همکاری در فروش | بهترین و سریعترین راه کسب درآمد اینترنتی

زمان مطالعه این مقاله: 7 دقیقه

همکاری در فروش یا Affiliate Marketing چگونه یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد اینترنتی محسوب می‌شود؟ بسیاری از افراد هنگامی که عبارت کسب درآمد از اینترنت به گوششان می‌رسد، این‌گونه تصور می‌کنند که حتماً باید کالایی برای فروش وجود داشته باشد یا یک فروشگاه اینترنتی برای عرضه‌ی مجموعه‌‌ای از محصولات طراحی شود. البته منکر این نیستیم که این روش هم یکی از راه‌های کسب درآمد اینترنتی به شمار می‌رود اما یک روش درآمدزایی بلندمدت محسوب می‌شود.

فهرست مطالب

همکاری در فروش یا  Affiliate Marketing در حقیقت نوعی از بازاریابی برد – برد به شمار می‌رود که به سیستم همکاری در فروش بازار آنلاین گفته می‌شود. در این مدل از بازاریابی، طرفین (شرکت همکار در فروش و فرد بازاریاب) سود خواهند کرد و می‌توان گفت که ضرر بزرگی متصور نیست.

البته توضیح خواهیم داد که این روش بازاریابی چگونه انجام می‌شود و چرا بر این باور هستیم که این مدل، آسان و بدون هزینه فراوان خواهد بود و از شرکت‌های بزرگ تا افراد عادی قادر خواهند بود که در آن شرکت نمایند ولی به این نکته خیلی توجه داشته باشید که نتیجه‌بخشی آن نیازمند زمان و صبور بودن است.

همکاری در فروش یا Affiliate Marketing - همکاری در فروش لباس زیر

همکاری در فروش چیست ؟

برای توضیح بهتر و درست‌تر همکاری در فروش به توضیحات این بخش توجه کنید: چنانچه شما محصولی دارید و می‌خواهید آن را بفروش برسانید می‌توانید از طریق همکاری در فروش و بازاریاب‌ها، این کار را به انجام رسانده و درآمد بیشتری کسب نمایید.

البته حالت دیگری هم وجود دارد که اگر محصولی ندارید و می‌خواهید همچنان به کسب درآمد ادامه دهید، می‌توانید محصولی را که گمان می‌کنید دارای ارزش ذاتی خوبی است، تبلیغ کرده و به این واسطه به‌عنوان همکاری در فروش درآمد داشته باشید.

به عبارت دیگر همکاری در فروش به این معنی است که شما از طریق فروش محصولات، معرفی محصولات و خدمات یا استفاده از محصولات و خدمات سایر کسب و کارها، درآمد داشته باشید. در نظر داشته باشید که منظور از این تعاریف این است که کسب و کارهای اینترنتی در حال حاضر فعال هستند که به سایرین اجازه می‌دهند با معرفی آنها، سهمی از سودهای به دست آمده داشته باشند.

بنابراین Affiliate Marketing  را باید فرایند گسترش تولید و فروش یک محصول به‌حساب آورد که فروشنده و بازاریاب سهم خود را به دست خواهند آورد. البته لازم به ذکر است که یک شخص می‌تواند به‌صورت هم‌زمان فروشنده محصولاتش خودش بوده و درعین‌حال بازاریابی محصولات دیگران را هم انجام دهد.

مراحل لازم برای شروع همکاری در فروش چگونه است؟

اگر قصد دارید محصولاتی تولید کرده و از طریق همکاری در فروش کسب درآمد نمایید، ۴ مرحله زیر را باید طی کنید:

 1. در ابتدای راه باید یک ایده ناب برای تولید یک محصول داشته باشید.
 2. سپس باید آن ایده را تولید نمایید. البته لازم به توضیح است که آن ایده باید واقعا چیزی باشد که مورد نیاز مردم است.
 3. تلاش نمایید که تولید ایده و محصولات الکترونیکی را در اولویت قرار دهید زیرا نیاز به سرمایه ندارند. بعنوان مثال دانلود یک مجموعه آموزشی در زمینه بورس، دروس دانشگاهی و…
 4. در آخرین مرحله به دنبال بازاریاب‌های قهار باشید تا فروش محصول شما را به بهترین شکل مدیریت کنند.

در سیستم همکاری در فروش چه کسانی درگیر هستند ؟

به طور کلی در یک سیستم همکاری در فروش سه شخص اصلی باید حضور فعال داشته باشند. فروشنده یا سازنده محصول ، بازاریاب و مصرف کننده. در این بخش از مقاله به طور کامل هر کدام از این سه مورد و نقششان را توضیح خواهیم داد:

فروشنده

فروشنده یا سازنده محصول ممکن است شخص یا یک شرکت باشد که محصول را تولید و به بازار عرضه خواهد کرد. این محصول ممکن است بسته‌های آموزش آرایش یا مانند یک کالای خانگی یا یک سرویس باشد. لازم به توضیح است که نیازی نیست فروشنده مستقیماً کار بازاریابی را پیش ببرد و تنها کافی است به‌وسیله بازاریابان این کار را پیگیری کند.

بازاریاب (Marketer)

بازاریاب ممکن است یک شخص یا یک شرکت باشد که محصولات یک تولیدکننده را به فروش خواهد رساند. وظیفه یک بازاریاب این است که مصرف‌کنندگان را ترغیب نماید تا محصول فروشنده یا تولیدکننده را خرید کنند. بازاریاب‌ها به‌وسیله شبکه‌های اجتماعی، نویسندگی آنلاین، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها محصولات را تبلیغ خواهند کرد تا به فرایند فروش کمک کنند.

مصرف کننده (مشتری)

مصرف‌کننده یا مشتری کسی است که محصول یا خدمت را از بازاریاب یا فروشنده خریداری خواهد کرد. زمانی که مشتریان محصول را خریداری می‌کنند، فروشنده و بازاریاب سهم خود را از سود آن محصول با توجه به توافقی که پیش از این مابین خودشان انجام داده‌اند، تقسیم خواهند کرد.

معایب و مزایای سیستم همکاری در فروش چیست؟

معایب و مزایای سیستم همکاری در فروش چیست؟

حالا که تا اینجای مقاله با برخی از زوایای موضوع  Affiliate Marketing آشنا شده‌اید، موقع آن رسیده است که در این قسمت به مزایا و معایبی که برای این سیستم می‌توان متصور بود هم اشاره‌ای داشته باشیم:

مزایای سیستم همکاری در فروش

مهم‌ترین مزایای سیستم همکاری در فروش عبارتند از :

 • به تولید محصول یا خدمات نیازی وجود ندارد.
 • با این سیستم دیگر مسئولیتی برای ارائه پشتیبانی متوجه شما نخواهد بود.
 • از انبار کردن یا حمل محصولات دیگر خبری نیست.
 • با توضیحاتی که ارائه شد حتما متوجه شده‌اید که این روش بازاریابی به زمان و تخصص زیادی احتیاج ندارد.
 • اگر بخواهیم از این طریق کسب درآمد کنیم به هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری نیاز نخواهیم داشت.
 • در هر زمان و مکانی که اینترنت در دسترس شما باشد می‌توانید دست به کار شوید.

معایب سیستم همکاری در فروش

مهم‌ترین معایب سیستم همکاری در فروش به شرح زیر است :

 • پروسه کسب درآمد از طریق بازدیدکننده سایت نیاز به صبر و حوصله دارد و کمی زمان‌بر است.
 • ممکن است اگر همکاری بدی داشته باشید به کل اعتبار کسب و کار شما ضربه‌ی جبران‌ناپذیری وارد شود. بنابراین در انتخاب همکار برای این سیستم باید بسیار با دقت عمل کنید.
 • یکی دیگر از معایب موجود در این نوع از بازاریابی، نداشتن کنترل بر روی کیفیت محصول، خدمات یا چگونگی انجام کسب‌وکار می‌باشد.
 • احتمال این موضوع وجود دارد که هکرها لینک‌های Affiliate شما را دزدیده و کمیسیونی که مربوط به شماست را برای خودشان بردارند. یعنی یک سرقت اینترنتی اتفاق بیافتد.
بهترین راه های موفقیت برای همکاری در فروش

بهترین راه های موفقیت برای همکاری در فروش

در این بخش قصد داریم بهترین و موثرترین راه های موفقیت در سیستم همکاری در فروش را نام برده و هر یک از این پیشنهادها را بررسی نماییم:

یک برنامه‌ عملیاتی حساب‌شده داشته باشید

اهمیت چندانی ندارد که مهارت‌های بازاریابی شما در چه حدی است، بی تردید شما با گزینش محصول نامناسب، درآمد پایین تری خواهید داشت. بنابراین قبل از هر اقدامی، زمان مناسبی را برای مطالعه روی محصول و بررسی میزان تقاضای آن در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که زمان شما فوق العاده ارزشمند خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که زمان خود را روی محصولی ارزشمند و البته فروشنده‌ای معتمد هزینه کنید.

همواره به روز باشید

نیازی به گفتن نیست که در حوزه بازاریابی رقابت جدی وجود دارد، به همین دلیل تلاش کنید همواره از استراتژی‌های مدرن و به روز استفاده کنید. یقینا اگر همه چیز به خوبی و درستی اجرا شود، می توانید منتظر درآمدهای خوبی باشید.

فراموش نکنید که برندسازی بسیار مهم است

هم زمان با افزایش یافتن درصد فروش، از یاد نبرید که برای خود برندسازی انجام دهید. برای تحقق این هدف از تبلیغات خود برای محصولات مد نظرتان بهره ببرید و استراتژی‌های تبلیغاتی خود را متوجه محصولاتی کنید که اطمینان دارید خریداران آن فراوان هستند.

محصولات را با یکدیگر قیاس کنید

در نظر داشته باشید که تمرکز ویژه خود را به محصولاتی معطوف کنید که در تبلیغ آن توانایی دارید. فراموش نکنید که از توانایی خود در بیشتر کردن تفاهمات و به وجود آوردن رابطه نزدیک با مخاطبان‌تان استفاده نمایید و آنها را متقاعد کنید که به چه دلیل لازم است آن محصول خرید نمایند.

از لحاظ روان شناختی به اثبات رسیده است که مقایسه محصولات با یکدیگر تاثیر بسزایی در ترغیب مشتریان به خرید دارد. البته پیش از هر اقدامی مطمئن شوید که اقدامات شما برای تغییر وضعیت موجود و بهبود آن موثر خواهد بود.

خوب است که از چندین استراتژی به صورت همزمان بهره ببرید

بسیار ضروری به نظر می‌رسد به جای اینکه توجه خودتان تنها روی یک روش متمرکز نمایید، تعداد متنوعی از استراتژی‌ها انتخاب کنید تا متوجه شوید که مخاطبان شما نسبت به کدام روش بیشترین و بهترین عکس‌العمل را نشان خواهند داد و در نهایت با تنوع استراتژی‌های بازاریابی نتیجه مطلوب را کسب خواهید کرد.

رایج ترین و بهترین کانال های همکاری فروش

متداول‌ترین و بهترین کانال‌های همکاری در فروش

بیشتر سازمان ها برای اطمینان از اینکه مشتریان هدف آنها درگیر خرید و فروش محصولات تبلیغاتی بشوند، از شیوه های مشترک بهره می برند. اما باید در نظر داشته باشید که همه شرکتها، تبلیغات محصولات را یکسان و به یک شکل انجام نمی دهند. در واقع باید بدانید که چندین کانال گوناگون بازاریابی موجود است که میتوان از آنها استفاده کرد. در ادامه به برخی از بهترین کانال‌های همکاری در فروش اشاره خواهیم کرد:

 • وب سایت های بزرگ: این امکان وجود دارد که با سایت های بزرگ و شناخته شده برای همکاری در فروش وارد مذاکره شویم تا آنها تبلیغات محصولات ما را در سایت خود قرار داده و ما به ازای فروش محصولات مان از آن وب سایت ها پورسانت دریافت کنیم.
 • نویسندگان وبلاگ: وبلاگ نویسان از آنجایی که در نویسندگی تخصص دارند و قادر هستند مطالبی بنویسند که خیلی سریع در موتورهای جستجو از جمله گوگل رتبه خوبی بگیرد، می توانند در مورد یک محصول مقاله یا مطلبی را تولید کنند تا خیلی زود در گوگل رتبه ی بالایی داشته باشد و در نهایت منجر به فروش بیشتری شود.
 • اشخاص تاثیر گذار(اینفلوئنسرها) : اینفلوئنسرها یا افراد تأثیرگذار اشخاصی که توانایی تأثیرگذاری بر تصمیمات بخش بزرگی از جامعه را دارند و میتوانند باعث خرید بخش بزرگی از جامعه شوند. جالب توجه است که بدانید این افراد یکی از گزینه ها و کانال های مناسب برای سیستم همکاری در فروش محسوب می شوند. این افراد این روزها با توجه به انبوه دنبال کننده ها، می توانند برای ترغیب افراد به خرید یک کالا موثر باشند. حتی اینفلوئنسرها آنقدر داد و ستد مالی شان بالا رفته که طرح مالیات اینفلوئنسرها در مجلس مطرح شده است.
 • لیست های ایمیل: برخی از شرکت های همکاری در فروش دارای لیست های ایمیلی هستند که می توانند از آنها برای تبلیغ محصولات فروشنده استفاده کنند. برخی دیگر ممکن است به خبرنامه های ایمیلی که شامل لینک های پیوندی به محصولات هستند ، کمک کنند و پس از خرید مصرف کننده محصول ، کمیسیون دریافت کنند. یعنی می توان محصولات را به این شرکت ها معرفی کرد تا آن ها هم به لیست ایمیل خود ارسال کنند.

شیوه های کسب درآمد از طریق همکاری در فروش

بی تردید با توجه به برنامه ریزی که شرکت ها انجام می دهند و اشخاصی را برای بازاریابی استخدام می نمایند، شیوه های مختلفی را میتوان برای سیستم همکاری در فروش در نظر گرفت. لازم به ذکر است که بازاریابان در سیستم های همکاری در فروش به شکل های مختلفی می توانند درآمد داشته باشند که در ادامه این بخش به برخی از متداول ترین آنها اشاره خواهیم داشت:

 1. پرداخت در ازای هر فروش : این روش یکی از شیوه های استاندارد همکاری در فروش محسوب می شود. ساز و کار این شیوه به این صورت است که هر فروشی توسط بازاریاب انجام شود، درصد و پورسانت خود را از آن فروش دریافت خواهد کرد.
 2. پرداخت در ازای هر کلیک : بعضی وقتها هدف از همکاری در فروش افزایش ترافیک یک سایت خواهد بود. در این شیوه بازاریاب هر مشتری را که به سمت سایت فروشنده بفرستد و آن مشتری وارد سایت منظور شود، بازاریاب مربوطه پورسانت خود را دریافت خواهد کرد.
 3. پرداخت در ازای هر فرآیند: گاهی اوقات فروشندگان یا شرکت ها قصد دارند مشتریانی را به سایت خود هدایت نمایند تا بعنوان مثال یک فرم خاص را تکمیل کنند یا در یک خبرنامه مشخص عضو شده یا اینکه محصول خاصی را آزمایش نمایند. در این شیوه وظیفه ای که برعهده بازاریاب قرار می گیرد این است که مشتریان را ترغیب به انجام کاری کنند که مد نظر صاحبان کسب و کار است. بازاریاب ها در این روش به ازای تکمیل هر فرایند، پورسانت در نظر گرفته شده را دریافت خواهند کرد.

به وسیله همکاری در فروش درآمد خود را چند برابر کنید

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم یکی از بهترین روش های اثبات شده برای کسب درآمد خوب از اینترنت، همکاری در فروش یا Affiliate Marketing است. اما متاسفانه بسیاری از افراد از این موضوع و کیفیت کار آن مطلع نیستند و نمی دانند که چگونه از طریق همکاری در فروش می توان به درآمد بالایی رسید.

توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر کسب و کار اینترنتی دارید قادر خواهید بود با همکاری در فروش درآمد خود را چندین برابر کنید. اگر هم کسب و کاری ندارید و دوست دارید به درآمد واقعی و بالا برسید نگران نباشید! چون می توانید از همکاری در فروش با کسب و کارهای دیگر شروع کنید و به درآمد دلخواه خودتان دست یابید.

این روزها همکاری در فروش به یک مدل بازاریابی و فروش مطمئن و پایدار برای کسب درآمد تبدیل شده است.البته منکر تفاوت بازاریابی و فروش نمی شویم اما افراد زیادی از این منبع درآمد زایی بزرگ بی خبر بوده و نمی دانند با این سیستم بدون هیچ دردسر و سرمایه اولیه ای می توانند به درآمد چند ده و حتی چند صد میلیونی در ماه دست پیدا کنند!

اگر به دنبال راه اندازی کسب و کارهای بدون سرمایه اولیه و با کمترین ریسک ممکن هستید، مسلما یکی از بهترین پیشنهادها برای شما همکاری در فروش خواهد بود.

منبع: bigcommerce / investopedia

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

وهاب نادری
وهاب نادری
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

2 پاسخ

 1. همکاری در فروش با شرکت های بزرگ سودآور تر هست یا با شرکت های استارت آپ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری