از اظهارنامه مالیاتی چه می‌دانید؟

زمان مطالعه این مقاله: 6 دقیقه

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی فرم‌های ثبت شده به مرجع مالیات است که درآمد‌‌، هزینه‌ها و سایر اطلاعات مربوط به مالیات را گزارش ‌می‌کند. اظهارنامه مالیاتی به مالیات دهندگان اجازه ‌می‌دهد بدهی مالیاتی خود را محاسبه کنند‌‌، برنامه پرداخت مالیات را برنامه ریزی کنند یا درخواست بازپرداخت برای پرداخت بیش از حد مالیات‌ها را داشته باشند. در بیشتر کشورها‌‌، اظهارنامه مالیاتی باید سالانه برای یک فرد یا شغل با درآمد قابل گزارش ارائه شود (به عنوان مثال‌‌، دستمزدها‌‌، بهره‌‌، سود سهام‌‌، سود سرمایه یا سودهای دیگر).

فهرست مطالب

از اظهارنامه مالیاتی چه می‌دانید؟

فایل صوتی مقاله را در زیر میتوانید گوش کنید

.[dt_default_button link=”—————-” button_alignment=”default” animation=”fadeIn” size=”medium” default_btn_bg_color=”” bg_hover_color=”” text_color=”” text_hover_color=”” icon_align=”center”] دانلود فایل صوتی مقاله [/dt_default_button]

باید بدانید:

 1. اظهارنامه مالیات بر درآمد فرم مالیاتی است که توسط مالیات دهندگان استفاده ‌می‌شود تا اطلاعات مربوط به درآمد و مالیات قابل پرداخت را به بخش مالیات بر درآمد اعلام کنند.
 2. فرم‌های اظهارنامه مالیات بر درآمد بستگی به منبع درآمد مالیات دهنده‌‌، میزان درآمد کسب شده و دسته‌ای که مالیات دهنده متعلق به آن است، دارد.
 3. اداره دارایی چند نوع فرم اظهارنامه مالیاتی دارد که مالیات دهندگان باید اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را در تاریخ یا قبل از موعد مقرر مشخص کرده و با استفاده از فرم مخصوص به خود اعلام کنند.
 4. فرم‌های اظهارنامه مالیاتی بر اساس میزان درآمد و نوع شغل یا دارایی دسته بندی ‌می‌شوند.
 5. در صورت عدم ارائه فرم‌های اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر‌‌، جرایمی به مالیات دهنده تعلق می گیرد که مبلغ آن بسته به درآمد و میزان تأخیر در اعلام اظهار نامه متفاوت است.

اصطلاحات و مبانی مالیات بر درآمد

آیا شما تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید و به دنبال کار هستید؟ یا اینکه از کار قبلی خود استعفا داده‌اید و قصد دارید برای اولین بار اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ثبت کنید؟ هرکسی که درآمد دارد‌‌، ‌می‌تواند اظهارنامه مالیات بر درآمد را ثبت کند. امروز آشنایی با اصول اولیه مالیات بر درآمد برای همه ضروری است و باید به افراد کمک کند در اولین قدم با اطمینان به کسب و کار خود مشغول شوند. برای آشنایی مبتدیان برخی تعاریف و اصلاحات اولیه را ذکر می‌کنیم.

سال گذشته مالیات

سال گذشته یا سال مالی یا سال مالی شما دوره زمانی ۱۲ ماهه ای است که از اول فروردین آغاز ‌می‌شود و در تاریخ ۲۹ اسفند همان سال به پایان ‌می‌رسد. مهم نیست زمان شروع کار شما چه تاریخی باشد‌‌، سال مالی شما در ۲۹ اسفند به پایان ‌می‌رسد و سال مالی جدید آغاز ‌می‌شود. بنابراین‌‌، مهم است که مالیات خود را برای هر سال مالی برنامه ریزی کنید.

سال ارزیابی مالیات

این اصطلاحی است که اغلب در رابطه با تشکیل پرونده مالیاتی ‌می‌شنوید. سال ارزیابی مالی سالی است که در آن اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را برای سال قبل ثبت ‌می‌کنید. بنابراین‌‌، سال ارزیابی ۱۳۹۹ مربوط به ارزیابی سال ۱۳۹۸ تا شروع سال ۱۳۹۹ می باشد.

حقوق و دستمزد مشمول مالیات

هنگا‌می‌که کار خود را شروع ‌می‌کنید به بخش حقوق و دستمزد یا منابع انسانی شرکت خود مراجعه کرده و جزئیات حقوق و دستمزد خود را دریافت کنید به خصوص جزئیات مربوط به صورت حساب پرداخت مالیات را دریافت کنید. در اینجا شما از مؤلفه‌های اصلی حقوق خود و اینکه چقدر مالیات بر اساس آن ها کسر خواهد شد‌‌، مطلع می‌شوید. در یک سیستم حسابداری دقیق همه این موارد برای تک تک کارمندان ثبت می‌شود.

درآمد مشمول مالیات

درآمد مشمول مالیات

علاوه بر درآمد حقوق دریافتی‌‌، ممکن است از چندین منبع دیگر درآمد کسب کنید. درآمد کل شما مجموع کل سرمایه‌های زیر است.

 • حقوق
 • املاک
 • افزایش سرمایه
 • درآمد ناشی از تجارت
 • سایر درآمدها

تخفیف مالیات

کسرها، درآمد ناخالص شما را کاهش ‌می‌دهند. این مبالغی است که اداره امور مالیات بر درآمد به شما امکان ‌می‌دهد درآمد خود را کاهش دهید و بدهی مالیات خود را کاهش دهید. هرچه بیشتر از کسر مجاز استفاده کنید‌‌، مالیات شما پایین‌‌تر خواهد بود.

معافیت‌های مالیاتی

این بخش ‌می‌تواند حجم زیادی از درآمد ناخالص شما خارج کند. در زیر برخی از انواع سرمایه گذاری پرکاربرد و معاف از مالیات آورده شده است.

 • الف: صندوق بازنشستگی

یکی از محبوب‌‌ترین انواع کسورات مالیاتی سپرده گذاری در صندوق بازنشستگی است. این یک روش صرفه جویی سنتی و ایمن برای ذخیره کردن پول‌هایی است که به سختی به دست آورده‌اید.

 • ب: سپرده‌ها

سپرده‌های بلند مدت بانکی و صندوق‌های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران اطمینان ‌می‌دهند سود قابل توجه ای پرداخت کنند. برای به دست آوردن مزایای مالیاتی باید سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید. این کار کم خطر است‌‌ و درآمد حاصل از آن مالیات ندارد.

 • ج: سرمایه گذاری در بورس

یکی از تنها طرح‌های سرمایه گذاری مجاز طرح پس انداز با سهام است که نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت ندارد و معاف از مالیات است. این روش در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری در بین مردم به دست آورده است. مشکل این سرمایه گذاری این است که خطر زیادی دارد.

نکاتی کلیدی برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی

اگر برای اولین بار فرم‌های اظهارنامه مالیاتی را پر ‌می‌کنید یک چک لیست داشته باشید. این اولین سال کار شما است و زمان مالیات فرا رسیده است. صاحب کسب و کار باید خود را چگونه آماده کند تا فرم‌های اظهارنامه مالیاتی را به  صورتی دقیق‌‌، به موقع و به شکلی تنظیم کند که به شکلی ثبت شود تا حداکثر بازپرداخت مالیات مشاغل امکان پذیر باشد؟ پر کردن اظهارنامه برای اولین بار ممکن است بسیار نگران کننده باشد. اما اگر با اصطلاحات و مفاهیم مختلف آشنا باشید و مطابق دستورالعمل‌ها پیش بروید چندان دشوار نخواهد بود.

 • اظهارنامه مالیات تجاری را به دقت مرور کنید

ابتدا نگاهی به نسخه‌ای از اظهارنامه مالیاتی مشاغل مورد نظر خود بیندازید تا ببینید که از شما انتظار ‌می‌رود در اظهارنامه کدام موارد و مبالغ را پر کنید. همچنین اگر سؤالاتی پرسیده شده است‌‌، مطمئن شوید که پاسخ آن سؤالات را داشته باشید. این ها ‌می‌تواند شامل ماهیت تجارت‌‌، مدت زمانی که در این شغل هستید‌‌، و موقعیت مکانی شغل شما باشد.

اطمینان حاصل کنید که نمودار حساب‌های شما دارای دسته بندی درست درآمد و هزینه‌ است که شما هم بتوانید شغل خود را مدیریت کنید و هم اظهارنامه‌های خود را به درستی ثبت کنید. یک سیستم حسابداری دقیق می تواند به شما کمک زیادی کند. در حالی که همه مشاغل باید سوابق کامل و دقیق را حفظ کنند‌‌، بسیاری از آن ها بدون هیچ تلاشی برای اطمینان از مطابقت با قانون به این دستورالعمل نمی‌رسند.

 • هزینه برون سپاری را فراموش نکنید

بخش دیگری از اظهارنامه مالیاتی در پایان سال‌‌، شامل بررسی دستمزد و هزینه‌های پیمانکاران مستقل است که شما پرداخت کرده‌اید تا ببینید آیا دولت باید از جبران خسارت پیمانکاری مطلع شود. کارمندان شما بیمه دریافت می‌کنند و باید فرم‌های بیمه و مالیات را پر کنند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  همه چیز درباره راه اندازی شغل آهن فروشی

پیمانکاران‌‌، که شرکتی هستند‌‌، از دریافت فرم بیمه و مالیات معاف هستند‌‌، اما در برخی شرایط آزادکاران و پیمانکاران شرکتی باید آن ها را دریافت کنند. در یک سیستم حسابداری دقیق همه جزئیات لازم برای قراردادهای برونسپاری آزادکاری و پیمانکاری مانند کارهای داخلی به دقت تنظیم و ثبت می شوند. اگر برای به دست آوردن شماره تأمین اجتماعی پیمانکار یا شماره شناسایی کارفرما منتظر پایان سال بمانید‌‌، ممکن است در به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز موفق نباشید. از پیمانکاران خود بخواهید فرم مربوطه را در ابتدای قرارداد کاری پر کنند تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 • هزینه‌های حمل و نقل را پیگیری کنید

هزینه‌های خودرو ‌می‌تواند یک هزینه اصلی برای یک تجارت جدید یا موجود باشد. صاحب مشاغل باید برای همه سفرهای تجاری و رفت و آمد کارکنان هزینه پرداخت کند. در حالی که برخی افراد فقط استفاده از مشاغل را ردیابی ‌می‌کنند‌‌، من توصیه ‌می‌کنم که برای همه هزینه‌های اتومبیل‌‌، سیاهه ای نگه دارید‌‌، زیرا افرادی که تخفیف‌های مالیاتی خود را مشخص ‌می‌کنند‌‌، ‌می‌توانند حمل و نقل را نیز به عنوان هزینه ضروری کسر کنند. برای اظهارنامه مالیاتی کسب و کار ‌لازم است بدانید چه زمان وسیله نقلیه را در سرویس قرار داده‌اید‌‌، و میزان کسب و کار‌‌، رفت و آمد و طول سفر شخصی برای هر وسیله نقلیه برای سال را ‌بدانید.

 • پرداخت مالیات درآمد‌های جانبی

صاحبان سرمایه گذاری‌های سودآور بعضی اوقات با تعجب متوجه ‌می‌شوند که مالیات سرمایه گذاری و درآمدهای جانبی را  نادیده گرفته‌اند که ممکن است بخش مهمی‌ از مالیات کل آن ها باشد. در سیستم حسابداری خود تمامی درآمدهای جانبی را به دقت وارد کنید و مطمئن باشید که هنگام پرداخت تخمین‌های سه ماهه‌‌، این مالیات‌ها را به عنوان بخشی از کل مالیات برآورد شده خود محاسبه کنید.‌‌ ترازنامه خدمات و مشاوره مالیاتی‌‌، اهداف سرمایه گذاری یا مالی را نشان نمی‌دهد. اطلاعات بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه گذاری‌‌، تحمل ریسک یا شرایط مالی هر سرمایه گذار ارائه ‌می‌شود و ممکن است برای همه سرمایه گذاران مناسب نباشد. سرمایه گذاری شامل انواع ریسک از جمله از بین رفتن احتمالی اصل دارایی است پس قبل از سرمایه گذاری از اهداف خود و سودآوری نوع سرمایه گذاری خود – با احتساب مالیات آن- اطمینان حاصل کنید.

اگر در اظهارنامه مالیاتی شما اشتباهی رخ دهد چه؟

باید با افرادی که در تنظیم اظهارنامه مالیات مشاغل اطلاعات و تجربه دارند مشورت کنید تا اطلاعات را که در آن داده‌های تجاری باید برای تهیه اظهارنامه‌های شما منتقل شوند‌‌، به دقت تعیین کنند و با استفاده از یک سیستم حسابداری دقیق رخداد اشتباهات را به حداقل برسانید. اما اگر با تمام این اوصاف اشتباهی در اظهارنامه مالیاتی خود کشف کنید چه اتفاقی ‌می‌افتد؟ پاسخ اغلب همیشه یکسان است: اشتباهات قابل رفع است.

در این موارد آنچه شما باید بدانید این است که:

 1. ممکن است اداره مالیات این اشتباه را برای شما برطرف کند. بیشتر اوقات‌‌، شما ‌می‌خواهید اشتباهات را خود برطرف کنید. اما هر چند وقت یک بار‌‌، ممکن است منطقی باشد که اجازه دهید اداره مالیات این کار را انجام دهد. اداره مالیات خطاهای ریاضی را تصحیح ‌می‌کند و حتی ممکن است از ضرر و زیان شما جلوگیری کند. در بعضی موارد‌‌، ممکن است مبلغ تخفیفی را که فراموش کرده‌اید در نظر بگیرید اعمال کند. ‌می‌توانید با خوشحالی اجازه دهید اداره مالیات این نوع خطاهای به نسبت بی ضرر را برای شما درست کند. اگر اداره مالیات اشتباهی را تصحیح کرده باشد‌‌، نامه‌ای دریافت خواهید کرد که در مورد تعدیل توضیح ‌می‌دهد و توصیه ‌می‌کند که در صورت نیاز‌‌، چه اقداماتی را انجام دهید.
 2. شما ‌می‌توانید با ثبت یک اظهارنامه اصلاح شده‌‌، بیشترین اشتباهات را برطرف کنید. اگر اداره مالیات اشتباه شما را اصلاح نکرده یا اشتباه بزرگی کرده‌اید یا فراموش کرده‌اید که یک تغییر یا رویداد مهم را گزارش کنید‌‌، ‌می‌خواهید اشتباهات خود را برطرف کنید. شما این کار را با اصلاح اظهارنامه مالیاتی قبلی که با ارسال فرم اصلاحات انجام ‌می‌دهید، تصحیح ‌می‌کنید.
 3. توجه داشته باشید که ممکن است یک تغییر یا اصلاح در موارد دیگری در اظهار نامه اولیه نیز تغییراتی ایجاد کند. به عنوان مثال‌‌، اگر درآمد ناخالص تنظیم شده شما تغییر یابد‌‌، مواردی که از درآمد ناخالص شما استفاده ‌می‌کنند نیز ممکن است تغییر کنند (چنین مواردی شامل کسر موارد معین‌‌، اعتبار مالیاتی و میزان مشمول مالیات مزایای تأمین اجتماعی) هستند. پس دقت کنید همه تغییرات و تأثیرات جانبی اصلاحیه‌ها را هم مد نظر قرار دهید.
 4. ممکن است در برخی اوقات ارسال فرم اصلاحیه بهترین رویکرد نباشد. اگر خطای بزرگی در محاسبات مالیات قابل پرداخت داشته باشید صرف یک گزارش بازپرداخت اضافی کافی نیست. حتمال دارد مسأله به تلاش برای فرار مالیاتی تعبیر شود.
 5. اگر برخی معافیت‌های مالیاتی را فراموش کرده باشید به این معنی نیست که نمی‌توانید با یک اصلاحیه در اظهار نامه جدید آن را مطالبه کنید.
 6. اصلاحیه‌ها را توضیح دهید اما اضافه گویی و کاغذ بازی نکنید.

و اما…

همیشه ‌می‌توانید برای انجام محاسبات امور مالیاتی خود از سیستم حسابداری و نرم افزارهای حسابداری استفاده کنید تا کارها سریع‌‌تر و راحت‌‌تر انجام شود و اشتباهات به حداقل برسد. چون نرم افزارهای آنلاین را ‌می‌توان همیشه در دسترس داشت ‌می‌توانید در هر لحظه به ثبت همه معاملات بپردازید و رسیدها را ثبت و نگهداری کنید تا چیزی فراموش نشود و یا از قلم نیافتد. مهمتر اینکه با انجام حسابرسی مداوم هر لحظه برای ارائه اظهارنامه مالیاتی آماده خواهید بود و فصل مالیات برایتان فشار کاری مضاعفی ایجاد نخواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع نرم افزارهای حسابداری محک با ما تماس بگیرید.

منابع

مرجع اول

https://www.investopedia.com/terms/t/taxreturn.asp

مرجع دوم

https://economictimes.indiatimes.com/wealth/tax/5-smart-things-about-income-tax-return/articleshow/70203294.cms

مرجع سوم

https://cleartax.in/s/income-tax-basics-for-beginners

مرجع چهارم

https://www.thebalancesmb.com/your-first-business-tax-return-1200763

مرجع پنجم

https://www.forbes.com/sites/kellyphillipserb/2019/04/25/made-a-mistake-on-your-tax-return-15-things-you-need-to-know/#66efef8f434c

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد باقریان

محمد باقریان

باقریان هستم از سال 1386 در حوزه تجارت الکترونیک و طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت خودم را با مدیریت چند وب سایت آموزشی شروع کردم، اکنون به صورت تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم ، اوقات فراغتم را بیشتر با ورزش و مطالعه سپری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید