قانون کارفرما‌ها و شرکت‌ها می بایست آخر هر سال مبلغی را به عنوان عیدی به کارکنان خود پرداخت کنند. این عیدی جدا از حقوق و دستمزد ماهانه کارکنان است و مقدار آن نیز بر اساس ضوابط خاصی محاسبه می‌شود. در این مقاله از گروه نرم افزار حسابداری محک قصد داریم تا به بررسی عیدی کارمندان در سال 1401 بپردازیم و مبلغ آن را محاسبه کنیم با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

حداقل عیدی 1401 برای کارمندان و کارگرانی که به مدت یک سال در یک مجموعه یا شرکت مشغول به فعالیت بوده‌اند، دو برابر پایه حقوق یا همان 60 روز کاری است و حداکثر میزان عیدی 1401 نیز به سه برابر پایه حقوق می‌رسد. نکته قابل توجه این است که پرداخت عیدی به شرطی صورت می‌پذیرد که مبلغ آن از میزان حقوق 90 روز کاری آنها بیشتر نشود. البته به افرادی با سابقه کار کمتر از یک سال هم حقوق تعلق می‌گیرد.

عیدی 1401

محاسبه عیدی کارمندان سال 1401

در ماده واحد قانون کار آمده است که کارفرما باید جهت پرداخت عیدی 1401 ، 60 روز آخرین حقوق کارگر را محاسبه و به وی پرداخت کند. اما شرطی برای پرداخت این حقوق وجود دارد و آن هم این است که این حقوق نباید از 90 روز حداقل حقوقی که اداره کار مشخص کرده است بیشتر باشد .

حداقل عیدی 1401 چقدر است؟

به این ترتیب برای محاسبه میزان عیدی در سال1401 باید میزان دستمزد روزانه در 60 ضرب شود. فرمول این محاسبه به صورت زیر می‌باشد:

حداقل عیدی سال 1401 = 60 x حداقل دستمزد روزانه

حداکثر عیدی 1401 چقدر است؟

برای محاسبه حداکثر میزان عیدی در سال 1401 هم باید میزان حداقل دستمزد روزانه در 90 ضرب شود. فرمول این محاسبه به صورت زیر می‌باشد:

حداکثر عیدی سال 1401 = 90 x حداقل دستمزد روزانه

همان‌طور که میدانید حداقل حقوق مشخص شده توسط اداره کار 88,516 تومان است. حال اگر این مبلغ حقوق روزانه را در 90 روز ضرب کنیم، حداکثر عیدی 1401  مشخص می‌شود که مبلغی در حدود 7,966,485 تومان می‌شود:

7966444 = 90 × 88516

عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

محاسبه عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

همان‌طور که گفتیم برای محاسبه عیدی سال 1401 مزد ثابت روزانه (شامل پایه حقوق، پایه سنوات، مزایای به‌تبع شغل) ضرب در 60 می‌شود .

  • حال اگر تعداد ماه‌هایی که طی یک سال در یک مجموعه کار کرده‌اید از 12 ماه (یک سال) کمتر باشد، تعداد ماه‌های کارکردتان تقسیم بر 12 می‌شود:
Untitled محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

برای مثال اگر 10 ماه در یک شرکت کار کرده باشید، عیدی 1401 کارمندان با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

عیدی 1400

همچنین اگر تعداد روزهای کارکرد در یک شرکت را داشته باشیم، محاسبه عیدی 1401 با فرمول زیر ممکن است:

عیدی 1400
عیدی 1400 کارمندان

آیا مبلغ عیدی پرداختی به کارمندان با کارگران متفاوت است؟

پاسخ این سؤال مثبت است اما بهتر است قبل از پاسخ به این سؤال با ماهیت کارگر و کارمند آشنا شویم. امروزه به افرادی که توسط ارگان‌های دولتی استخدام می‌شوند کارمند گفته می‌شود و به کارکنان ارگان‌های خصوصی کارگر می‌گویند.

طبیعی است که کارمندان نسبت به کارگران از امنیت و مزایای شغلی بیشتری برخوردارند و یکی از دلایل آن بالاتر بودن میزان عیدی کارمندان از عیدی کارگران است. هرچند که کارفرماها موظف به پرداخت عیدی 1401 به کارگران هستند اما اکثریت آنها از پرداخت عیدی طفره می‌روند. البته گفتن این نکته نیز حائز اهمیت است که در صورت وجود هرگونه کم و کسری در پرداخت عیدی 1401 ، کارگران می‌توانند با در دست داشتن مدارک خود به مراجع تشخیص و حل اختلاف قانون کار مراجعه کنند. همچنین از دیگر راهکارهای اثبات روزهای کاری و مطالبه حقوق و دریافت عیدی 1401 از کارفرماهای بد قول، پرینت کردن لیست حضور و غیاب ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب است.

عیدی سال 1401 کارمندان دولت کی واریز میشود؟

زمان واریز عیدی کارمندان 1401 برای کارگران تأمین اجتماعی به تصمیم کارفرمای هر شرکت بستگی دارد. عیدی می‌تواند در بهمن یا اسفند ماه 1401 پرداخت شود.

عیدی بازنشستگان چه زمانی واریز می شود؟

تا به امسال عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی در دهه سوم بهمن ماه به حساب آن‌ها واریز می‌شد. اما امسال کارمندان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح نیز باید منتظر پرداخت عیدی خود تا حداکثر 15 اسفند باشند.

آیا به عیدی مالیات تعلق می‌گیرد؟

خود مبلغ عیدی به تنهایی شامل مالیات جداگانه نمی‌شود. بلکه محاسبه مالیات به این صورت است که حقوق کل سال 1401 با مبلغ عیدی سال 1401 به کمک انواع نرم‌افزارهای حسابداری جمع شده و سپس مالیات‌های سالانه از آن کسر می‌گردد .

حسابداری حقوق و دستمزد

به فرایند آماده‌سازی لیست‌های حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ خالص قابل پرداخت به کارکنان و ثبت و صدور اسناد مربوطه، حسابداری حقوق و دستمزد می‌گویند. پس از آنکه اطلاعات ثبت شده در قرارداد کاری هر یک از کارکنان در اختیار واحد حسابداری قرار می‌گیرد‌، حسابداران حقوق و دستمزد موظف‌اند پس از محاسبه مزایا و حقوق قانونی (شامل عیدی) که به نیروی کار تعلق می‌گیرد، با منظور کردن قوانین وزارت کار، حقوق هر فرد را محاسبه و در دفاتر حسابداری و نرم افزارهای مربوطه ثبت کنند.

محاسبه عیدی 1401 با نرم افزار حسابداری محک

همیشه  محاسبه حقوق و عیدی کارمندان شرکت‌های مختلف با چالش‌های بسیار زیادی برای کارفرمایان همراه بوده است و محاسبه حقوق‌ها و عیدی‌ها در پایان سال، همیشه برای فعالان این حوزه مشکل بوده است. با استفاده از نرم افزار حسابداری محک می‌توان این محاسبات را به راحتی انجام داد و ضمن نظم دادن به محاسبات پرداخت عیدی، از عدم بروز اشتباه اطمینان حاصل کرد.

در نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد می‌توانید حکم کارگزینی و مزایا شامل عیدی و کسورات هر یک از کارکنان را تعریف کنید، مبانی حقوق و دستمزد را هر زمان که خواستید تغییر داده و اصلاح نمایید و فیش حقوقی تکی یا گروهی صادر و چاپ کنید.

نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، شما را در انجام راحت محاسبات عیدی 1401 یاری می‌نماید. افزونه حقوق و دستمزد محک به شما کمک می‌کند که به راحتی روند صدور فیش حقوقی را در کم‌ترین زمان تعریف کرده و انجام دهید و امکان نگهداری آن‌ها را برای ماه‌های بعد داشته باشید.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری