محاسبه مالیات سود سپرده بانکی در سال 1401

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه

امروزه روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. از بین همه این روش‌ها، استفاده از سود سپرده بانکی یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری است که در چند سال اخیر مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.در این مقاله از گروه نرم افزار حسابداری محک به بررسی مباحثی همچون سود سپرده بانکی، انواع سود سپرده بانکی، مالیات سود سپرده‌ بانکی می‌پردازیم.

فهرست مطالب

سود سپرده بانکی چیست

سود سپرده بانکی چیست؟

یکی از سوالات پر تکرار آن است که سود سپرده بانکی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که سود سپرده بانکی، سود به دست آمده از سپرده‌گذاری در بانک یا مؤسسات مالی است. استفاده از سود سپرده بانکی یکی از مطمئن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی است که می‌خواهند علاوه بر حفظ سرمایه اصلی خود ،سود ثابت کسب کنند. میزان سودی که از طریق سود سپرده بانکی به دست می‌آید بر اساس درصدی از موجودی اصلی حساب شما محاسبه می‌شود.

برای اینکه بتوان سود مناسبی از این روش کسب کرد می‌بایست بانک‌ها و مؤسسات مختلف را مورد بررسی قرار داد چرا که شرایط و نرخ سود سپرده هر کدام از بانک‌ها با یکدیگر متفاوت است. از این رو اینکه در چه بانکی سرمایه‌گذاری کنید و کدام یک از طرح‌های بانک را انتخاب کنید تا بیشترین سود را به دست آورید، از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع سود سپرده بانکی در سال 1401

بعد از این که بانک مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کردید، می‌بایست از میان طرح‌های موجود یکی از انواع سپرده بانکی را انتخاب کنید. سپرده‌های بانکی در انواع مختلفی وجود دارند و بانک‌ها با توجه به شرایط و ضوابط خاصی هر یک از سپرده‌ها را ارائه می‌دهند. انواع سپرده بانکی در سال 1401 شامل موارد زیر است:

 • سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی): 10 درصد
 • سپرده کوتاه مدت ویژه سه‌ماهه: 12 درصد (بانک‌ها معمولاً ارائه نمی‌دهند)
 • سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: 14 درصد (بانک‌ها معمولاً ارائه نمی‌دهند)
 • سپرده بلندمدت با سررسید یک ساله: 16 درصد
 • سپرده بلندمدت با سررسید دو ساله: 18 درصد

با توجه به میزان سخت‌گیری بانک مرکزی در برخی از مواقع بانک‌ها با استفاده از ترکیب طرح‌هایی مختلف، با هدف جذب مشتری و سرمایه بیشتر، نرخ سودهای سپرده را افزایش می‌دهند.

بنر اطلاع رسانی سامانه مودیان مالیاتی

نرخ سود سپرده در بانک‌های مختلف

همانطور که می‌دانیم بانک‌ها سود سپرده را با نرخ‌های متفاوتی ارائه می‌دهند. این نرخ با توجه به شرایط و ضوابط هر بانک متفاوت است. در جدول زیر نرخ سود سپرده برای هر یک از بانک‌ها مشخص شده است:

نام سپرده بانکیبیشترین سود سپرده بانکی
سپرده بلندمدت بانک تجارت۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک صادرات۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک اقتصاد نوین۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک سامان۱۹ درصد
سپرده بلندمدت بانک شهر۱۸ درصد
سپرده بلند مدت بانک مسکن۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک پاسارگاد۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک سپه۱۸ درصد
سپرده بلندمدت بانک ملت۱۸ درصد
سپرده آینده‌ساز بانک آینده۱۸ درصد
جدول نرخ سود سپرده بانکی

نحوه محاسبه سود سپرده بانکی چگونه است؟

برای محاسبه سود سپرده بانکی در ابتدا می‌بایست با توجه به میزان سرمایه و مدت زمانی که قصد سرمایه‌گذاری دارید طرح سود سپرده را از بانک مدنظر انتخاب کنید. نرخ سود سپرده با توجه به نوع طرح و مدت زمان آن و همچنین نوع بانک متفاوت است. برای محاسبه سود سپرده بانکی می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

مدت روز * نرخ سود * مبلغ سرمایه‌گذاری تقسیم بر 365 روز سال = سود سپرده‌های بانکی

مالیات سود سپرده بانکی

مالیات سود سپرده بانکی چگونه است؟

موضوع مالیات سود سپرده بانکی یک از مباحث بسیار مهم است که بسیاری از افراد پیش از سرمایه‌گذاری مطرح می‌کنند. مالیات سود سپرده بانکی یکی از انواع مالیات است که به سود حاصل از سپرده بانکی تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال اگر سود حاصل از سود سپرده بانکی شما 20 میلیون تومان باشد، بخشی از این سود مشمول مالیات خواهد شد. میزان مالیات سود سپرده بانکی، معافیت از مالیات سوده سپرده بانکی و نحوه محاسبه آن بر اساس شرایط خاصی است که در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون بودجه کشوری ذکر شده است.

معافیت از مالیات سود سپرده بانکی

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم بند 2، ماده 145  اشخاص حقیقی از مالیات حاصل از سود سپرده معاف هستند. به موجب این بند در قانون مالیات‌های مستقیم «سود یا جوایز متعلق به حساب‌های پس‌انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک‌های ایرانی یا مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز» از پرداخت مالیات، معاف هستند.

اما در بند (ر) تبصره 6 قانون بودجه کل کشور، این ماده مورد تصحیح قانون گذار قرار گرفته است. به نوعی که بر اساس قانون جدید، بند 2، ماده 145  قانون مالیات‌های مستقیم در مورد اشخاص حقیقی اجرا نمی‌شود و این اشخاص معاف از مالیات سود بانکی نیستند. در نتیجه سود حاصل از سپرده بانکی اشخاص حقیقی مشمول مالیات می‌شود. بر اساس ماده 145 قانون مالیات‌های مستقیم در موارد زیر سود سپرده‌های بانکی معاف از مالیات است:

 1. سود سپرده‌های مربوط به کسور بازنشستگی و پس‌انداز کارمندان و کارگران در بانک‌های ایرانی بر اساس مقررات استخدامی.
 2. سود حساب‌های پس‌انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک‌های ایرانـی یـا مؤسسـات اعتبـاری غیربانکی مجاز.
 3. برخی از اشخاص حقوقی نیز از پرداخت مالیات سود سپرده بانکی، معاف شده‌اند. این افراد عبارتند از: «صندوق توسعه ملی، بیمه مرکزی ایران، شرکت‌های بیمه بازرگانی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق تأمین خسارت‌های بدنی»
 4. جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه.
 5. سود پرداختی بانک‌های ایرانی به برخی از بانک‌های خارجی
 6. سود و جوایز متعلق به اوراق مشارکت

نحوه محاسبه مالیات سود سپرده بانکی

یکی از سؤالات مهمی که بسیاری از سرمایه‌گذاران پیش از سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی مطرح می‌کنند، این است که نحوه محاسبه مالیات سود سپرده بانکی به چه صورت است؟ در پاسخ با این سؤال باید گفت که در قانون بودجه کل کشوری، برای مالیات سود سپرده بانکی نرخ مشخص و فرمول خاصی تعیین نشده است. به طور کلی میزان مالیات سود سپرده بانکی، تابع حکم ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد؛ بر اساس این قانون “مجموع درآمد شرکت‌ها و درآمد حاصل از فعالیت‌های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی ، مشمول مالیات با نرخ 25 درصد می‌باشد”.

بر اساس این قانون، مالیات سود سپرده بانکی برای اشخاص حقوقی 25 درصد است و نحوه محاسبه آن به این صورت است که اگر میزان سود بانکی اشخاص حقوقی 100 میلیون تومان باشد، مالیات 25 میلیون تومان خواهد بود.

سامانه مالیات سود سپرده بانکی

همانطور که می‌دانیم مالیات سود سپرده بانکی در قانون بودجه کل کشور یک قانون نسبتاً جدید است و تاکنون برای آن سامانه خاصی راه اندازی نشده است. در حال حاضر تنها سامانه موجود برای این منظور درگاه ملی خدمات مالیات است. از این رو اشخاص حقوقی می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی نسبت به ثبت اظهارنامه مالیات سود سپرده بانکی خود اقدام کنند.

سخن آخر

در این مقاله با سود سپرده بانکی، انواع آن و همچنین مالیات سود سپرده بانکی آشنا شدیم. در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از بهترین راهکارها برای محاسبه مالیات سود سپرده، استفاده از نرم افزار حسابداری است. نرم افزارهای حسابداری با دارا بودن قابلیت‌ها و امکانات ویژه همچون محاسبه مالیات، ثبت هزینه‌ها، ارائه گزارش‌های کاربردی و غیره نقش مهمی در محاسبه امور مالی و حسابداری بر عهده دارند.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

مهدی میدان
مهدی میدان
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

2 پاسخ

 1. چرا از سپرده های سود اشخاص در بانکها مالیات گرفته نمی شود ؟امیدواریم در سال ۱۴۰۲ بطور مستقیم ازسود سپرده های اشخاص حقیقی مالیات کسر ومستقیما به حساب امور مالیاتی واریز گردد.

 2. باسلام . اگر شرکتی زیان داشته باشد وسودسپرده داشته باشد مالیات سودسپرده تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری