محاسبه عیدی 1400 | عیدی کارمندان 1400 بیش از 7 میلیون تومان !!

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

عیدی 1400 از آن دسته پرداختی‌های مورد علاقه کارمندان و کارگران است که به امید پرداخت آن روزهای آخر سال خود را می‌گذرانند. در واقع حداقل عیدی 1400 برای کارمندان و کارگرانی که به مدت یک سال در یک مجموعه مشغول به فعالیت بوده‌اند، دو برابر پایه حقوق یا همان 60 روز کاری است و حداکثر عیدی 1400 به سه برابر پایه حقوق هم می‌رسد. نکته قابل توجه آن است پرداخت عیدی به شرطی صورت می‌پذیرد که مبلغ آن از میزان حقوق 90 روز کاری آنها بیشتر نشود. نکته قابل توجه آن است که به افرادی با سابقه کار کمتر از یک سال هم حقوق تعلق می‌گیرد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه محاسبه عیدی 1400 در ادامه این مقاله از گروه نرم افزاری محک با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

عیدی 1400

محاسبه عیدی کارمندان سال 1400

در ماده واحد قانون کار آمده است که کارفرما باید جهت پرداخت عیدی 1400 ، 60 روز آخرین حقوق کارگر را محاسبه و به وی پرداخت کند. اما شرطی برای پرداخت این حقوق وجود دارد و آن هم این است که این حقوق نباید از 90 روز حداقل حقوقی که اداره کار مشخص کرده است بیشتر باشد .

حداقل عیدی 1400 چقدر است؟

به این ترتیب برای محاسبه میزان عیدی در سال ۱۴۰۰ باید میزان دستمزد روزانه در ۶۰ ضرب شود. فرمول این محاسبه به صورت زیر می‌باشد:

حداقل عیدی سال 1400 = 60 x حداقل دستمزد روزانه

حداکثر عیدی 1400 چقدر است؟

برای محاسبه حداکثر میزان عیدی در سال ۱۴۰۰ هم باید میزان حداقل دستمزد روزانه در ۹۰ ضرب شود. فرمول این محاسبه به صورت زیر می‌باشد:

حداکثر عیدی سال 1400 = 90 x حداقل دستمزد روزانه

همان‌طور که میدانید حداقل حقوق مشخص شده توسط اداره کار 88,516 تومان است. حال اگر این مبلغ حقوق روزانه را در 90 روز ضرب کنیم، حداکثر عیدی 1400  مشخص می‌شود که مبلغی در حدود 7,966,485 تومان می‌شود:

7,966,485 = 90 × 88,516

عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

محاسبه عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

همان‌طور که گفتیم برای محاسبه عیدی سال 1400 مزد ثابت روزانه (شامل پایه حقوق، پایه سنوات، مزایای به‌تبع شغل) ضرب در 60 می‌شود .

 • حال اگر تعداد ماه‌هایی که طی یک سال در یک مجموعه کار کرده‌اید از 12 ماه (یک سال) کمتر باشد، تعداد ماه‌های کارکردتان تقسیم بر 12 می‌شود:
Untitled محک طعم جدیدی از حسابداری (نرم افزار حسابداری فروشگاهی،نرم افزار حسابداری شرکتی،نرم افزار حسابداری تولیدی)

برای مثال اگر 10 ماه در یک شرکت کار کرده باشید، عیدی 1400 کارمندان با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

عیدی 1400

همچنین اگر تعداد روزهای کارکرد در یک شرکت را داشته باشیم، محاسبه عیدی 1400 با فرمول زیر ممکن است:

عیدی 1400
به کدام گروه‌های کاری عیدی تعلق می‌گیرد؟

به کدام گروه‌های کاری عیدی تعلق می‌گیرد؟

عیدی سال  1400  به گروه‌های زیر تعلق می‌گیرد:

 1. کارگران تأمین اجتماعی
 2. کارگران فصلی و کارمزدی، پاره وقت و ساعتی
 3. کارمندان دولت (کشوری و لشکری)
 4. بازنشستگان و مستمری بگیران دولت (کشوری، لشکری)
 5. بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

1. عیدی کارگران تأمین اجتماعی چقدر است؟

عیدی کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی که یک سال کامل در مجموعه‌ای کار کرده باشند، امسال حداقل ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و حداکثر ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان برآورد شده است .

2. مبنای محاسبه عیدی کارگران فصلی و کارمزدی، پاره وقت و ساعتی چیست؟

در این بخش، به بررسی جداگانه حقوق کارگران فصلی و کارمزدی، پاره وقت و ساعتی می‌پردازیم:

 • عیدی کارگران فصلی و روزمزدی

کارگران فصلی یا روزمزد، عیدی‌شان بر اساس ۶۰ روز کاری و با محاسبه تعداد روزهایی که کارکرده‌اند محاسبه می‌شود.

 • عیدی کارگران پاره وقت

بر اساس قوانین وزارت کار، کارگرانی که به صورت پاره وقت در یک مجموعه کار می‌کنند، حقوق و دستمزد و میزان عیدی و پاداششان بر اساس تعداد ساعات کاری‌شان محاسبه و پرداخت می‌گردد.

 • عیدی کارگران ساعتی

همان‌طور که میدانید، کارگران ساعتی حقوق ماهانه ثابتی ندارند. به همین منظور میانگین حقوق ۳ ماه آخر کارگران روز مزد اساس محاسبه عیدی 1400 است. کارگران ساعتی چون دستمزدشان در هر ماه متغیر است، میانگین حقوق ۳ ماه آخر، میزان عیدی پرداختی آنان را تعیین می‌کند.

3. عیدی کارمندان دولت (کشوری و لشکری) چقدر است؟

در قوانین وزارت کار، میزان عیدی کارمندان 1400 معادل 1.500.000 تومان ( یک میلیون و پانصد هزار تومان) تعیین شده است.

4. عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران دولت (کشوری، لشکری) چقدر است؟

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1400، در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان برآورد شده است.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  حسابداری شرکت‌ های تعاونی چگونه است؟

5. عیدی بازنشستگان چقدر است؟

به گزارش سازمان تأمین اجتماعی، مبلغ عیدی بازنشستگان در سال 1400 معدل 1.600.000 تومان است. امکان افزایش میزان مبلغ عیدی 1400  در صورت داشتن شرایط زیر امکان‌پذیر است:

 • اگر فرد بازنشسته همسر داشته باشد: 2 میلیون تومان عیدی دریافت می‌کند.
 • اگر فرد بازنشسته 2 حق اولاد داشته باشد: به ازای هر یک فرزند 150 هزار تومان عیدی دریافت می‌کند.
 • اگر فرد بازنشسته فردی را تحت تکفل خود داشته باشد: به ازای هر یک نفر فرد تحت تکفل 150 هزار تومان عیدی دریافت می‌کند.
عیدی 1400 کارمندان

آیا مبلغ عیدی پرداختی به کارمندان با کارگران متفاوت است؟

پاسخ این سؤال مثبت است اما بهتر است قبل از پاسخ به این سؤال با ماهیت کارگر و کارمند آشنا شویم. امروزه به افرادی که توسط ارگان‌های دولتی استخدام می‌شوند کارمند گفته می‌شود و به کارکنان ارگان‌های خصوصی کارگر می‌گویند.

طبیعی است که کارمندان نسبت به کارگران از امنیت و مزایای شغلی بیشتری برخوردارند و یکی از دلایل آن بالاتر بودن میزان عیدی کارمندان از عیدی کارگران است. هرچند که کارفرماها موظف به پرداخت عیدی 1400 به کارگران هستند اما اکثریت آنها از پرداخت عیدی طفره می‌روند. البته گفتن این نکته نیز حائز اهمیت است که در صورت وجود هرگونه کم و کسری در پرداخت عیدی 1400 ، کارگران می‌توانند با در دست داشتن مدارک خود به مراجع تشخیص و حل اختلاف قانون کار مراجعه کنند. همچنین از دیگر راهکارهای اثبات روزهای کاری و مطالبه حقوق و دریافت عیدی 1400 از کارفرماهای بد قول، پرینت کردن لیست حضور و غیاب ثبت شده در دستگاه‌های حضور و غیاب است.

عیدی سال 1400 کارمندان دولت کی واریز میشود؟

زمان واریز عیدی کارمندان 1400 برای کارگران تأمین اجتماعی به تصمیم کارفرمای هر شرکت بستگی دارد. عیدی 1400 می‌تواند در بهمن یا اسفند ماه 1400 پرداخت شود.

عیدی بازنشستگان چه زمانی واریز می شود؟

تا به امسال عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی در دهه سوم بهمن ماه به حساب آن‌ها واریز می‌شد. اما امسال کارمندان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح نیز باید منتظر پرداخت عیدی خود تا حداکثر 15 اسفند باشند.

آیا به عیدی مالیات تعلق می‌گیرد؟

خود مبلغ عیدی به تنهایی شامل مالیات جداگانه نمی‌شود. بلکه محاسبه مالیات به این صورت است که حقوق کل سال ۱۴۰۰ با مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ به کمک انواع نرم‌افزارهای حسابداری جمع شده و سپس مالیات‌های سالانه از آن کسر می‌گردد .

حسابداری حقوق و دستمزد

به فرایند آماده‌سازی لیست‌های حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ خالص قابل پرداخت به کارکنان و ثبت و صدور اسناد مربوطه، حسابداری حقوق و دستمزد می‌گویند. پس از آنکه اطلاعات ثبت شده در قرارداد کاری هر یک از کارکنان در اختیار واحد حسابداری قرار می‌گیرد‌، حسابداران حقوق و دستمزد موظف‌اند پس از محاسبه مزایا و حقوق قانونی (شامل عیدی) که به نیروی کار تعلق می‌گیرد، با منظور کردن قوانین وزارت کار، حقوق هر فرد را محاسبه و در دفاتر حسابداری و نرم افزارهای مربوطه ثبت کنند.

محاسبه عیدی 1400 با نرم افزار حسابداری محک

همیشه  محاسبه حقوق و عیدی کارمندان شرکت‌های مختلف با چالش‌های بسیار زیادی برای کارفرمایان همراه بوده است و محاسبه حقوق‌ها و عیدی‌ها در پایان سال، همیشه برای فعالان این حوزه مشکل بوده است. با استفاده از نرم افزار حسابداری محک می‌توان این محاسبات را به راحتی انجام داد و ضمن نظم دادن به محاسبات پرداخت عیدی، از عدم بروز اشتباه اطمینان حاصل کرد.

در نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد می‌توانید حکم کارگزینی و مزایا شامل عیدی و کسورات هر یک از کارکنان را تعریف کنید، مبانی حقوق و دستمزد را هر زمان که خواستید تغییر داده و اصلاح نمایید و فیش حقوقی تکی یا گروهی صادر و چاپ کنید.

نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، شما را در انجام راحت محاسبات عیدی 1400 یاری می‌نماید. افزونه حقوق و دستمزد محک به شما کمک می‌کند که به راحتی روند صدور فیش حقوقی را در کم‌ترین زمان تعریف کرده و انجام دهید و امکان نگهداری آن‌ها را برای ماه‌های بعد داشته باشید.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید