محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری | حق شیفت ۱۴۰۱

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

فوق‌العاده نوبت کاری به آن دسته از کارگرانی تعلق می‌گیرد که به صورت چرخشی کار می‌کنند. این بدان معناست که زمان کار ثابتی برای کارگر در نظر گرفته نشده است و فرد به صورت چرخشی کار انجام می‌دهد. حقوق آن دسته از کارگرانی که به صورت چرخشی کار می‌کنند، معمولاً به دلیل سختی کار از کارگرانی که حقوق ثابتی دارند، بالاتر است و به آنها فوق‌العاده نوبت کاری یا حق شیفت تعلق می‌گیرد.

فهرست مطالب

کارگران با ساعت کار چرخشی مانند پرستاران، آتش‌نشان‌ها و نگهبانان بر اساس شیفت کاری و نوبت کاری‌شان حقوق دریافت خواهند کرد. در این مقاله از گروه نرم افزار حسابداری محک به بررسی چگونگی محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری و حق شیفت 1401 می‌پردازیم.

فوق‌العاده نوبت کاری

نوبت کاری در قانون کار چیست؟

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از افراد شغلشان ایجاب می‌کند تا در تمامی ساعات شبانه روز کار کنند. این دسته از افراد مانند پرستاران موظف‌اند که ساعات کاری خود را در شیفت‌ها و نوبت‌های کاری متفاوت بگذرانند. در واقع طبق قوانین وزارت کار برای افرادی با فشار کاری بالا در ازای سختی کاری که تحمل می‌کنند، مبلغی به عنوان فوق‌العاده نوبت کاری یا حق شیفت در نظر گرفته شده است.

انواع نوبت کاری همراه با مثال

در وزارت کار، 4 نوع نوبت کاری برای مشاغل سخت در نظر گرفته شده است:

 • نوبت کاری صبح و عصر
 • نوبت کاری صبح، عصر و شب
 • نوبت کاری صبح و شب
 • نوبت کاری عصر و شب

به این ترتیب ساعت کاری بین 6 صبح الی ساعت 14 بعد از ظهر، شیفت صبح در نظر گرفته می‌شود .

ساعت کاری بین ساعت 14 بعد از ظهر الی 22 شب، شیفت عصر در نظر گرفته می‌شود.

ساعت کاری بین ساعت 22 شب الی  6 صبح، شیفت شب در نظر گرفته می‌شود.

هر شیفت کاری شامل 8 ساعت کار می‌شود. شیفت کاری عصر و شب بسیار دشوارتر از ساعات کاری دیگر است و افرادی که در این ساعات کار می‌کنند، مبلغ بیشتری را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که مزایای انواع شیفت‌های کاری متفاوت است. همان‌طور که گفتیم نوبت کاری به کاری گفته می‌شود که زمان انجام آن در طول ماه در گردش باشد و اگر مدت کارکرد فرد کمتر از یک ماه باشد به آن نوبت کاری گفته نمی‌شود.

بهتر است توضیحات خود را با یک مثال تکمیل کنیم: فرض کنید کارگری یک ماه به صورت مداوم در شیفت صبح کار کند، یک ماه در شیفت ظهر و یک ماه کامل دیگر در شیفت شب. با توجه به نکات ذکر شده به این کارگران فوق‌العاده نوبت کاری تعلق نمی‌گیرد زیرا شیفت‌های کاری باید در طول یک ماه در گردش باشند. مثلاً اگر کارگری 20 روز را در نوبت صبح و 11 روز را در نوبت شب کار کند، شیف کاری محسوب نمی‌شود.

البته با توجه به دیگر قوانین وزارت کار، به کارگران غیر نوبتی هم در ازای کار بین ساعات 22 الی 6 بامداد، 22.5 درصد اضافه بر مزد ساعت کاری خود تعلق می‌گیرد و حق شیفت شب ۱۴۰۱ به کارگرانی که 24 ساعت استراحت دارند و 24 ساعت کار می‌کنند تعلق نمی گیرد.

فوق‌العاده نوبت کاری

فوق العاده نوبت کاری ۱۴۰۱ چگونه محاسبه می شود؟

فوق العاده نوبت کاری بر اساس حقوق ماهیانه محاسبه می‌شود:

 • برای شیفت صبح و عصر کارمندان ۱۰ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت صبح، عصر و شب کارمندان ۱۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت صبح و شب کارمندان ۲۲.۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت عصر و شب کارمندان ۲۲.۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.

نحوه محاسبه مرخصی در نوبت کاری

تا به اینجا دریافتیم که برای محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری، دستمزد ثابت ماهیانه مبنا قرار می‌گیرد. چنانچه گردش کار در محدوده یک ماه تحقق پیدا کند، کارگر می‌تواند به راحتی به مرخصی استحقاقی رفته و با توجه به گردشی شدن کار در ماه، مبلغ نوبت کاری خود را به راحتی دریافت کند. مبلغ نوبت کاری برای روزهای تعطیل هفته و تعطیلات رسمی نیز به افراد پرداخت می‌شود اما پرداخت آن درباره مرخصی استعلاجی صدق نمی‌کند.

شیفت‌های کاری متفاوت ساعات کاری متفاوتی نیز دارند. ممکن است ساعت کاری کارگران شیفتی روز جمعه باشد. در این صورت به این کارگران علاوه بر دستمزد فوق‌العاده نوبت کاری، فوق‌العاده حق جمعه هم تعلق می‌گیرد.

عیدی سنوات و پاداش نوبت کاری چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق قوانین وزارت کار فوق‌العاده شیفت کاری جز دستمزد کارگران محسوب نمی‌شود پس محاسبه آن در عیدی، سنوات و اضافه کاری منطقی نخواهد بود.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  آشنایی با وظایف بازاریابی (به همراه فایل صوتی)

اضافه کار کارگران نوبت کاری در تعطیلات رسمی چگونه محاسبه می‌شود؟

کارگرانی که گردشی کار می‌کنند و به آنها نوبتی کار می‌گویند می‌توانند به راحتی از تعطیلات رسمی خود استفاده کرده و در صورت مصادف شدن شیفت کاری‌شان با ایام تعطیلات رسمی، می‌توانند اضافه کار دریافت کنند که برای اضافه کار، چهل درصد بیشتر از هر ساعت کار پرداخت می‌شود.

محاسبه نوبت کار در مأموریت به چه صورت است؟

اگر فردی که به صورت نوبتی و گردشی کار می‌کند، به مأموریت برود، امکان دریافت حق نوبت کاری برای وی وجود دارد. البته فراموش نشود که فوق‌العاده نوبت کاری به افرادی تعلق می‌گیرد که کارشان حتماً در طول یک ماه در گردش باشد. یعنی برای استفاده از درصدهای نوبت کاری باید شیفت‌های کاری در طول یک ماه در گردش باشند. در این صورت است که کارگر می‌تواند علاوه بر حق مأموریت و حقوق ثابت خود، فوق‌العاده نوبت کاری را دریافت کند.

حق شیفت ۱۴۰۱ چقدر است ؟ (جدول شیفت کاری)

بر اساس قوانین حقوق و دستمزد سال 1401 ، حق شیفت کاری با توجه به حقوق پایه و مزد ثابت فرد بر اساس جدول شیفت کاری محاسبه می‌شود. بر اساس آنچه در بخشنامه مزد ۱۴۰۱ ابلاغ شده است، مبلغ حق شیفت سال ۱۴۰۱ به شرح جدول زیر است:

نوع حق شیفت (نوبت کاری)مبنای محاسبهمبلغ
فوق العاده نوبت کاری صبح- عصر-شب ۱۴۰۱معادل ۱۵٪ حقوق ماهانه ۱۴۰۱ (حق شیفت)۶.۲۶۹.۶۲۵
فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر ۱۴۰۱معادل ۱۰٪ حقوق ماهانه ۱۴۰۱ (حق شیفت)۴.۱۷۹.۷۵۰
فوق العاده نوبت کاری صبح-شب و یا عصر-شب ۱۴۰۱معادل ۲۲.۵٪ حقوق ماهانه ۱۴۰۱ (حق شیفت)۹.۴۰۴.۴۳۷

جدول حق شیفت ۱۴۰۱

روش محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری برای هر نوبت

چند قدم اساسی برای محاسبه حق شیفت 1401 وجود دارد که به شرح زیر است:

 • شما کارفرمای گرامی باید حقوق یک ساعت کارگر را مطابق با قوانین وزارت کار محاسبه کرده و حق مسکن و غیره را هم برای وی لحاظ کنید.
 • در مرحله بعدی باید حقوق هر یک ساعت نوبت کاری کارگر را محاسبه کنید: برای مثال برای محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری کارگری که در شیفت صبح و شب کار می‌کند باید 22.5 درصد حقوق یک ساعت معمولی کارگر را محاسبه کنید .

گاهی اوقات محاسبات فیش حقوقی پرسنل نیز بسیار پیچیده و زمان‌گیر است و همچنین خطاهای محاسباتی نیز رخ می‌دهد. نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، شما را در انجام راحت این فرایند یاری می‌نماید. افزونه حقوق و دستمزد محک به شما کمک می‌کند که به راحتی روند صدور فیش حقوقی و محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری را در کم‌ترین زمان طی کرده و امکان نگهداری آن‌ها را برای ماه‌های بعد داشته باشید.

تفاوت نوبت کاری با شب‌ کاری در چیست؟

ممکن است بسیاری از کارگران، نوبت کاری را با شب‌کاری اشتباه بگیرند و از روی تا آگاهی در صدد دریافت هر کدام از آنها بر آیند. کلیه کارگران باید بدانند که کار نوبتی کاری است که در طول یک ماه در گردش باشد و در شیفت‌های مختلف انجام شود اما فرد شب کار، بدون گردش و به صورت ثابت فقط در شب‌ها کار می‌کنند. در نوبت کاری ممکن است ساعت کار افراد از 8 ساعت در شبانه روز و 44 ساعت در هفته فراتر نرود اما ساعت کار مجاز شب‌کاری 176 ساعت در ماه است.حق شیفت کارگران ۱۴۰۱ معادل 10 الی 22.5 درصد حقوق ماهانه شما است.

تعریف و نحوه محاسبه شب کاری

بسیاری از افراد به جای کار گردشی و نوبتی، فقط در شب‌ها فعالیت می‌کنند. زمان شب کاری از ساعت 22 شب الی 6 صبح برآورد شده است. اگر فردی شب کار باشد، 35 درصد بیشتر از حقوق پایه‌اش تحت عنوان اضافه شب کاری به او پرداخت می‌شود.

مثلاً اگر کارگری بین ساعت 5 بعد از ظهر تا 12 شب (دو ساعت) شب کار باشد، این دو ساعت با احتساب 35 درصد برای آن کارگر محاسبه می‌شود. هر کارگری مجاز است تا در یک ماه 176  ساعت در شیفت شب کار کند. اگر کارگری نوبت کار باشد اما بخشی از فعالیتش را در صبح و بخش دیگر را در شب انجام دهد، آن 35 درصد برای همان شیفت شب اش لحاظ می‌شود.

ثبت فوق‌العاده نوبت کاری در نرم افزار حقوق و دستمزد محک

با استفاده از نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، می‌توانید شیفت‌های کاری و حق شیفت کارگران ۱۴۰۱ را به راحتی ثبت کنید. نرم افزار حسابداری محک به به‌صورت اتوماتیک به دستگاه حضور و غیاب کارکنان متصل شده و تعداد روزها و ساعت‌ها و شیفت‌های کاری کارکنان را برای شما کارفرمای گرامی محاسبه می‌کند. با استفاده از این نرم افزار، صدور حکم حقوقی آسان‌تر شده و امکان ثبت فوق‌العاده نوبت کاری یا فوق‌العادهشیفت کاری در فیش حقوقی وجود دارد.

منبع: wikipedia

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.

4 پاسخ

 1. سلام.من از ساعت شیش غروب تا هفت و نیم صبح،هرشب نگهبانم.هفته ای یک روز مرخصی دارم ک روزهاش ب تعطیلات نمیخوره یعنی روزهای تعطیل هم شبش میرم سر کار.میخواستم بدونم طبق قانون کار چقدر باید حقوق بگیرم؟

 2. سلام ،من ۴۸ساعت شیفت ۴۸ساعت استراحت هستم که اصلا مرخصی نرفتم ماه اردیبهشت ۲روز تعطیل رسمی با ۲روز جمعه هم سرکار بودم و کلا۱۵شبانه روز سرکار بودم میخوستم بدونم طبق قانون کار چند ساعت اضافه کاری و شب کاری به من تعلق میگیره و چقد باید حقوق بگیرم؟ .تشکر

  1. درود دقیقا شرایط شما رو بنده هم دارم.
   بدون فرزند ۸۳۰۰۰۰۰ تومان و به ازای هر فرزند تقریبا مبلغ ۵۰۰۰۰۰ تومان به آن اضافه میشه

 3. بنده در یک شرکت نگهبان هستم که ۱۶ ساعت شیفت هستم و ۳۲ ساعت استراحت (هر شیفته از ساعت ۱۶ الی ۸ صبح میباشد) در محاسبه حقوق به صورت قانون کار آیا حق شب کاری وحق نوبت کاری هردو باید محاسبه شود یا خیر ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید