استهلاک در حسابداری چیست؟ + روش های محاسبه استهلاک

زمان مطالعه این مقاله: 10 دقیقه

استهلاک در حسابداری یک مفهوم کاربردی و مهم می‌باشد که شناسایی و محاسبه آن در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. اموال و دارایی‌ها از گذشته برای انسان مهم بوده و هستند و با گذر زمان ارزش و قیمت آنها دچار تغییرات زیادی می‌شود همچنین ممکن است با گذشت زمان اموال و دارایی‌ها با فرسودگی و فرسایش همراه شوند و ارزش، بها و کارایی آنها رفته‌رفته کاهش یابد. به این نوع کاهش در اموال و دارایی‌های ثابت استهلاک می‌گویند. به تدریج که از عمر مفید و ارزش اقتصادی اموال و دارایی‌ها کاهش می‌یابد، استهلاک آن به صورت منظم به عنوان یک هزینه شناسایی می‌شود و در پایان هر دوره مالی محاسبه می‌شود.

فهرست مطالب

استفاده از نرم‌ افزار حسابداری جز بهترین روش‌ها برای محاسبه این استهلاک در حسابداری می‌باشد. این نرم‌ افزارهای حسابداری با سیستم یکپارچه‌‌ای که دارند در سریع‌ترین زمان ممکن استهلاک دارایی‌ها را مشخص می‌کنند. یکی از بهترین نرم‌ افزارهای حسابداری که در خصوص نحوه محاسبه استهلاک مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها قرار گرفته نرم ‌افزار حسابداری محک است که با سیستم یکپارچه و جامع خود همچنین مطابق با آخرین تغییرات قانونی، به ساده‌ترین شیوه ممکن محاسبه استهلاک دارایی‌ها را فراهم می‌کند. همچنین نرم‌افزار حسابداری محک با امکانات و قابلیت‌های ویژه‌‌ای که دارد مدیریت و کنترل امور مالی و حسابداری سازمان‌ها و شرکت‌ها را بر عهده می‌گیرد

به همین منظور در این مقاله از وب‌سایت محک به بررسی مفهوم استهلاک در حسابداری و انواع آن، روش‌های محاسبه استهلاک دارایی‌ها در حسابداری و روش‌های ثبت استهلاک در حسابداری خواهیم پرداخت.

استهلاک چیست؟

استهلاک چیست؟

عواملی همچون گذر زمان، فرسودگی و فرسایش موجب کاهش ارزش اموال و دارایی‌ها می‌شوند و به تدریج با گذشت زمان این دارایی‌ها و اموال کارایی خود را از دست می‌دهند، به این نوع کاهش ارزش دارایی که در آن به‌مرورزمان کارایی نیز از بین می‌رود استهلاک می‌گویند. به عبارت دیگر استهلاک عبارت است از کاهش کمی و کیفی ارزش یک دارایی به صورت مداوم و ماندگار. در واقع استهلاک به عنوان معیاری برای بررسی و شناسایی میزان دوام و ماندگاری یک دارایی به کار می‌رود. در این بین با مفهومی به نام دارایی عملیاتی مواجه می‌شویم که به عنوان اموال و دارایی‌های ثابت برای یک سازمان یا یک شرکت شناخته می‌شود. درواقع این دارایی‌های عملیاتی، دارایی‌های بلند مدتی هستند که دارای عمر مفید می‌باشند و با گذر زمان و کاهش ارزش و کارایی دچار استهلاک می‌شوند. به طور کلی دو دلیل مهم استهلاک دارایی‌ها به شرح زیر است :

استهلاک طبیعی: در این نوع استهلاک با استفاده مداوم از دارایی‌ها و اموال، ارزش و کارایی آنها کاهش می‌یابد. برای مثال استفاده مداوم از خودرو باعث استهلاک آن می‌شود.

گذشت زمان: در این نوع استهلاک گذر زمان باعث می‌شود ارزش دارایی‌ها و اموال کاهش یابد برای مثال ساخت مدل‌های جدید از یک خودرو باعث کاهش ارزش خودرو قدیمی در گذر زمان می‌شود.

استهلاک در حسابداری چیست؟

استهلاک در حسابداری چیست؟

طبق تعریف به کاهشی که در اثر شرایط نامطلوب، گذر زمان یا سهل انگاری بر روی دارایی‌های ثابت رخ می‌دهد استهلاک گفته می‌شود. به عبارتی استهلاک یک معیار کلی برای شناسایی و تخصیص هزینه لازم برای تعمیر یا تعویض دارایی‌های ثابت در طول عمر مفیدشان می‌باشد. سازمان‌ها و شرکت‌ها دارایی‌ها و اموال خود را بنا به اهداف مختلفی از جمله کاهش مالیات پرداختی و اهداف حسابداری مستهلک می‌کنند. هدف اصلی استهلاک در حسابداری، کمک به بررسی، شناسایی و تخصیص دادن بهای دارایی ثابت می‌باشد. محاسبه استهلاک در حسابداری از مهم‌ترین مسائلی می‌باشد که سازمان‌ها و شرکت‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع برای می‌توان گفت که همین امر یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده و کاربرد سیستم‌ها و نرم‌افزار‌های حسابداری در سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌باشد. به طور معمول در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها هزینه استهلاک در حسابداری در پایان سال مالی شناسایی و محاسبه می‌شود. باید به این نکته توجه داشت استهلاکی که در پایان هر سال مالی محاسبه می‌شود بر اساس جدول استهلاکی که از سوی اداره کل امور اقتصاد و دارایی اعلام می‌شود محاسبه می‌شود.

اهمیت استهلاک در حسابداری

اهمیت استهلاک در حسابداری

محاسبه استهلاک در حسابداری در ارزش گذاری دارایی‌ها، مالیات تعلق گرفته به آن‌ها، مالیات متحمل شده و… اهمیت بسیار زیادی دارد. محاسبه استهلاک موجب می‌شود تا یک شرکت میزان استفاده خود از دارایی و اموال را مشخص کند. هنگامی که شرکتی جهت خرید دارایی هزینه‌‌ای را می‌پردازد، با محاسبه عمر مفید آن، مشخص می‌کند تا چه زمانی می‌تواند از آن دارایی استفاده کند. همچنین محاسبه استهلاک دارایی‌ها به روش‌هایی که در ادامه این مقاله بررسی می‌کنیم به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بفهمند سالانه چه هزینه‌‌ای را برای داشتن آن دارایی پرداخت می‌کنند. همچنین محاسبه استهلاک در حسابداری در برخی موارد به کاهش مالیات پرداختی شرکت‌ها کمک می‌کند. به این صورت که یک شرکت پس از خرید یک دستگاه، عمر مفید و استهلاک آن را محاسبه و میزان مالیاتی که بابت آن باید پرداخت کند را مشخص می‌کند و با توجه به استهلاک محاسبه شده به استفاده بیشتری از دستگاه می‌پردازد تا جایی که از عمر مفید آن بکاهد. در این صورت هر سال مبلغ بیشتری مربوط به استهلاک از دارایی شرکت کسر شده و مالیات کمتری پرداخت خواهد کرد.

عوامل مستهلک شدن دارایی‌ها چیست؟

برخی عوامل مثل گذشت زمان، فرسایش و فرسودگی باعث از ارزش دارایی‌ها می‌کاهد. مستهلک شدن دارایی‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که دارایی ثابت گاها کارایی خود را از دست می‌دهد. در ادامه به بررسی عوامل فیزیکی مستهلک شدن دارایی‌ها می‌پردازیم:

 • فرسودگی در اثر استفاده مداوم از دارایی
 •  گذر زمان بر روی دارایی‌ها تأثیر می‌گذارد
 • بی کیفیت بودن دارایی و عدم کفایت 
 • پوسیده شدن و زنگ زدگی
 • از مد افتادن: گروهی از دارایی‌ها مثل کامپیوترها و تجهیزات الکترونیکی و … ممکن است قبل از فرسوده شدن، از مد افتاده شوند. دارایی‌های به روز با قابلیت بیشتر روانه بازار می‌شوند؛ بنابراین عمر مفید یک دارایی ممکن است بسیار کوتاه‌تر از عمر فیزیکی آن باشد.

ارزش آن گروه از دارایی‌ها که انتظار نمی‌رود از آنها به تعدد استفاده شود باید برابر پیش بینی آنچه از فروش آنها حاصل خواهد گردید و آن را اصطلاحاً خالص ارزش بازیافتنی می‌نامند، کاهش یابد. اموال بدون استفاده را باید در حساب خاصی جزو دارایی‌ها، نگهداری کرد.

اصطلاحات مهم در استهلاک حسابداری کدام است؟

استهلاک انباشته: استهلاک انباشته برابر است با کل مبلغ دارایی‌های مستهلک شده سازمان یا شرکت.

حساب استهلاک انباشته: این نوع حساب یک حساب متعلق به دارایی کل در ترازنامه است که ماهیت آن بستانکار می‌باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که مقدار استهلاک انباشته برای دارایی‌ها در طول زمان افزایش می‌یابد.

ارزش اسقاط: مبلغ پیش‌بینی‌شده از فروش دارایی‌ها را بعد از گذشت عمر مفیدشان ارزش اسقاط می‌گویند.

عمر مفید: مدت زمان مفید کارایی یا عمر مورد انتظار برای استفاده از دارایی را عمر مفید می‌گویند.

بهای تمام شده: مقدار هزینه‌ای که بابت ساخت یا خرید یک دارایی پرداخت می‌شود. بهای تمام شده نام دارد.

هزینه استهلاک: همان‌طور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم با گذر زمان، از کارایی و ارزش دارایی‌های ثابت که به طور مداوم در سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شود، کاسته شود. این کاهش کارایی در بلند مدت موجب از بین رفتن این دارایی‌ها و اموال می‌شود و سبب می‌شود که مدیران اقدام به تغییر یا تعویض این اموال کنند. به هزینه‌ای که سازمان‌ها یا شرکت‌ها برای تعمیر یا تعویض دارایی و اموال فرسوده و فاقد کارایی پرداخت می‌کنند هزینه استهلاک نام دارد.

کاهش ارزش دارایی: ممکن است گاهی اوقات به علت کاهش ناگهانی و قابل توجه ارزش دارایی‌ها یا تغییراتی در فناوری‌ها رخ می‌دهد در ارزش دارایی‌ها و اموال تجدید نظر شود. به این اتفاق کاهش ارزش دارایی گفته می‌شود.

موجودی خالص: موجودی خالص عبارت است از ارزش همه دارایی‌ها و اموال پس از کسر همه بدهی‌ها. به عبارتی می‌توان گفت آنچه که از دارایی‌ها و اموال پس از پرداخت بدهی‌ها باقی می‌ماند، موجودی خالص می‌باشد.

دارایی مالی: دارایی‌هایی می‌باشند که به‌خودی‌خود ارزشی ندارند. به عبارتی می‌توان گفت که این دارایی‌ها ارزش خود را به‌واسطه دارایی دیگری به دست می‌آورند، مانند سهام، اوراق مشارکت و…

ترازنامه: ترازنامه یکی از صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌باشد که نشان می‌دهد شرکت مالک چه چیزهایی است. ترازنامه شامل سه بخش دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام می‌باشد. بررسی ترازنامه برای ارزیابی و بررسی قدرت مالی شرکت‌ها بسیار مهم است.

سود ناخالص: سود ناخالص عبارت است از کل درآمدهای یک سازمان یا شرکت منهای قیمت تمام شده کالاهای فروش رفته. به عبارتی سود ناخالـص سودی می‌باشد که یک شرکت بعد از کسر نمودن هزینه‌های مربوط به ساخت و فروش کالا یا خدمات خود به دست می‌آورد. سود ناخالص در صورت سود و زیان شرکت وجود دارد و می‌توان از طریق فرمول زیر آن را محاسبه کرد: درآمد – قیمت تمام شده دارایی‌های فروش رفته = سود ناخالص

استهلاک تسریع شده چیست ؟

انواع استهلاک در حسابداری

به طور کلی در حسابداری، استهلاک را به دو نوع کلی استهلاک کل و استهلاک منابع طبیعی تقسیم می‌کنند که در این بخش با هر کدام آشنا خواهیم شد.

1. استهلاک به معنای کل (فراگیر):

 تخصیص دادن بهای تمام شده دارایی‌ها به دوره‌های مختلفی که از آن استفاده شده است. بدین صورت، هزینه استهلاک در مقابل درآمد هر دوره محاسبه می‌شود. این نوع استهلاک شامل دو دسته دارایی می‌باشد که شامل:

 • استهلاک دارایی‌های نامشهود: این نوع دارایی‌ها موجودیت مادی ندارند و برای استفاده در فعالیت‌های مستمر سازمان یا شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و نمی‌توان از آنها جهت فروش یا سرمایه گذاری استفاده کرد از جمله این دارایی‌ها می‌توان به سرقفلی، حق اختراع، اکتشاف، فرانشیز یا حق امتیاز و… اشاره کرد. همچنین برای ثبت استهلاک این نوع دارایی‌ها می‌توان ارزش دفتری دارایی‌های مشهود را به صورت بستانکار ثبت کرد یا می‌توان به صورت جداگانه در حساب استهلاک انباشته وارد کرد.
 • استهلاک دارایی‌های مشهود: این نوع استهلاک دارایی‌هایی را شامل می‌شود که قابل روئیت هستند و وجود خارجی دارند. از جمله این نوع دارایی‌ها می‌توان به ماشین آلات و تجهیزات اشاره کرد. دارایی‌های مشهود به دو دسته دارایی‌های استهلاک‌پذیر (عمر محدود) ، استهلاک ناپذیر (عمر نامحدود) تقسیم می‌شوند.

2. استهلاک منابع طبیعی:

در این نوع استهلاک با گذر زمان مقدار دارایی و منابع کاهش یافته و در نهایت تمام می‌شود. از جمله این منابع می‌توان به معادن اشاره کرد که در نتیجه استخراج رفته‌رفته از مقدار ذخیره شده کم می‌شود. در استهلاک منابع مقدار آن‌ها کاهش می‌یابد اما کیفیت آنها دچار تغییر نمی‌شود.

نحوه محاسبه استهلاک در حسابداری

با توجه به نکاتی که در بخش‌های قبل توضیح داده شد می‌توان گفت فرمول محاسبه استهلاک در حسابداری بهای تمام شده دارایی برای سازمان یا شرکت محاسبه می‌شود سپس از ارزش واقعی آن کم شود و در نهایت بر طول عمر مفید آن تقسیم می‌شود. برای مثال برای مثال یک کارگاه تولیدی تعدادی چرخ خیاطی به قیمت ۲۰ میلیون خریداری می‌کند و طبق محاسباتی که انجام می‌دهد تخمین می‌زند که به مدت ۵ سال از آن استفاده خواهد کرد. ارزش این چرخ‌های خیاطی با گذر زمان و به خاطر استهلاک کاهش می‌یابد و ارزش تخمینی آن بعد از پنج سال حدود هشت میلیون خواهد بود.

انواع روش‌های محاسبه استهلاک در حسابداری

روش های محاسبه استهلاک کدامند؟ شناسایی و محاسبه استهلاک دارایی و اموال به سازمان‌ها و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها و اموالی که با گذشت زمان ارزش زیادی را از دست داده‌‌اند را کسر کنند. محاسبه استهلاک در حسابداری به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در این بخش از مقاله با مهم‌ترین روش های محاسبه استهلاک آشنا خواهیم شد:

 • روش خط مستقیم
 • روش میزان تولید
 • روش مانده نزولی
 • روش مجموع سنوات
 • روش ساعت کارکرد
 • روش قسط السنین
 • روش سرمایه گذاری وجوه استهلاکی

برخی از روش‌های محاسبه استهلاک در حسابداری به شرح زیر می‌باشد:

محاسبه استهلاک به روش خط مستقیم:

در این نوع از روش های محاسبه استهلاک فرض می‌شود که هزینه خرید دارایی و اموال به سال‌هایی که استفاده خواهد شد تخصیص داده می‌شود برای مثال: برای مثال اگر قیمت تمام شده دارایی برابر ۸۵۰۰۰۰۰ ریال و ارزش اسقاط آن برابر ۶۰۰۰۰۰ ریال و عمر مفید آن ۴ سال باشد، هزینه استهلاک سالانه آن به‌صورت زیر به دست می‌آید:

۱۵۸۰۰۰۰ = ۵ / (۶۰۰۰۰۰ – ۸۵۰۰۰۰۰) = هزینه استهلاک سالانه

استهلاک خط مستقیم یکی از ساده‌ترین روش های محاسبه استهلاک در حسابداری می‌باشدکه باعث می‌شود مقدار استهلاک به طور یکسانی بر عمر مفید دارایی‌ها پخش شود.

محاسبه استهلاک به روش نزولی:

در این روش هزینه استهلاک در سال‌های اول از هزینه استهلاک سال‌های بعدی بیشتر فرض می‌شود. در توجیه این کار باید گفت که دارایی‌های نو بیشتر از دارایی‌های کهنه کارایی دارند. در محاسبه استهلاک به روش نزولی این هزینه برای هر سال جداگانه محاسبه می‌شود. تجهیزات کامپیوتری نمونه‌ی خوب دارایی‌هایی هستند که از روش محاسبه استهلاک به روش نزولی بهره می‌برند. همچنین روش نزولی دو روش محاسبه استهلاک با نرخ ثابت و نرخ مضاعف تقسیم می‌شود:

 • روش نزولی با نرخ ثابت: در این روش برای محاسبه استهلاک سالانه بهای تمام شده دارایی را از هزینه استهلاک کم می‌کنند و در نهایت در یک عدد با نرخ ثابت (درصد) ضرب می‌کنند.
 • روش نزولی با نرخ مضاعف: این روش محاسبه استهلاک نیز مانند روش نرخ ثابت می‌باشد با این تفاوت که نرخ ثابت نصف می‌شود.

استهلاک کل ارقام سال‌:

در این روش میزان استهلاک بیشتری را به سال‌های اول استفاده از دارایی اختصاص می‌دهند. اما با گذر زمان میزان استهلاک کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر در این روش برای به دست آوردن هزینه استهلاک در این روش، ارزش اسقاط را از بهای تمام شدة دارایی کسر و بر مجموع سال‌های عمر مفید تقسیم می‌کنیم. فرمول محاسبه هزینه استهلاک سالانه به این روش به شرح زیر است:

مجموع سال‌های عمر مفید / (ارزش اسقاط – قیمت تمام شده) = هزینه استهلاک

محاسبه استهلاک به روش واحدهای تولید شده:

این روش محاسبه استهلاک تنها روشی است که در آن زمان مبنای محاسبه نیست بلکه از واحد یا تعداد تولید شده جهت محاسبه استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان گفت که هر چه استفاده بیشتری از دارایی شود، استهلاک بالاتر و هرچه میزان استفاده کم باشد به همان میزان استهلاک کمتر خواهد بود. فرمول محاسبه هزینه استهلاک سالانه به این روش به صورت زیر است:

 تعداد تولید طی سال * تعداد تولید طی عمر مفید / (ارزش اسقاط – قیمت تمام شده) = هزینه استهلاک

در آخر باید به این نکته توجه داشت که در صورت استفاده از هر کدام از روش‌های استهلاک در حسابداری باید به متغیرهایی از قبیل نوع دارایی یا اموال، نوع سازمان یا شرکت و … توجه ویژه‌ای داشت. اگر چه در اکثر موارد برای محاسبه استهلاک در حسابداری از روش خط مستقیم و روش نزولی استفاده می‌شود اما استفاده از هر کدام از این روش‌ها تأثیرات متفاوتی در ترازنامه و سود و زیان یک سازمان یا شرکت می‌گذارد.

برای نمونه می‌توان گفت که محاسبه استهلاک به روش نزولی این امکان را به سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌دهد تا میزان مالیات کمتری در سال‌های اولیه استفاده از دارایی پرداخت کنند که این موجب می‌شود که از نقدینگی بیشتری برای استفاده در پروژه‌های دیگر بهره‌مند شوند. اما استفاده از این روش در سال‌های پایانی عمر دارایی، مالیات بیشتری را برای شرکت به همراه خواهد داشت به همین منظور اگر سازمان‌ها و شرکت‌ها برنامه ریزی مالی دقیقی برای این کار نداشته باشند این افزایش مالیات منجر به کاهش نقدینگی و مشکلات فراوانی خواهد شد.

مقایسه روش‌های استهلاک در حسابداری

روش میزان تولید از بهترین راه‌ها برای برخورد با دارایی مستهلک بر اثر مصرف فیزیکی است. بنابراین اگر دارایی در یک دوره درآمد بیشتری ایجاد کند، هزینه استهلاک آن دوره نیز افزایش می‌یابد. اما برآورد میزان تولید فقط برای دارایی‌هایی امکان‌پذیر است که برآورد کارکرد آنها قابل اندازه گیری باشد. مثل دارایی‌هایی مثل کامیون، هواپیما و .. 
روش تسریعی استهلاک مثل نزولی مضاعف و مجموع سنوات مناسب دارایی‌هایی است که در سال اول دارای درآمد بیشتری باشند. بنابراین در سال اول هزینه استهلاک بیشتری به مقابله با درآمد خواهد رفت. 

روش های محاسبه استهلاک در حسابداری مبنی بر گذر زمان: 
•    روش خط مستقیم 

روش های محاسبه استهلاک بر حسب محصول یا روش مبنی بر تغییر هزینه هر دوره:
•    استهلاک در حسابداری به روش میزان تولید
•    استهلاک در حسابداری به روش ساعت کارکرد

روش های محاسبه استهلاک بیشتر در سال‌های عمر دارایی و کاهش تدریجی
•    استهلاک در حسابداری به روش مجموع سنوات
•    استهلاک در حسابداری به روش مانده نزولی

استهلاک تسریع شده

استهلاک تسریع شده چیست؟

استهلاک تسریع شده، یکی از انواع استهلاک است که از آن برای محاسبه ارزش دارایی در طول زمان استفاده می‌شود. بر اساس استهلاک تسریع شده، استهلاک دارایی هایی ثابت در اوایل عمر مفید آن ها با نرخ سریع تر انجام می شود. استهلاک تسریع شده اغلب به عنوان یک استراتژی جهت کاهش مالیات استفاده می‌شود از این رو میزان درآمد مشمول مالیات را در اوایل عمر دارایی کاهش می‌دهد، به طوری که بدهی‌های مالیاتی به دوره‌های بعدی موکول می‌شود. نتیجه این است که یک شرکت در سال های بعد مالیات بر درآمد بیشتری می‌پردازد. بنابراین، اثر خالص استهلاک تسریع شده، تعویق مالیات بر درآمد به دوره های زمانی بعدی است.

روش های استهلاک تسریع شده

برای محاسبه استهلاک تسریع شده چندین روش وجود دارد. دو مورد از اصلی‌ترین روش‌های استهلاک تسریع شده به شرح زیر است.

 1. روش تراز دوگانه نزولی

2 x نرخ استهلاک مستقیم x ارزش دفتری در ابتدای سال = مانده نزولی دو برابر

 1. روش مجموع ارقام سال‌ها

(عمر مفید باقیمانده / مجموع ارقام سال‌ها) x هزینه قابل استهلاک = مجموع ارقام سال‌ها استهلاک

استهلاک تسریع شده مستلزم محاسبات اضافی استهلاک و نگهداری سوابق است، از این رو برخی از شرکت‌ها به همین دلیل از آن اجتناب می‌کنند اما یک راهکار عالی جهت حل این مشکل، استفاده از نرم افزار حسابداری و افزونه دارایی ثابت محک است. نرم افزار حسابداری محک با دارابودن امکانات و قابلیت‌های ویژه مانند محاسبه دقیق استهلاک دارایی‌ها، توانسته اعتماد بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها را جلب کند.

حسابداری استهلاک

طبق قانون شماره ۱۱ استاندارد حسابداری، فرایند استهلاک دارایی‌های مشهود از زمانی که این دارایی‌ها آماده بهره‌برداری می‌باشند آغاز می‌شود. به عبارتی استهلاک دارایی‌ها تا زمانی شناسایی می‌شود که ارزش باقیمانده آن‌ها از مبلغ دفتری آن‌ها کمتر باشد. در ادامه کار مبلغ هزینه استهلاک سالانه محاسبه شده بخش قبل در دفتر روزنامه درج می‌شود. سپس مانده نهایی حساب استهلاک انباشته باید در ترازنامه واحد تجاری ثبت شود، نحوه این کار بدین صورت می‌باشد که در بخش دارایی‌ها و به صورت یک رقم کاهنده، پایین ارزش دفتری دارایی ثبت می‌شود. همچنین مبلغ استهلاکی که در هر دوره به دست می‌آید باید در صورت سود و زیان درج شود.

محاسبه استهلاک در نرم ‌افزار حسابداری

محاسبه استهلاک در نرم ‌افزار حسابداری

علوم حسابداری حوزه وسیعی می‌باشد که در سال‌های اخیر با راه‌حل‌های مناسبی که ارائه نموده توانسته نیازهای طیف وسیعی از کسب و کارها و مشاغل را برطرف کند. یکی از این راهکار‌ها نرم‌افزار حسابداری می‌باشد. امروزه نرم‌افزارهای حسابداری، با پردازش کارآمد و سریع معاملات، سازمان‌دهی و نظم دادن به اطلاعات مالی باعث افزایش بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شوند. نرم‌افزار‌های حسابداری با امکانات و قابلیت‌هایی که دارند بخش زیادی از کار را بر عهده می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های نرم‌افزار حسابداری وجود سیستم دارایی ثابت است که به سادگی امکان محاسبه استهلاک دارایی‌ها و اموال را مطابق با تغییرات قانونی در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌ها قرار می‌دهد. یکی از بهترین نرم‌افزار‌های حسابداری در خصوص محاسبه استهلاک دارایی‌ها، نرم‌افزار حسابداری محک است که با سیستم یکپارچه و جامع خود و مطابق با آخرین تغییرات قانونی، به ساده‌ترین شیوه ممکن محاسبه استهلاک دارایی‌ها را فراهم می‌کند. نرم‌افزار حسابداری محک با مدیریت و کنترل دقیق اطلاعات مالی و حساب‌ها، ارائه گزارش‌های کاربردی، امنیت بالا و پشتیبانی حرفه‌ای، موردتوجه بسیاری از کسب و کار‌ها قرار گرفته است. به‌طوری‌که در چند سال اخیر میزبان اطلاعات مالی و حسابداری سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ بسیاری بوده است.

چرا استهلاک در صورت جریان وجوه نقد آورده می‌شود؟

هزینه استهلاک دارایی در هر کسب‌وکاری یک هزینه غیرنقدی را نشان می‌دهد. هزینه استهلاک در صورت‌های مالی که به‌صورت دوره‌ای ثبت می‌شوند معاملات نقدی را در بر نمی‌گیرند. به همین دلیل روش ثبت هزینه استهلاک در پایان هر دوره مالی، به‌صورت غیر مستقیم در صورت مالی شرکت ثبت می‌شود.

استهلاک نرم افزار چند ساله است؟

فرض کنید نرم افزار مالی در 6 خرداد ماه یک سال به مبلغ 20،000،000 ریال خریداری می‌شود، حال در پایان سال مالی این نرم افزار چگونه مستهلک می‌شود . نرخ استهلاک نرم افزار و ثبت حسابداری آن چگونه محاسبه می‌شود؟ در این خود نرم افزار جز حساب دارائی نامشهود است و می‌توانید آن را بین 3 تا 5 سال مستهلک کنید.

سخن پایانی

دارایی‌ها جز مهم‌ترین اجزای هر سازمان و شرکتی هستند و محاسبه استهلاک در حسابداری یکی از نیاز‌های اساسی برای آن‌ها می‌باشد. انتخاب روش محاسبه هزینه استهلاک بسیار مهم است و می‌تواند در ارزش گذاری دارایی‌ها، مالیات تعلق گرفته به آن‌ها، مالیات متحمل شده و… تأثیر بسیار زیادی بگذارد. استهلاک دارایی‌ها، یک بخش جدانشدنی از شرکت‌ها می‌باشد. به همین منظور شرکت‌ها با استفاده از روش‌های مختلف سعی می‌کنند تا میزان زیانی که از استهلاک دارایی‌ها می‌رسد را کاهش دهند. و برای این کار با استفاده از روش‌های مختلفی اقدام به محاسبه استهلاک دارایی‌ها می‌کنند.

یکی از بهترین روش‌هایی که اکثر شرکت‌ها از آن برای محاسبه استهلاک بهره می‌برند استفاده از نرم‌افزار‌های حسابداری ویژه‌‌ای است که دارای قابلیت محاسبه استهلاک هستند. یکی از بهترین نرم‌افزارهای حسابداری برای محاسبه استهلاک دارایی و اموال، نرم‌افزار حسابداری محک می‌باشد که با دارا بودن امکاناتی و قابلیت‌های منحصر به فردی چون محاسبه حرفه‌‌ای استهلاک دارایی‌ها و اموال، ارائه گزارش‌های سود و زیان، صورت‌های مالی، ترازنامه و… بخش بزرگی از نیازهای سازمان‌ها و شرکت‌ها را برای مدیریت امور مالی و حسابداری حل کرده است. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نرم‌افزار حسابداری محک با کارشناسان و مشاورین مجرب گروه نرم‌افزاری محک تماس حاصل کرده تا به‌صورت رایگان اطلاعات تکمیلی را دراین‌خصوص را دریافت کنید.

برای دریافت جدید ترین مقالات، ایمیل خود را وارد کنید:

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

مهدی میدان
مهدی میدان
استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

استارتاپ چیست؟ مراحل راه اندازی استارتاپ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر، استارتاپ‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم و جذاب دنیای کسب و کار شناخته می‌شوند. با وجود چالش‌های بسیاری که در ایجاد و راه اندازی استارتاپ‌ها وجود دارد، این کسب و کارهای پویا توانسته‌اند پیشرفت چشمگیری در

اطلاعات بیشتر
0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

0 تا 100 راه اندازی مغازه شال و روسری

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه امروزه با رونق صنعت مد و لباس، فرصت‌های بی‌نظیری برای کسب و کارهای جدید ایجاد شده است. در این راستا، فروشگاه‌هایی همچون شال و روسری به عنوان یک نوع از کسب و کارهای فعال در این حوزه، به سرعت جایگاه

اطلاعات بیشتر
پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ چیست؟ مراحل پرسونال برندینگ

زمان مطالعه این مقاله: 5 دقیقه در فضای رقابتی امروز، صرفاً داشتن مهارت و تخصص سبب موفقیت شما نمی‌شود. مهارت‌ها و تخصص شما باید مانند هر محصول و کسب‌وکاری معرفی و شناخته شود. اینجاست که مبحث پرسونال برندینگ اهمیت می‌یابد. پرسونال برندینگ به شما کمک می‌کند

اطلاعات بیشتر

3 پاسخ

 1. در روش نزولی با نرخ مضاعف عمر مفید را نصف می کنیم به عبارت دیگر نرخ استهلاک دو برابر می شود در حالیکه در توضیحات به اشتباه «نرخ استهلاک را نصف می کنیم» آمده است.
  با سپاس از مقاله مفیدتان

 2. استهلاک در حسابداری یک معیار کلی برای شناسایی هزینه هاست که ما حسابدارا همیشه در محاسبه شون دقت داریم.

 3. سلام منون از مقاله خوبتون. محاسبه استهلاک در حسابداری یک از موارد بسیار مهم تو اکثر سازمان ها و شرکت ها هست که باید هر حسابدار بهش مسلط باشه. وگرنه خیلی از محاسبات شرکت به مشکل میخوره . پیشنهاد من به عنوان یک حسابدار به دوستان اینه که به روش های مختلف محاسبه استهلاک در حسابداری مسلط بشن چرا که این مسئله تو خیلی از شرکت ها خیلی مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری