آینده بازار کار حسابداری در ایران

زمان مطالعه این مقاله: 6 دقیقه

(همراه با فایل صوتی)

فهرست مطالب

یکی از پر جمعیت ترین رشته های دانشگاهی ایران، در حال حاضر رشته حسابداری است. این دغدغه برای بسیاری از دانشجویان و افرادی که می خواهند به تازگی وارد این رشته شوند به وجود می آید که آینده بازار کار حسابداری در ایران چگونه خواهد بود؟

گروه نرم افزار حسابداری محک به بررسی این چالش پرداخته است.

فایل صوتی مقاله «آینده بازار کار حسابداری در ایران» را می‌توانید از بخش زیر گوش دهید.

 

آیا رشته حسابداری بازار کار دارد؟

آیا رشته حسابداری بازار کار دارد؟

امروزه بسیاری از کسب و کارها، موسسات و سازمانها با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. از مهمترین مشکلات می توان رکود اقتصادی و امور مالی را نام برد که در این شرایط کسب و کارها و موسسات نیاز بیشتری به علم حسابداری و امور مالی نسبت به گذشته دارند. پرواضح است که نقش حسابداران پررنگ تر از قبل خواهد بود.

درگذشته مسائل و امور حسابداری توسط خود مدیر صورت می گرفت و آنان به ندرت به مشکلات حسابداری برخورد می کردند. اما امروزه مسائل کسب و کارها خیلی پیشرفته تر از قبل شده است و پارامترهای جدیدی به وجود آمده است . از دیگر مشکلاتی که امروزه کسب و کارها با آن درگیرند می توان به تغییر روند مالیاتی و قوانین جدید و پیچیده تر شدن و علمی شدن بسیاری از مسائل اشاره کرد . پس برای رفع این مشکلات و یا بررسی امور مالی و حسابداری باید دانش کافی و به روزی داشت.

امروزه با توجه به قوانین مالیاتی ، یک مدیر یا یک کاسب نمی تواند به تنهایی این نیاز و مشکل را برطرف کند و اگر از فردی باتجربه و خبره به عنوان حسابدار برای امور مالی خود استفاده نکند ، متقبل ضرر و زیان های میلیونی و هنگفتی خواهد شد . بطور کلی یک فرد کاسب برای جلوگیری از متضرر شدن ، علاوه بر استفاده از ابزار باید از فردی مناسب و ماهرکه مسلط به علم حسابداری است ، نیز استفاده کند. این اتفاق یک چرخه ی برد برد است ، از یک طرف فرصت برای حسابداران بوجود آمده و از طرف دیگر منجر به افزایش دقت فرد کاسب می شود.

اگر شما اطلاعی از عرضه و تقاضا داشته باشید متوجه خواهید شد که این نیاز از طرف مدیران و صاحبان کسب و کار تبدیل به تقاضا شده است و آنها به دنبال حسابداران ماهر می گردند ، که در این شرایط فرصت و بستر عالی برای بازار کار رشته حسابداری در ایران ایجاد شده است .

نتیجه ی این اوضاع نشان می دهد که حسابداران وضعیت شغلی بهتری نسبت به سایر فارغ التحصیلان رشته های دیگر دارند و آینده بازار کار حسابداری در ایران بسیار روشن است .

این موضوع در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم بسیار مورد توجه است . تخصصی شدن و رقابت بین شرکت های دنیا همچنین برای محاسبه ی بهای تمام شده ی کالاها و خدمات ، رشته ی حسابداری را به یکی از پرمخاطب ترین رشته ها تبدیل کرده است .

گستره فرصت های شغلی حسابداری

گستره فرصت های شغلی حسابداری

در شغل حسابداری گستره های شغلی متفاوتی وجود دارد اعم از :

سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه ،کمک حسابدار .

همچنین حسابداران می توانند در یکی بازارها همانند مشاغل دولتی ، بیمه ها ، بانک ها و یا کسب و کارها مشغول به کار شوند.

طیف آموزشی رشته حسابداری

در رشته حسابداری افراد می توانند به دلیل ماهیت فنی و دانشی این رشته در کشور ، از مقطع هنرستان تا دکتری را در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی ، آزاد ، پیام نور و علمی کاربردی به کسب دانش در سطوح مختلف بپردازند و همچنین در موسسات و آموزشگاه های فنی حرفه ای مهارت مورد نیاز را کسب کنند.

بررسی ادامه تحصیل در رشته حسابداری در خارج از کشور

همانطور که در چند سطر قبل درباره ی اهمیت حسابداری در دنیای امروزی گفته شد رشته حسابداری یا همان زبان تجارت نقش مهمی را در سیستم های اقتصادی و اجتماعی همه ی کشورها دارد . بنابراین بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی از جمله کانادا ، آمریکا ، آلمان ، سوئیس ، هند و… به آموزش این رشته پرداخته اند . بنابراین فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور وجود دارد.

فرهنگ کارآموزی در رشته حسابداری

فرهنگ کارآموزی در رشته حسابداری

کارآموزی بهترین شروع برای هر حسابداری است . باید بدانید گرفتن مدرک تازه شروع مسیر دانشجویان است زیرا آموختن مسائل در دانشگاه ها به صورت پایه و تئوری می باشد و هنوز بسیاری از افراد آمادگی ورود به بازار کار را ندارند . به دلیل حساس و فنی بودن واحد حسابداری ، تغییر قوانین کشور ، کمبود دانش عملی در حسابداری و همچنین استفاده از ابزار های جدید در این حیطه ، هیچ سازمان یا مدیری یک حسابدار کم تجربه یا بی تجربه را استخدام نمی کند.

خوشبختانه فرهنگ کارآموزی در رشته حسابداری بسیار رایج شده است . هم از طرف دانشگاه ها و هم توسط افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند .

حال برای کارآموزی به کجا برویم ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم در زمان کارآموزی حسابداری ، فرد متوجه می شود که کدام یک از گرایش های حسابداری ( حسابرس ، حسابدار دولتی ، حسابدار کسب و کار ، حسابدار مالی و… ) را انتخاب کند . بنابراین بر حسب سلایق و علایق و همچنین اهداف می توانید یکی از موارد گفته شده را انتخاب کنید .

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد.  نرم افزار حسابداری یکپارچه چیست؟ | 8 مزیت اساسی

حال که هدف شما مشخص شد و متوجه شدید در کدام یک از سمت ها تمایل به فعالیت دارید کارآموزی خود را در همان بخش شروع کنید .

آینده بازار کار حسابداری در ایران از زبان رئیس هیئت مدیره شرکت نرم افزای محک :

در حسابداری جایگاه های شغلی مانند حسابداری دولتی ، حسابداری شرکت ها و حسابرسی تقریبا رو به اشباع شدن هستند و اگر شما میخواهید انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید ، حرفه ای تر عمل کنید و درآمد بیشتری را کسب کنید حسابداری کسب و کار ها را حتما مدنظر داشته باشید. این بخش از حسابداری آینده ای بسیار مطلوب و بازار کار بیشتری خواهد داشت . ولی فعالیت در این عرصه نیاز به مهارت هایی دارد که به ان اشاره خواهد شد.

دروس اصلی رشته حسابداری

 • بررسی موارد خاص در حسابداری
 • اصول حسابداری
 • حسابداری صنعتی
 • حسابداری دولتی
 • مباحث ویژه حسابداری
 • حسابرسی
 • سیستم های اطلاعاتی حسابداری
 • اقتصاد مدیریت
 • مدیریت مالی
عناوین شغلی در رشته حسابداری

عناوین شغلی در رشته حسابداری

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند.

حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.
حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.
حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.
حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.
حسابداری بیمه : در مؤسسات بیمه .
حسابداری بانکها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانکها .

حسابرسان داخلی :

این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیأت مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند.

حسابرسان مستقل:

این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در مؤسسات حسابرسی مشغول به کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شرکت و هیأت مدیره شرکت می‌باشند.

تحلیل گر مالی :

برای موفقیت در این شغل باید علم اقتصاد و کسب و کار را شناخته و در ارتباطات و ریاضیات مسلط بوده و توان تحمل فشار کاری زیاد را داشته باشید.

ممیز مالیاتی :

شما برای سازمان امور مالیاتی کار کرده و بر رعایت قوانین مالیاتی و پرداخت مالیات صحیح و قانونی از سوی شرکت ها و مؤسسات نظارت دارید.

البته برای رشته حسابداری طبقه بندی دیگری نیز به شرح زیر بیان می شود:

دفترداری

دستیاری حسابدار

حسابدار

حسابدار رسمی

حقوق و دستمزد یک حسابدار بسته به مهارت ، تجربه ، سابقه کار و سازمانی که در آن فعالیت می کند ، متغیر است. پایه حقوق یک حسابدار می تواند از یک میلیون تا دوازده میلیون تومان باشد.

حقوق حسابدار در سطح کارشناسی

کسانی که در این سطح فعالیت می کنند معمولا با عناوینی همچون حسابدار، کارشناس امور مالی، حسابرس ، مسئول حقوق و دستمزد ، تحلیل گر مالی ، کارشناس بودجه ، حسابرس داخلی و یا کارشناس ارشد مالی شناخته می شوند.

حقوق حسابدار در سطح سرپرستی

افرادی که در این پست فعالیت می کنند با عناوینی همچون سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه شناخته می شوند.

حقوق حسابدار در سطح مدیریت

معمولا کسانی که به عنوان مدیر در حوزه مالی و حسابداری فعالیت می کنند با عناوینی همچون مدیر مالی، مدیر مالی و اداری ، مدیر مالی و برنامه ریزی ، رئیس حسابداری ، رئیس حسابداری صنعتی ، مدیر حسابرسی داخلی و یا سرپرست مالی شناخته می شوند.

پیش نیازهای ورود به بازار کار حسابداری به صورت حسابدارحرفه ای

اگر می خواهید شانس بیشتری را برای ورود به بازار حسابداری داشته باشید و یا به صورت حرفه ای کار کنید و درآمد بیشتری را کسب کنید باید مهارت و پیش نیازهایی را فرا گیرید.

هفت مهارت که باید یک حسابدار به صورت حرفه ای قبل از ورود به بازار کار داشته باشد عبارتند از:

1. داشتن دانش و تجربه در زمینه ی استانداردها و اصول پایه رشته حسابداری ( کارآموزی ، یکی از بهترین مراحل برای کسب تجربه است.
2. آشنایی با نرم افزارهای ICDL و اینترنت
3. Excel یکی از مهمترین ابزارهایی که یک حسابدار باید با آن آشنا باشد.
4. تسلط به قوانین مالیاتی
5. تسلط به قوانین تأمین اجتماعی و قوانین کار
6. ایجاد رزومه سازی و مستند سازی
7. مهارت های ارتباطی

اگر مایل به دانستن مطالب بیشتری در این خصوص هستید می توانید مقاله بعدی ما را دنبال کنید.

جمع بندی بررسی آینده بازار کار حسابداری در ایران

آینده بازار کار حسابداری در ایران بسیار پر رونق بوده و همچنین در آینده ی کشور بسیار تاثیر گذار می باشد و این شرایط ایجاد نیاز خواهد کرد.
اگر نیاز و تقاضا ، به موضوعی در هر کشور افزایش پیدا کند به اصطلاح می گویند بازار کار بسیار داغ است . لازم به ذکر است فقط با تحصیل به این نیاز پاسخ داده نخواهد شد و نیازمند مهارت و تجربه گسترده تر است.

با نشر این محتوا، جامعه وبلاگ محک را گسترش دهید

محمد باقریان

محمد باقریان

باقریان هستم از سال 1386 در حوزه تجارت الکترونیک و طراحی سایت و تولید محتوا فعالیت خودم را با مدیریت چند وب سایت آموزشی شروع کردم، اکنون به صورت تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم ، اوقات فراغتم را بیشتر با ورزش و مطالعه سپری می‌کنم.

21 پاسخ

 1. باسلام. ازآنجایی که دوره های کارآموزی را در زمانهای حین تحصیل وپس ازفارغ التحصیلی جهت جذب آسانتر وبدون استرس برای ورود به بازار حسابداری متذکر میشوید بسیار مورد پسند اینجانب میباشد وشخصا به تمام دانشجویان وفارغ التحصیلان رشته های مرتبط پیشنهاد میدهم ودر این خصوص درشرکت خودم این موضوع را باتمام سواد وتجربه ای که دراین17سال کسب کردم به شرکت کنندگان ارائه میدهم .ای کاش دردانشگاهها هم همین روش پیاده سازی گرددکه دراین خصوص به مدیران گروه چنددانشگاه پیشنهادکردم که متاسفانه مورد استقبال قرارنگرفته است.

  1. ای کاش به دانشجویان و جوانان بها بدن و به عنوان کاراموز بهشون کار بدن

 2. سلام واقعاااا عالی بود من تازه کنکور دادم و دو به شک بودم برای وورود به این رشته که این مقاله باعث شد تصمیم رو بگیرم واقعا تشکر میکنم ازتون

 3. سلام من جوانی 28 ساله دارای لیسانس حسابداری هستم که با همه نرم افزار های حسابداری به صورت حرفه ای کار کردهام دارای یک سال سابقه کارحسابداری تو شرکت گلرنگم اما الان در حال حاضر بیکارم و کار حسابداری وجوود ندارد من تو چند تا موئسسه شرکت کردم امتحان دادم اما هیچ جوابی بهم ندادن لطفان من را راهنمایی کنید ممنون میشم از حمایت شماها تا دوباره یه کار حسابداری پیدا کونم

  1. بایست سابقه کارت حداقل دو سال بشه تا که تو رو بیارن سرکار و حداقل حقوقت از دو میلیون بگذره. البته با توجه به تورم حقوق حسابدار باید همتراز یک پرستار باشه نمیدونم چرا به این قشر اینقدر کم توجه میکنند.

 4. سلام من كارشناسيم حسابداري گرايش دولتيم ، بعد يه سوال دارم من اگه فارق التحصيل بشم فقط مي تونم تو اداره هاي دولتي و سازمان ها كار كنم ؟ نمي تونم حسابداري مالي باشم ؟

 5. سلام همیشه و همه جا تعریف این رشته هست من خودم لیسانسش دارم ولی خیلی وقته بیکارم با توجه به شهری ک زندگی میکنم حس میکنم مزخرفترین رشته موجود رو انتخاب کردم وخیلی پشیمونم حتی تو آزمون های استخدامی هم کمتر از بقیه رشته ها نیرو جذب میکنه

 6. با سلام و با تشکر از شما دوستان گرامی
  من چند سالی است که در این زمینه مشغول به کار هستم و بایستی این نکته رو مد نظر قرار داد که تخصص محوری نه در حسابداری بلکه در تمامی رشته ها مورد توجه است.
  در صورتی که می خواهید یک حسابدار حرفه ای بشوید حتما و حتما دوره کاراموزی خودتان را کمتر از شش ماه انتخاب نکنید و به دنبال ان نباشید که حقوق بالایی بگیرید به دنبال این باشید که تجربه بالایی کسب بکنید.
  مسیر رشد زندگی من این بود که ابتدا در یک شرکت نرم افزاری که تولید کننده نرم افزار بود شروع به کارآموزی کردم و حدود 9 ماه بدون دریافت هیچ حقوقی گذشت تا تسلطم آنقدر زیاد شده بود که به مدیران مالی بزرگ شرکت های صنعتی آموزش نرم افزار می دادم. در آن شرکت دو سال کار کردم و بعد از آن در یک شرکت خدمات مالی مشغول به کار شدم و شش ماه هم در آنجا مشغول به کار اموزی شدم که در صورتی که در کار قبلی حقوق دریافت می کردم ، در شرکت خدمات مالی شما با انواع و اقسام سند زدن ها آشنا می شوید و چون کارهای دریافتی شما بسیار زیاد است به خوبی با انواع مشکلات شرکت ها آشنا می شوید و اندوخته خوبی برای خود کسب می کنید.

  بعد از آن در چند شرکتی صنعتی بزرگ همچون استیل اخوان، استیل البرز حسابدار ارشد بودم و بعد از آن یعنی بعد از شش سال از اولین روز کارآموزی ام به سمت مدیر مالی مشغول شدم. و الان خدا را شاکرم که بعد از بیست سال تجربه به صنایع مختلفی مشاوره می دهم.

  آینده خودتان را درست انتخاب کنید.

  1. سلام خسته نباشید
   راستش من میخوام که امسال برم رشته حسابداری دانشگاه پیام نور اما خیلی ها بهم میگن که این رشته بازار کار خوبی نداره و امروزه خیلی ها بیکارن و من واقعا نمیدونم چیکار کنم
   خواهش میکنم صادقانه راهنماییم کنید لطفا

 7. سلام من ترم چهار حسابداریم تموم شده دانشگاه سراسری تهران روزانه دارم درس میخونم ولی حس میکنم عملی چیزی بلد نیستم و نیاز دارم یه مدت کارآموزی کنم ولی نمیدونم چجوری باید دنبالش برم اگر ممکنه منو راهنمایی کنید ممنون میشم

 8. سلام من امسال در دبیرستان رشته حسابداری رو انتخاب کردم به این شغل علاقه دارم و حاضرم بدون حقوق کار کنم حالا من سه تا سوال دارم من با این شرایط میتونم شغلی پیدا کنم ؟اینکه حسابداری از نظر شما بازار کار داره در ایران؟ و اینکه میخوام ببینم حسابداری از طریق فنی و حرفه ای بهتره یا رشته ریاضی ؟و شرکت ها براشون مهمه که از رشته ریاضی بریم یا فنی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مشاهده رایگان دمو نرم افزارحسابداری

مقالات حسابداری و کسب و کار را اینجا رایگان گوش دهید