جستجو
Close this search box.

نحوه محاسبه نوبت کاری | حق شیفت 1402

نوشته شده توسط ثمین اسدیان
زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

فوق‌العاده نوبت کاری به آن دسته از کارگرانی تعلق می‌گیرد که به صورت چرخشی کار می‌کنند. این بدان معناست که زمان کار ثابتی برای کارگر در نظر گرفته نشده است و فرد به صورت چرخشی کار انجام می‌دهد. حقوق آن دسته از کارگرانی که به صورت چرخشی کار می‌کنند، معمولاً به دلیل سختی کار از کارگرانی که حقوق ثابتی دارند، بالاتر است و به آنها فوق‌العاده نوبت کاری یا حق شیفت تعلق می‌گیرد.

فهرست مطالب

کارگران با ساعت کار چرخشی مانند پرستاران، آتش‌نشان‌ها و نگهبانان بر اساس شیفت کاری و نوبت کاری‌شان حقوق دریافت خواهند کرد. در این مقاله از گروه نرم افزار حسابداری محک به بررسی نحوه محاسبه نوبت کاری و نکات مهم در این زمینه می‌پردازیم.

فوق‌العاده نوبت کاری

نوبت کاری در قانون کار چیست؟

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از افراد شغلشان ایجاب می‌کند تا در تمامی ساعات شبانه روز کار کنند. این دسته از افراد مانند پرستاران موظف‌اند که ساعات کاری خود را در شیفت‌ها و نوبت‌های کاری متفاوت بگذرانند. در واقع طبق قوانین وزارت کار برای افرادی با فشار کاری بالا در ازای سختی کاری که تحمل می‌کنند، مبلغی به عنوان فوق‌العاده نوبت کاری یا حق شیفت در نظر گرفته شده است.

انواع نوبت کاری همراه با مثال

در وزارت کار، 4 نوع نوبت کاری برای مشاغل سخت در نظر گرفته شده است:

 • نوبت کاری صبح و عصر
 • نوبت کاری صبح، عصر و شب
 • نوبت کاری صبح و شب
 • نوبت کاری عصر و شب

به این ترتیب ساعت کاری بین 6 صبح الی ساعت 14 بعد از ظهر، شیفت صبح در نظر گرفته می‌شود.

ساعت کاری بین ساعت 14 بعد از ظهر الی 22 شب، شیفت عصر در نظر گرفته می‌شود.

ساعت کاری بین ساعت 22 شب الی  6 صبح، شیفت شب در نظر گرفته می‌شود.

هر شیفت کاری شامل 8 ساعت کار می‌شود. شیفت کاری عصر و شب بسیار دشوارتر از ساعات کاری دیگر است و افرادی که در این ساعات کار می‌کنند، مبلغ بیشتری را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که مزایای انواع شیفت‌های کاری متفاوت است. همان‌طور که گفتیم نوبت کاری به کاری گفته می‌شود که زمان انجام آن در طول ماه در گردش باشد و اگر مدت کارکرد فرد کمتر از یک ماه باشد به آن نوبت کاری گفته نمی‌شود.

بهتر است توضیحات خود را با یک مثال تکمیل کنیم: فرض کنید کارگری یک ماه به صورت مداوم در شیفت صبح کار کند، یک ماه در شیفت ظهر و یک ماه کامل دیگر در شیفت شب. با توجه به نکات ذکر شده به این کارگران فوق‌العاده نوبت کاری تعلق نمی‌گیرد زیرا شیفت‌های کاری باید در طول یک ماه در گردش باشند. مثلاً اگر کارگری 20 روز را در نوبت صبح و 11 روز را در نوبت شب کار کند، شیف کاری محسوب نمی‌شود.

البته با توجه به دیگر قوانین وزارت کار، به کارگران غیر نوبتی هم در ازای کار بین ساعات 22 الی 6 بامداد، 22.5 درصد اضافه بر مزد ساعت کاری خود تعلق می‌گیرد و حق شیفت شب به کارگرانی که 24 ساعت استراحت دارند و 24 ساعت کار می‌کنند تعلق نمی گیرد.

فوق‌العاده نوبت کاری

نحوه محاسبه نوبت کاری

فوق العاده نوبت کاری بر اساس حقوق ماهیانه محاسبه می‌شود:

 • برای شیفت صبح و عصر کارمندان ۱۰ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت صبح، عصر و شب کارمندان ۱۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت صبح و شب کارمندان ۲۲.۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.
 • برای شیفت عصر و شب کارمندان ۲۲.۵ درصد اضافه بر حقوق ثابت دریافت می‌کنند.

فرمول محاسبه نوبت کاری

تا به اینجا دریافتیم که برای محاسبه نوبت کاری، دستمزد ثابت ماهیانه مبنا قرار می‌گیرد. چنانچه گردش کار در محدوده یک ماه تحقق پیدا کند، کارگر می‌تواند به راحتی به مرخصی استحقاقی رفته و با توجه به گردشی شدن کار در ماه، مبلغ نوبت کاری خود را به راحتی دریافت کند. مبلغ نوبت کاری برای روزهای تعطیل هفته و تعطیلات رسمی نیز به افراد پرداخت می‌شود اما پرداخت آن درباره مرخصی استعلاجی صدق نمی‌کند.

شیفت‌های کاری متفاوت ساعات کاری متفاوتی نیز دارند. ممکن است ساعت کاری کارگران شیفتی روز جمعه باشد. در این صورت به این کارگران علاوه بر دستمزد فوق‌العاده نوبت کاری، فوق‌العاده حق جمعه هم تعلق می‌گیرد.

عیدی سنوات و پاداش نوبت کاری چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق قوانین وزارت کار فوق‌العاده شیفت کاری جز دستمزد کارگران محسوب نمی‌شود پس محاسبه آن در عیدی، سنوات و اضافه کاری منطقی نخواهد بود.

اضافه کار کارگران نوبت کاری در تعطیلات رسمی چگونه محاسبه می‌شود؟

کارگرانی که گردشی کار می‌کنند و به آنها نوبتی کار می‌گویند می‌توانند به راحتی از تعطیلات رسمی خود استفاده کرده و در صورت مصادف شدن شیفت کاری‌شان با ایام تعطیلات رسمی، می‌توانند اضافه کار دریافت کنند که برای اضافه کار، چهل درصد بیشتر از هر ساعت کار پرداخت می‌شود.

محاسبه نوبت کار در مأموریت به چه صورت است؟

اگر فردی که به صورت نوبتی و گردشی کار می‌کند، به مأموریت برود، امکان دریافت حق نوبت کاری برای وی وجود دارد. البته فراموش نشود که فوق‌العاده نوبت کاری به افرادی تعلق می‌گیرد که کارشان حتماً در طول یک ماه در گردش باشد. یعنی برای استفاده از درصدهای نوبت کاری باید شیفت‌های کاری در طول یک ماه در گردش باشند. در این صورت است که کارگر می‌تواند علاوه بر حق مأموریت و حقوق ثابت خود، فوق‌العاده نوبت کاری را دریافت کند.

بستن سال مالی در نرم افزار محک
بستن سال مالی در نرم افزار محک

فرمول محاسبه حق شیفت 1402 (جدول شیفت کاری)

بر اساس قوانین حقوق و دستمزد، فرمول محاسبه حق شیفت کاری با توجه به حقوق پایه و مزد ثابت فرد بر اساس جدول شیفت کاری محاسبه می‌شود. بر اساس آنچه در بخشنامه مزد ابلاغ شده است، مبلغ حق شیفت به شرح جدول زیر است:

نوع حق شیفت (نوبت کاری)مبنای محاسبهمبلغ
فوق العاده نوبت کاری صبح- عصر-شبمعادل ۱۵٪ حقوق ماهانه (حق شیفت)۷،۹۶۲،۴۲۶
فوق العاده نوبت کاری صبح-عصرمعادل ۱۰٪ حقوق ماهانه (حق شیفت)۵،۳۰۸،۲۸۴
فوق العاده نوبت کاری صبح-شب و یا عصر-شبمعادل ۲۲.۵٪ حقوق ماهانه (حق شیفت)۹.۴۰۴.۴۳۷

جدول حق شیفت 1402

روش محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری برای هر نوبت

چند قدم اساسی برای محاسبه حق شیفت 1402 وجود دارد که به شرح زیر است:

 • شما کارفرمای گرامی باید حقوق یک ساعت کارگر را مطابق با قوانین وزارت کار محاسبه کرده و حق مسکن و غیره را هم برای وی لحاظ کنید.
 • در مرحله بعدی باید حقوق هر یک ساعت نوبت کاری کارگر را محاسبه کنید: برای مثال برای محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری کارگری که در شیفت صبح و شب کار می‌کند باید 22.5 درصد حقوق یک ساعت معمولی کارگر را محاسبه کنید .

گاهی اوقات محاسبات فیش حقوقی پرسنل نیز بسیار پیچیده و زمان‌گیر است و همچنین خطاهای محاسباتی نیز رخ می‌دهد. نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، شما را در انجام راحت این فرایند یاری می‌نماید. افزونه حقوق و دستمزد محک به شما کمک می‌کند که به راحتی روند صدور فیش حقوقی و محاسبه فوق‌العاده نوبت کاری را در کم‌ترین زمان طی کرده و امکان نگهداری آن‌ها را برای ماه‌های بعد داشته باشید.

تفاوت نوبت کاری با شب‌ کاری در چیست؟

ممکن است بسیاری از کارگران، نوبت کاری را با شب‌کاری اشتباه بگیرند و از روی نا آگاهی در صدد دریافت هر کدام از آنها بر آیند. کلیه کارگران باید بدانند که کار نوبتی، کاری است که در طول یک ماه در گردش باشد و در شیفت‌های مختلف انجام شود اما فرد شب کار، بدون گردش و به صورت ثابت فقط در شب‌ها کار می‌کند. در نوبت کاری ممکن است ساعت کار افراد از 8 ساعت در شبانه روز و 44 ساعت در هفته فراتر نرود اما ساعت کار مجاز شب‌کاری 176 ساعت در ماه است. حق شیفت کارگران 1402 معادل 10 الی 22.5 درصد حقوق ماهانه شما است.

تعریف و نحوه محاسبه شب کاری

بسیاری از افراد به جای کار شیفتی و نوبتی، فقط در شب‌ها فعالیت می‌کنند. ساعات شب کاری از ساعت 22 شب الی 6 صبح برآورد شده است. اگر فردی شب کار باشد، 35 درصد از حقوق پایه‌اش تحت عنوان اضافه شب کاری به او پرداخت می‌شود.

مثلاً اگر کارگری بین ساعت 10 شب تا 12 شب (دو ساعت) شب کار باشد، این دو ساعت با احتساب 35 درصد برای آن کارگر محاسبه می‌شود. هر کارگری مجاز است تا در یک ماه 176 ساعت در شیفت شب کار کند. اگر کارگری نوبت کار باشد اما بخشی از فعالیتش را در صبح و بخش دیگر را در شب انجام دهد، آن 35 درصد برای همان شیفت شب اش لحاظ می‌شود.

ثبت فوق‌العاده نوبت کاری در نرم افزار حقوق و دستمزد محک

با استفاده از نرم افزار حسابداری محک و افزونه حقوق و دستمزد آن، می‌توانید شیفت‌های کاری و حق شیفت کارگران 1402 را به راحتی ثبت کنید. نرم افزار حسابداری محک به به‌صورت اتوماتیک به دستگاه حضور و غیاب کارکنان متصل شده و تعداد روزها و ساعت‌ها و شیفت‌های کاری کارکنان را برای شما کارفرمای گرامی محاسبه می‌کند. با استفاده از این نرم افزار، صدور حکم حقوقی آسان‌تر شده و امکان ثبت فوق‌العاده نوبت کاری یا فوق‌العادهشیفت کاری در فیش حقوقی وجود دارد.

منبع: wikipedia

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

ثمین اسدیان
ثمین اسدیان
تولید کننده محتوا هستم و تمام تلاشم بر این است که با ارائه محتوای مفید و ارزشمند، تجربه خوبی از بازدید سایت برایتان رقم بزنم.
معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

معافیت سالانه مالیاتی چیست؟

زمان مطالعه این مقاله: 3 دقیقه معافیت سالانه مالیاتی از موضوعات مهم در نظام اقتصادی هر کشور است و قانون آن نیز متفاوت خواهد بود. این اقدام برای تشویق برخی کارآفرینان و کسب و کارها صورت می گیرد. گروه نرم افزار حسابداری محک در این دانشنامه

اطلاعات بیشتر
6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

6 راه برای موفقیت در مدیریت سوپرمارکت

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه رقابت در دنیای امروز کسب‌وکارها شدیدتر از همیشه است و سوپرمارکت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در هر کوچه و خیابان، شاهد حضور سوپرمارکت‌های کوچک و بزرگ هستیم که برای جلب توجه مشتریان می‌جنگند. اما راز موفقیت در این

اطلاعات بیشتر
تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

تقویم محتوا چیست؟ دانلود نمونه تقویم محتوایی

زمان مطالعه این مقاله: 4 دقیقه در دنیای رقابتی امروز، هر کسب و کاری برای جذب و حفظ مشتریان خود، به یک استراتژی محتوایی مناسب نیاز دارد. این استراتژی نه تنها باعث ایجاد محتواهای ارزشمند برای مخاطبان می‌شود، بلکه بازاریابی محتوا را نیز به یک فرایند

اطلاعات بیشتر

4 Responses

 1. سلام.من از ساعت شیش غروب تا هفت و نیم صبح،هرشب نگهبانم.هفته ای یک روز مرخصی دارم ک روزهاش ب تعطیلات نمیخوره یعنی روزهای تعطیل هم شبش میرم سر کار.میخواستم بدونم طبق قانون کار چقدر باید حقوق بگیرم؟

 2. سلام ،من ۴۸ساعت شیفت ۴۸ساعت استراحت هستم که اصلا مرخصی نرفتم ماه اردیبهشت ۲روز تعطیل رسمی با ۲روز جمعه هم سرکار بودم و کلا۱۵شبانه روز سرکار بودم میخوستم بدونم طبق قانون کار چند ساعت اضافه کاری و شب کاری به من تعلق میگیره و چقد باید حقوق بگیرم؟ .تشکر

  1. درود دقیقا شرایط شما رو بنده هم دارم.
   بدون فرزند ۸۳۰۰۰۰۰ تومان و به ازای هر فرزند تقریبا مبلغ ۵۰۰۰۰۰ تومان به آن اضافه میشه

 3. بنده در یک شرکت نگهبان هستم که ۱۶ ساعت شیفت هستم و ۳۲ ساعت استراحت (هر شیفته از ساعت ۱۶ الی ۸ صبح میباشد) در محاسبه حقوق به صورت قانون کار آیا حق شب کاری وحق نوبت کاری هردو باید محاسبه شود یا خیر ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

جستجو

مشاهده رایگان دمو نرم افزار حسابداری